خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

الاثنين ٣ صفر ١٤٤٢

Monday, September 21, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۱ - ۰۹:۱۱ شناسه خبر : ۷۷۴۷۷۵
شبستان گزارش می دهد
همه چیز درباره سند کار شایسته
کارشناسان اقتصادی معتقدند می‌شود بسیاری از مسائل حوزه کار اعم از دستمزد کارگران، قراردادهای کار، بیمه بیکاری و قراردادهای موقت با اجرای سند کار شایسته حل می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، امروز هر یک از کشورها در تلاش هستند با مولفه های مختلف زمینه توسعه اقتصادی و افزایش توان رقابت پذیری خود را فراهم آوردند چرا که عقب ماندگی در عرصه اقتصادی امروز با توجه به پیشرفت های روزافزون تلکنولوزی و روش های تجارت مانند گذشته قابل جبران نیست و هر کشوری که در این عرصه عقب بماند ناگزیر به تامین بسیاری از نیازهای اقتصادی خود از سایر کشورهای پیشرو در این عرصه می شود.

 

از جمله بخش هایی که در توسعه اقتصادی کشورها تاثیر چشمگیری دارد «نیروی انسانی» است. سرمایه انسانی در حقیقت به توانایی‌ها، شایستگی‌ها، دانش، ویژگی‌های فردی و اجتماعی نیروی کار اشاره دارد که افراد را قادر می‌سازد از این طریق ارزش اقتصادی تولید کنند.

 

مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد، تحصیلات و آموزش‌های رسمی، ابزارهای مهمی برای بهبود ظرفیت‌های تولید یک جامعه هستند یعنی یک جمعیت تحصیل‌کرده، نیروی کار مولد و کارآمد است از این رو رعایت تناسب استعدادهای فرد با نیازمند‌های شغل در هنگام استخدام و انتصاب به مشاغل از اهمیت بسیاری برخوردار است و در راستای استفاده بهتر از نیروی انسانی نیاز است اصول و موازینی در این زمینه تهیه و تدوین شود. این اصول و موازین علاوه بر بهره مناسب از پتانسیل نیروی انسانی این امکان را برای ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان و مردان جهت دستیابی به کار مناسب فراهم می آورد بر این اساس دولت به دنبال تدوین سند ملی کار شایسته است.

 

ضرورت تدوین سند ملی کار شایسته به عنوان یک الزام قانونی به نحوی بود که برابر ماده ۱۰۱ قانون برنامه چهارم، دولت موظف شد سند ملی کار شایسته را به عنوان یک گفتمان جدید در عرصه کار تدوین کند. همزمان با تدوین برنامه پنجم توسعه نیز وزارت کار در ماده ۲۵ این قانون مکلف شد حداکثر تا پایان سال اول برنامه، سند ملی کار شایسته را مطابق مصوبات سازمان جهانی کار برای تثبیت حقوق بنیادین کار و بهبود روابط میان کارگر و کارفرما به شکل سه‌جانبه و با مشارکت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی تنظیم کند اما این سند در طول سال‌های اجرای برنامه پنجم نیز اجرایی نشد تا بلکه مسیر خود را به‌عنوان یک الزام قانونی در برنامه ششم توسعه دنبال کند.

Image result for ‫سند ملی کار شایسته‬‎

کار شایسته بر اساس تعریف سازمان جهانی کار به منزله دسترسی به فرصت‌های برابر برای زنان و مردان جهت دستیابی به کار مناسب و مولد در شرایط آزاد و ایمن با حفظ کرامت انسانی است. کار شایسته بر ابعاد مختلف کیفی و کمی کار در جامعه تاکید دارد که آزادی انتخاب شغل، ترویج کار مولد و سازنده، رعایت حرمت و کرامت انسانی، تضمین امنیت نیروی کار در محیط کار و داشتن درآمد مکفی و مزد مناسب در کنار ساعات کار مطلوب از ویژگی‌های بارز آن به شمار می‌رود.

 

سند ملی کار شایسته با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و فعالان بخش‌های خصوصی و تعاونی و صرف بیش از ۱۵ هزار نفر ساعت کار کارشناسی و مطالعاتی به شکلی پویا مدون شده و ساز و کار ارزیابی و پایش برای آن پیش‌بینی شده است.

 

وزارت کار دولت تدبیر و امید با در نظر گرفتن این مساله و تاکید بر اینکه در هیچ یک از برنامه‌های پنج ساله گذشته، سیاست اشتغال مشاهده نمی‌شود و کشور نیاز به سند سیاستی اشتغال دارد، این مساله را در زمان تدوین برنامه ششم مدنظر قرار داد و بر این اساس بندی در ماده چهار قانون برنامه ششم گنجانده شد که بر ضرورت تدوین سند ملی کار شایسته در سال اول اجرای برنامه تاکید می‌کرد به نحوی که سالانه به کاهش ۰.۸ درصدی نرخ بیکاری کمک کند.

 

در ماده ۱۲۰ قانون برنامه ششم به دولت 2 سال فرصت داده شده تا چند سند از جمله سند کار شایسته را تدوین کند. این کار در وزارت کار از چند سال قبل با محوریت موسسه کار و تامین اجتماعی آغاز و به مراجع ذیربط هم ارسال شده است به این ترتیب برنامه ششم، دولت را مکلف کرد برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی مبتنی بر عدالت، نسبت به اعمال سیاست‌های اشتغالزایی، مهارت‌افزایی، ارتقای دانش حرفه‌ای و حمایت از مشاغل کوچک و خانگی و دانش‌بنیان مبتنی بر سند ملی کار شایسته حداکثر تا پایان سال اول برنامه (۱۳۹۶) با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون اقدام کند و برابر ماده ۱۲۰ برنامه ششم تا پایان سال دوم اجرای برنامه (۱۳۹۷) سند ملی کار شایسته را با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تهیه و به تصویب هیأت وزیران برساند.

 

به اعتقاد کارشناسان تدوین این سند می تواند گره بسیاری از مشکلات جامعه کارگری را باز کند. در همین رابطه رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی به ایسنا گفته است: «یکی از کمبودهایی که امروز در حوزه روابط کار احساس می‌شود سند کار شایسته است. در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه تدوین سند کار شایسته مورد تاکید قرار گرفت و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی موظف شد تا آئین‌نامه‌های مربوط به این سند را با همکاری شرکای اجتماعی تنظیم و تدوین کند.

Image result for ‫فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی‬‎

بنا به گفته «فتح‌الله بیات» «متأسفانه در دولت‌های گذشته این امر محقق نشد تا این‌که دولت یازدهم خود را نسبت به تدوین این سند متعهد دانست، لذا با توجه به تاکید برنامه ششم توسعه مبنی بر تصویب این سند تا پایان سال ۱۳۹۷ و ارسال آن به دولت امیدواریم هرچه سریع‌تر ولو در روزهای پایانی سال تصویب شود. تصویب سند ملی کار شایسته موجب می‌شود بسیاری از مسائل حوزه کار اعم از دستمزد کارگران، قراردادهای کار، بیمه بیکاری و قراردادهای موقت حل شود. تدوین سند کار شایسته نظم و ترتیبی در حوزه روابط کار ایجاد می‌کند و شاخصه‌هایی همچون دستمزد شایسته، کار شایسته و شأن و کرامت کارگر و نیروی کار را حفظ می‌کند.»

 

سازمان بين المللي كار براساس رسالت تاريخي اش، در اجلاس جهاني توسعه اجتماعي سال 1995 «كپنهاگ» و همچنين در نشست وزراي كشورهاي عضو سازمان تجارت جهاني (WTO) سال 1996، رعايت چهار معيار اساسي كار، يعني منع كار اجباري و كار كودك، آزادي انجمن ها و حق تشكل و چانه زني جمعي، مزد برابر براي مردان و زنان در قبال كار هم ارزش و عدم تبعيض در اشتغال را مورد تاكيد قرار داد.

 

كشورهاي عضو سازمان توسعه و همكاري اقتصادي (OECD) نيز در همين سال بر اين موضوع تاكيد كردند و در سال 1998 در هشتاد و ششمين نشست كنفرانس بين المللي كار اين حقوق تحت عنوان «بيانيه حقوق بنيادين كار» مطرح شد و در نهايت در سال 2001 در نشست هشتاد و نهم كنفرانس بين المللي كار، «سوماويا» مديركل سازمان بين المللي كار بطور رسمي «كار شايسته» به معني اشتغال مولد با چهار مولفه آزادي، برابري، امنيت و كرامت انساني را به عنوان هدف و استراتژي سازمان بين المللي كار اعلام كرد.

 

اشتغال كه يكي از مولفه هاي كار شايسته است شامل تمام انواع كار است و هر دو بعد كمي و كيفي را در بر مي گيرد بنابر اين كار شايسته نه تنها كارگران بخش اقتصاد رسمي بلكه كارگران بخش مزد بگيري ، خوداشتغالي و كار در خانه را نيز دربرمي گيرد. همچنين شامل فرصت هاي برابر براي كار، جبران خدمات، تامين امنيت شغلي و شرايط كاري سالم مي شود. امنيت اجتماعي، امنيت درآمد، روابط اجتماعي و حقوق كارگران يعني حقوق بنيادين كار و گفت وگوي اجتماعي ديگر گزينه هاي ضروري كار شايسته هستند كه متناسب با ظرفيت ها و سطح توسعه هر جامعه تامين مي شوند. دو گزينه ديگر بر روابط اجتماعي و حقوق كارگران يعني حقوق بنيادين و گفت وگوي اجتماعي بر احقاق حقوق و نيز دفاع از منافع كارگران تاكيد مي كند.

 

براساس اين ديدگاه، تحقق كار شايسته براي كارفرمايان، بهره وري براي كارگران، امنيت و برابري و براي كل كشور توسعه پايدار را به ارمغان خواهد آورد. لذا توجه به كار شايسته و ارتقاي آن جهت نيل به توسعه پايدار و عدالت اجتماعي در سياستگذاري هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي از اولويت خاصي برخوردار است./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس تبیین کردند؛

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران

حضرت آیت الله خامنه ای در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران را تبیین کردند.

اخبار برگزیده شبستان