خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠

Wednesday, April 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - وقف و امامزادگان زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ - ۱۷:۰۵ شناسه خبر : ۷۷۴۳۹۹
مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف:
اداره کل تحقیق و حسابرسی ناظر بر عملکرد درآمدی موقوفات و بقاع متبرکه است
مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف، گفت: ‌اداره کل از نظر قانون دست پر دارد؛ این اداره کل ناظر بر عملکرد درآمدی موقوفات و بقاع متبرکه است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف ، امروز در نشست خبری تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف امور خیریه که در همین مرکز برگزار شد، گفت: از  قوانین سازمان اداره کردن موقوفات فاقد متول یا مجهول التولیه است.

وی افزود: قانون اوقاف درماده 5 سازمان اوقاف و امور خیریه می تواند در اموری که اداره اوقاف بر عهده آن است شخص یا اشخاص متدین و معروف به امانت را به عنوان امین یا هیات امنا تعیین نمایید بر اساس همین ایین نامه ای در هیات دولت تصویب شده است که آیین نامه تعیین و هیات امنای موقوفات و بقاع متبرکه است.

حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی بیان کرد: اما از ابتدای پیروزی انقلاب تا امروز بیشترین نقش سازمان اوقاف و امور خیریه در اداره کرد موقوفات به صورت متصرفی بوده اما درباره اماکن متبرکه و بقاع به صورت امین اداره امور را بر عهده داشته است.

مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف، با بیان اینکه نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان در سیاستی که در دوره جدید مدیریت سازمان ابلاغ کردند که بتوان از ظرفیت مردمی در اداره موقوفات استفاده شود؛ عنوان کرد: افزایش نقش مشارکت‌های مردمی در اداره موقوفات و کاهش تصدی‌گری سازمان اوقاف و ارتقا نقش نظارتی آن از دیگر برنامه‌های این سیاست است.

حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی افزود: بر اساس ماده 5 قانون اوقاف مقرر شد که سازمان اوقاف برای موقوفات کم درآمد یا فاقد درآمد هیات امنا یا امین مشخص کند که مشارکت مردمی در این زمینه افزایش یابد. این سیاست کل نظام اداری است که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است که کاهش تصدی گری در نهادها، سازمان ها و دولت را شاهد باشیم و حتی در نقشه راه اصلاح نظام اداری اشاره شد از ظرفیتهای مردمی به خصوص هیات امنا و امینان بین مرم استفاده شود.

وی افزود: بر همین اساس تصمیم گرفتیم نخستین هیات امنای اوقاف را در حضور اصحاب رسانه به صورت نمادین معرفی کنیم که نشان داده باشیم از سال 1398 این اقدام از سیاست‌های اصلی اوقاف خواهد بود و ما از ظرفیت فکری مردم در اداره موقوفات استفاده می‌کنیم، این سبب می‌شود که اعتماد مردمی به سنت حسنه وقف و عایدات آن افزایش یابد همچنین صیانت و‌مدیریت موقوفات به مردم واگذار شود.

مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف، با بیان اینکه سازمان اوقاف در تلاش است صرفا بعد نظارتی را تقویت کند، گفت: بر همین اساس رییس سازمان دیروز دستورالعملی به کل کشور ابلاغ کردند که شرایط عمومی و اختصاصی هیات امنای موقوفات مشخص شده است، در شهرستان ها موقوفات انتخاب می‌شوند امین و هیات امنا برنامه‌های خود را مشخص می کنند که بر اساس برنامه عملیاتی افزایش بهره وری موقوفات اتفاق افتد. همچنین در استان‌ها احکام هیات امنا و امینان نیز مشخص می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی درباره دستور العمل و احکام هیات امنا و امینان، گفت: آبادانی موقوفات، وصول مطالبات، تنظیم و‌تجدید قراردادهای موقوفات، حفظ املاک و اموال موقوفه، جذب سرمایه گذاری موقوفه، احقاق حقوق موقوفه، شنایایی و ثبیت مالکیت موقوفه،  بالا بردن بهره وری موقوفات و افزایش درآمد آنها از جمله دستورالعمل‌ها است.

وی افزود: امروز در این جلسه تصمیم گرفته شد که برای سه نفر از هیات امنای موقوفات احکام صادر و در اختیار آنها قرار گیرد، در این جلسه هیات امنای چهار موقوفه بازار متعلق به مرحوم میرزامحمد حسین شیرازی، موقوفه میرزا محمد علی ابادی وزیر، موقوفه مرحوم طلعت صبوحی و موقوفه سرای سید محسن مشخص شدند.

مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف، گفت: افرادی که تجربه، توانایی مدیریت و جایگاه مردمی دارند ضرورت دارد که با مستاجرین و صاحبان رغبات در بازار ارتباط و تعامل خوبی داشته باشند که بتوانند همسو با سیاست‌های سازمان حق و حقوق موقوفات احیا و اعتماد مردم نسبت به موقوفات افزایش یابد زیرا چنین اقداماتی صرفا با یک اداره یا سازمان انجام نمی‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی اظهار کرد: از موفقیتهای سازمان اوقاف بر اساس همین ماده 5 اداره کرد بقاع متبرکه با یاری هیات امنا بوده است که به ساخت و ساز و توسعه موقوفات و رغبات امامزادگان و برنامه‌های فرهنگی و قرآنی آن توسعه و رونق یافته است.

وی با اشاره به عنوان حکم گفت: «دستور العمل انتخاب و به کارگیری امین یا هیات امنای موقوفات یا رغبات وقفی» عنوان این حکم است، در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی باید هیات امنا در نظر گرفته شوند. حق الزحمه همه آنان به صورت تبرعی است.

مدیر کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف، درباره اداره کل تحقیق و حسابرسی، بیان کرد: این ‌اداره کل تنها مجموعه ای است که از نظر قانون دست پر دارد، در قانون اوقاف 5 بند قانونی درباره اداره کل تحقیق وجود دارد؛ غیر از این آئین نامه مستقل مصوب هیات دولت دارد شعبه‌های آن مستقل هستند؛ اداره کل تحقیق و حسابرس داخلی و ناظر بر عملکرد درآمدی موقوفات و بقاع متبرکه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی با بیان اینکه اداره کل تحقیق و حسابرسی مجموعه شبه قضایی و حقوقی دارد، گفت: ما تلاش می کنیم نظام کنترلی داخلی را در مجموعه سازمان راه‌اندازی کنیم که حصول اطمینان نسبت به چرخه درآمدی و هزینه‌کرد رخ دهد و شاهد تخلفات نباشیم و مشاهده کنیم که سند بالادستی وقف نامه در اوقاف اجرایی شده و با ایجاد انتظام ‌شفافیت مالی و فرایند مدیریتی را در سازمان ایجاد کنیم.

وی درباره قراردادها، سرمایه گذاری ها اجاره نامه‌ها و هزینه کرد موقوفات، عنوان کرد: به این منظور  شعبه های حسابرسی در کل کشور قرار داده شده است که انتظام مالی در سازمان اتفاق افتد، بر همین اساس ما موقوفات متولی‌دار را اداره نمی‌کنیم.

متولیان تا آخر فروردین سال 98 فرصت دارند به ادارت اجرایی مراجعه کنند که بودجه‌های آنها مصوب شود که تا آخر خردادماه مفاصای آنها حساب شده و معافیت مالیاتی را دریافت کنند.

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام موحدی نژاد:

ابهام در آینده برنامه« درس هایی از قرآن» در صورت فقدان حاج آقای قرائتی/اگر حمایت شویم مخاطب ۳ میلیونی را ۲۰ میلیون می کنیم

مدیر موسسه ترویج فرهنگ قرآنی گفت: رهبری هم به آقای قرائتی فرموده اند که آیا برای بعد از خود فکری کرده اید و ایشان به توصیه مقام معظم رهبری درگیر این مسئله هستند.

اخبار برگزیده شبستان