خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Tuesday, October 20, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - عرفان های کاذب زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۱۵ شناسه خبر : ۷۷۳۹۸۳
در برنامه شعبده شوم مطرح شد:
بهترین راه مقابله با معنویت های نوظهور تقویت فرهنگ است
یک پژوهشگر عرفان ‌های نوظهور با بیان اینکه راهبردهای متعددی در مواجهه با جنبش های معنوی نوپدید وجود دارد، گفت: بدون شک برترین گزینه در مواجهه با معنویت های نوظهور در کشور اولویت فرهنگی است.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: برنامه «شعبده شوم» با موضوع بررسی عرفان ‌ها و معنویت ‌های نوپدید، با حضور «صدرا حافظ»، پژوهشگر عرفان ‌های نوظهور و مدرس دانشگاه ادیان و «مژگان امراللهی»، محقق و پژوهشگر حقوق بین ‌الملل و معنویت ‌های نوین از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

 

در این برنامه « صدرا حافظ» با اشاره به شکل گیری دین واره ها در کشورهای سکولار، گفت: برخی از دین واره ها در کشورهای سکولار توانسته اند تا فرآیندهای مختلف حقوقی را سپری کنند.

 

پژوهشگر عرفان ‌های نوظهور با اشاره به این که مواجهه با دین واره ها از طریق رویکردهای متفاوت و مختلف امکان پذیر است، اظهار کرد: یکی از طرق مواجهه با دین واره ها به مواجهه حقوقی مربوط می شود که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

استاد دانشگاه ادیان با اشاره به این که همیشه راهبردهای متعددی در مواجهه با جنبش های معنوی نوپدید وجود دارد، ابراز کرد: عملکرد تدافعی، تهاجمی، تقابلی و پیشرو از جمله راهبردهایی هستند که می توان با اهتمام به آن ها با جنبش های معنوی نوظهور رو به رو شد.

 

وی افزود: جرم انگاری در حوزه جنبش های معنوی نوظهور می تواند متوجه افراد و به وجود آورده نحله های مختلف باشد، علاوه بر این، می توان با پیروان، محتوا و باورهای این نحله ها مواجهه حقوق قرار بگیرد.

 

حافظ با اشاره به اینکه فعالیت های مختلف جنبش های معنوی نوپدید می تواند مورد جرم انگاری قرار بگیرد، ابراز کرد: در هنگام مواجهه با جنبش های معنوی نوظهور باید به منابع حاضر در دست خودمان توجه کافی داشته باشیم.

 

وی در ادامه اضافه کرد: قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی، لایحه مجازات اسلامی، رویه قضایی و قانون مدنی از جمله مهم ترین منابعی هستند که باید در رو به رویی با جنبش های معنوی نوپدید مورد توجه و استفاده قرار بگیرند.

 

این پژوهشگر عرفان ‌های نوظهور تاکید کرد: بدون شک برترین گزینه در مواجهه با معنویت های نوظهور در کشور اولویت فرهنگی است.

 

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو، «مژگان امراللهی» با اشاره به این که قانون اساسی مهم ترین منبع موجود در حوزه مقابله با جنبش های معنوی نوپدید است، گفت: در بند (ب) ماده 29 اعلامیه حقوق بشر این حق به دولت ها داده شده بود که بتوانند در راستای اهداف مطروحه در آن اعلامیه برخی از آزادی ها را بر اساس قانون دموکراتیک آن کشور محدود کنند.

 

این پژوهشگر حقوق بین ‌الملل و معنویت ‌های نوین افزود: در کشور ایران آزادی دینی به نوعی آزادی عقیده و آزادی انجام اعمال دینی تقسیم شده است.

 

در ادامه اضافه کرد: آزادی عقیده بر اساس اصل 23 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران کاملا محترم شمرده شده است. به طوری که تفتیش عقیده به هیچ وجه مورد قبول نیست و به طور کامل رد شده است.

 

وی ادامه داد: آزادی عمل دینی بر اساس اصل 13 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای اقلیت های دینی مطروحه در قانون اساسی و فرقه های اعلام شده مجاز دانسته شده برای آنها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

 

امراللهی با اشاره به این که قانون اساسی مهم ترین منبع ما در مواجهه با قوانین بین المللی است، تصریح کرد: قانون اساسی به گونه ای تنظیم شده است که در صحنه های بین المللی می توان در هر موقع مورد استناد قرار بگیرد.

 

وی افزود: بر اساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، رفتارهای مدنی جنبش های معنوی نوظهور و پیروان آن ها مورد محدودیت قرار گرفته است.

 

این پژوهشگر حقوق بین ‌الملل و معنویت ‌های نوین در خصوص ارتباط میان جرم و مجازات در قوانین ایران، خاطرنشان کرد: تمامی قوانین حاضر در کشور در کنار تعریف جرم مجازات مربوط به آن جرم را نیز مشخص کرده اند.

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد حوزه و دانشگاه

سیره امام رضا (ع) سکوت درونی است نه قیل و قال/ سلسله الذهب امام رضا (ع) یعنی توحید رکن اول شیعه باشد

حدیث سلسله الذهب بر روی توحید پافشاری و اصرار می کنند یعنی اولین رکن که در چشم امام رضا(ع) برجسته است و همه اهل بیت بر روی آن توجه دارند توحید است امری که امروز متاسفانه در ما شیعیان کم رنگ شده است و بعد از توحید رکن دومی که بیان می شود امامت است.

اخبار برگزیده شبستان