خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

السبت ١٤ شعبان ١٤٤٠

Saturday, April 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ - ۱۰:۴۵ شناسه خبر : ۷۷۲۹۲۳
مدرس حوزه و دانشگاه:
طرفداران پارادایم فرهنگی آینده را ازآن زنان می دانند
طهماسبی گفت: زنی که از ابژگی در آمده است، حاضر نیست تنها به اموری که به صورت کلیشه ای برای او تعریف شده، مشغول بماند.

«سمیه طهماسبی» با بیان اینکه امروزه برخی از جامعه شناسان بحث پارادایم های فرهنگی را مطرح می کنند به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، گفت: جامعه شناسان معتقدند که امروزه جهان در حال چرخش از یک پارادایم به پارادایم دیگر است و ما در حال ورود به عصر پارادایم فرهنگی هستیم.

 

یک مدرس حوزه و دانشگاه و فعال حوزه زنان اظهار داشت: در عصر پارادایم فرهنگی قطعا عناصر فرهنگی و سوژه بودن انسان نقش مهمی را بازی خواهند کرد. جامعه شناسان مخصوصا تاکید می کنند بر سوژگی زنانه و اینکه در پارادایم فرهنگی ، زنان می توانند رهبران و مدیران خوبی برای جامعه باشند. دلیل شخصیت ترکیبی که در روح و روان زنان وجود دارد ، آنها می توانند مدیران خوبی برای جامعه باشند.

 

وی با اشاره به یکی از تفاوت های عمده زنان و مردان عنوان کرد: در مردان در واقع شخصیت دو قطبی است : آری یا خیر اما زنان می توانند همزمان و در آن واحد به ابعاد مختلف یک قضیه و یا مساله نگاه کنند. یکی از نمونه های مطرح، اشتغال زنان در خانه و جامعه است. زنی که سوژه بودن او فعال است، حاضر نیست یکی از این اشتغال ها را انتخاب کند و تنها به کار خانه مشغول باشد و یا تنها به کار در جامعه بپردازد.

 

طهماسبی بیان کرد:  یک زن که سوژه بودن او فعال است و از ابژگی در آمده است، از انفعال فراتر می آید و عمل و کنش اجتماعی دارد. چنین زنی به خود آگاهی می رسد و به کنش اجتماعی راه پیدا می کند. این زن هیچ وقت به دلیل شخصیت ترکیبی و تصمیمات ترکیبی که می تواند اتخاذ کند،حاضر نیست وظایف خانگی و خانوادگی خود را فدای وظایف اجتماعی و یا وظایف اجتماعی خود را فدای وظایف خانوادگی خود کند. بنابراین اگر در جایگاه مدیر و رهبر در جامعه قرار گیرند می توانند موفق برای جامعه بشری عمل کنند. 

 

این نویسنده و پژوهشگر  با بیان اینکه طرفداران پارادایم فرهنگی معتقدند که آینده از آن زنان است، تصریح کرد: خوب است که رهبران و سیاستمداران ما به این نکته در آینده پژوهی خود توجه داشته باشند. اگر مدیران و رهبران جامعه از نقش آینده زنان تصویر درستی نداشته باشند و به تحولات و اتفاقات تاریخی که به سرعت در جوامع در حال وقوع است، توجه نکنند در آینده با یک سری مطالبات انباشته و متراکم دختران و زنان مواجه خواهند شد ، در حالیکه هیچ پیش بین و برنامه ریزی برای آن انجام ندادند.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نگاهی به زندگی مرتضی آوینی(۲)

زنده‌ترین روزهای زندگی یک مرد

مرتضی آوینی با مستند «روایت فتح»، مجموعه مقالات «توسعه و مبانی تمدن غرب» و «آینه جادو۱» مجموعه ای از مهمترین گنجینه های تصویری و تئوری هنر انقلاب را از خود به جای گذاشت.

اخبار برگزیده شبستان