خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٧ شعبان ١٤٤٠

Tuesday, April 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۱:۱۳ شناسه خبر : ۷۷۲۸۲۶
مجید نوری:
ثبت «شهر زیرزمینی» و «مهرابه» سفیدشهر در فهرست آثار ملی کشور
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل از ثبت دو اثر تاریخی«شهر زیرزمینی» و «مهرابه» سفیدشهر از توابع این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

«مجید نوری» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در آران و بیدگل گفت: دو اثر تاریخی شهر زیرزمینی (معماری دستکند) و مهرابه(مهرکده) سفید شهر از توابع شهرستان آران و بیدگل در نشست اخیر شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل در توضیح مجموعه شهر زیرزمینی سفیدشهر گفت: دستکند زیرزمینی سفیدشهر متعلق به قرون پنجم و ششم هجری قمری، دارای فضاهای متعدد در چند سطح می باشد که در برخی قسمت ها با یک تا پنج متر عرض، قابلیت نمایش و حتی سایت موزه شدن را هم دارد.

 

نوری با بیان اینکه شهر زیرزمینی سفیدشهر دومین اثر ملی ثبت شده از این نوع در آران و بیدگل است، بیان داشت: عوامل متعددی در ایجاد فضاهای زیر زمینی در مقیاس های مختلف موثر است . عوامل اقلیمی، امنیت، اعتقادی وفرهنگ به عنوان مهمترین عوامل ایجاد این بناها هستند.

 

وی در خصوص مهرابه سفیدشهر هم گفت: مهرابه یا مهرکده سفید شهر یک پرستشگاه زیرزمینی متعلق به قرن ششم و هفتم با پلان چلیپایی شکل و مواد فرهنگی با ماهیت مذهبی، با چهار صفه با سقف جناغی شکل و تختگاه برای نشستن و دارای سقفی مدور و گنبد گون با خیز کم  است که در مرکز گنبد یا آسمانه آن نورگیری مدور قرار دارد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل افزود: طول این بنا ۱۵ متر و عرض آن ۹ متر و ارتفاع صفه ها ۲۴۰ سانتیمتر است که دارای جذابیت ویژه ای به لحاظ معماری می باشد .

 

نوری اظهار داشت: از مواد فرهنگی بدست آمده در کاوش های امسال در این دو اثر تاریخی می توان به سفال های بدون لعاب و نقش افزوده و قالبی و سفال های مرصع کاری شده و سفال های با طیف رنگ های مختلف و سفال های قلم مشکی اشاره کرد .
 

شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان و سه کیلومتری کاشان با جاذبه های متعدد تاریخی و گردشگری مقصد بسیاری از مسافران داخلی و گردشگران خارجی در طول سال است. ۵۰۰ اثر تاریخی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که تنها ۱۳۹ اثر تاریخی، ۱۰ اثر معنوی و یک اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده است . با این وجود، آران و بیدگل پس از شهرهای اصفهان و کاشان رتبه سوم ثبت آثار تاریخی استان اصفهان را به خود اختصاص داده است./

پایان پیام/513

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در سن ۸۴ سالگی؛

استاد مسلّم «قالي بافي» كشور درگذشت

استاد سید امیرحسین افسری؛ طراح، نقاش و استاد مسلم بافندگی فرش دستباف کاشان و عضو هیئت علمی گروه فرش دانشکده معماری و هنر کاشان پس از تحمل درد و رنج دوره ای بیماری، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

اخبار برگزیده شبستان