خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ٤ صفر ١٤٤٢

Tuesday, September 22, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - پرسش های مهدوی زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۳:۲۳ شناسه خبر : ۷۷۰۵۹۰

شباهت های امام عصر(عج) به الیاس نبی(ع)؛ از زنده کردن مردگان تا رفتن به آسمان
... حضرت الیاس(ع) به فریاد دردمندان می رسد و گمشدگان مضطر را در بیابان ها و دشت ها راهنمایی و خضر آنها را در جزایر دریاها فریادرسی می کند. حضرت قائم(ع) نیز به دردمندان رسیدگی می نماید و گمشدگان را هدایت می فرمایند.

خبرگزاری شبستان، گروه مهدویت و غدیر: بنابر روایات ائمه معصوم علیهم السلام تمام صفات انبیاء و اولیاء در حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود و بروز و ظهور دارد، لذا ایشان با انبیای الهی شباهت هایی دارد ازجمله شباهت آن حضرت(عج) به الیاس نبی(ع).

 

الیاس (ع) خداوند عمرش را ـ همچون حضرت خضر(ع) ـ طولانی ساخته است، همین طور خداوند تعالی عمر حضرت امام زمان(ع) را نیز طولانی نموده است.

 

حضرت الیاس(ع) نیز ـ مانند خضر(ع) ـ هر سال به حج می رود و در آنجا با هم ملاقات می کنند. دلیل بر این معنی اینکه در تفسیر امام حسن عسکری(ع) نقل گردیده است که پیغمبر اکرم(ص) به زید بن ارقم فرمودند: «خضر و الیاس هر سال در مراسم حج همدیگر را ملاقات می کنند.»1 حضرت قائم(ع) نیز هر سال به حج می رود.

 

حضرت الیاس(ع) از قومش فرار کرد و از نظر آنان غایب شد، هنگامی که می خواستند او را بکشند. امام عصر(ع) نیز از دیدة مردم غایب شدند، هنگامی که می خواستند آن حضرت(عج) را به قتل برسانند. البته حضرت الیاس(ع) هفت سال غایب شد و میزان غیبت حضرت قائم(ع) مشخص نیست.

 

الیاس(ع) در کوه دشواری سکونت کرد و حضرت قائم(ع) نیز مطابق با روایت علی بن مهزیار اهوازی، فرمودند: «پدرم ابومحمد(ع) به من سفارش کرد که مجاورت نکنم قومی را که خداوند بر آنها غضب کرده و لعنتشان نموده و برای آنان در دنیا و آخرت ننگ و خواری است و برای آنها عذاب دردناکی است، و مرا دستور فرمود که از کوهساران جز دشوار آنها و از بلاد جز جاهای پست را برنگزینم و خداوند تقیه را آشکار فرمود، و آن را بر من گماشت، پس من در تقیه ام تا روزی که اجازه داده شود خروج نمایم.»

عرض کردم: ای آقای من این امر کی خواهد بود؟ فرمودند: «هر گاه بین شما و راه کعبه فاصله و جدایی افتاد و آفتاب و ماه جمع شدند، و کواکب و ستارگان آنها را در میان گرفتند...» .

 

خداوند متعال به دعای حضرت الیاس(ع)، یونس پیغمبر را در حالی که کودک بود، بعد از 14 روز از فوتش زنده کرد ـ چنانکه در حدیث آمده ـ . همچنین خداوند متعال به برکت امام زمان(ع) و به دعایشان مردگان بسیاری را زنده خواهد کرد، پس از گذشت سال ها از مرگشان؛ از جمله اصحاب کهف، و 25 نفر از قوم موسی ـ که به حق قضاوت می کنند و با آن عدالت می نمایند ـ و یوشع بن نون، وصی حضرت موسی، و مؤمن آل فرعون و سلمان فارسی و ابودجانة انصاری، و مالک اشتر، و نیز نقل شده است که حضرت الیاس(ع) هم از یاران حضرت قائم(ع) است.

 

حضرت الیاس(ع) را خداوند به آسمان بالا برد، چنانکه از ابن عباس روایت شده است. حضرت قائم(عج) را نیز خداوند متعال پس از ولادت، به آسمان برد.

 

گفته می شود حضرت الیاس(ع) به فریاد دردمندان می رسد و گمشدگان مضطر را در بیابان ها و دشت ها راهنمایی می کند، و خضر آنها را در جزایر دریاها فریادرسی می نماید.

 

حضرت قائم(ع) نیز به دردمندان رسیدگی می نماید و گمشدگان را هدایت می فرمایند و در خشکی و دریا ـ بلکه در زمین و آسمان ـ به فریاد بیچارگان می رسند و این است فضل الهی که به هرکه بخواهد عنایت می کند.

 

به اذن خدای تعالی برای حضرت الیاس(ع) از آسمان مائده آمده، چنانکه روایت شده که پیغمبر اکرم(ص) از قلة کوهی صدایی شنیدند که می گفت: خدایا مرا از امت رحمت شدة آمرزیده شده قرار ده. پیغمبر(ص) به آنجا رفت، ناگاه دید پیرمرد فرتوتی هست که قامتش سیصد ذراع می باشد، هنگامیکه رسول خدا(ص) را دید با او معانقه کرد سپس گفت: من هر سال یکبار غذا می خورم و حالا وقت آن است. که ناگاه مائده ای از آسمان فرود آمد، و هر دو از آن خوردند، او حضرت الیاس(ع) بود.

برای حضرت صاحب الزمان(ع) نیز مائده از آسمان نازل شده است.

 

گفته می شود که حضرت الیاس علیه السلام به فریاد دردمندان می رسد و گمشدگان مضطر را در بیابان ها و دشت ها راهنمایی می کند و حضرت خضر علیه السلام نیز مردم را در جزایر و دریاها فریادرسی می کند. حضرت مهدی (عجل الله فرجه الشریف) نیز به دردمندان رسیدگی می کند و گمشدگان را در خشکی و دریا راهنمایی می کند و بلکه در زمین و آسمان ....

 

*برگرفته از دانشنامه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مهدویت به روایت زیارت عاشورا

ظلم‌هایی که مسیر امامت را به کربلای غیبت ختم کرد

یک کارشناس مهدوی با بیان‌اینکه زیارت عاشورا به ظلم‌هایی که در حق اهل بیت(ع) روا داشته شد، اشاره دارد، گفت: غصب خلافت، سلب امنیت و آسایش و گرفتن حق حیات با به شهادت رساندن ائمه(ع) ازجمله ظلم‌هایی است که نهایتاً کار را به غیبت امام مهدی(عج) کشاند.

اخبار برگزیده شبستان