خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٣ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۶ - ۱۰:۲۶ شناسه خبر : ۷۷۰۵۱۳
استاد حوزه علمیه اصفهان تاکید کرد
نوروز؛ فرصت احیای سنت های دینی فرهنگی/تنهایی؛ رهاورد سبک زندگی غربی
حجت الاسلام مسائلی با اشاره به ابعاد و ‌آسیب های سبک زندگی غربی، گفت: این مدل از زندگی فردیت و اومانیسم را ترویج می دهد و این در حالی است که در زندگی اسلامی ایرانی نشاط روحی در سایه پایبندی به دین و سنت ها تامین می شود.

حجت الاسلام «مهدی مسائلی» در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، با بیان اینکه در دین مبین اسلام هر روز که در آن گناه نشود به مثابه روز عید تلقی می شود، اظهار کرد: در این راستا برخی ایام سال هست که بهانه دست آدمی می دهد که فرد هر قصد و هدفی vh که دارد و دلش می خواهد به آن همت کند، با نیتی خدایی و خالصانه به سرانجام برساند.

 

استاد حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: بنابراین روز عید روز بازگشت است در صورتی که گناه در آن نداشته باشیم، برای مثال ایام عید نوروز هم یک مناسبت و بهانه ای است که می تواند این دل تکانی را ایجاد و تصمیمات را برای زندگی اصلاح کند. پس انسان می تواند با تصمیم جدی برنامه های سال آینده را به درستی تنظیم کند و سال را بر اساس یک رویکرد متفاوت و بر پایه معارف دین قرار دهد. البته برخی افراد سال نو خود را از ماه رمضان قرار می دهند و آن هم ایامی است که از نظر معنوی جایگاه ویژه ای دارد.

 

حجت الاسلام مسائلی با بیان اینکه نوروز و دید و بازدیدهای آن باعث نشاط روحی می شود، تاکید کرد: روابط اجتماعی با دید و بازدیدها ارتباط تنگانگی دارد، سبک زندگی که از غرب وارد جامعه ما شده باعث تقویت فردیت می شود، طوری که دیدار با خویشاوندان که در گذشته ای نه چندان دور پررنگ بود امروز تبدیل به سایه شده است. به نظر می رسد این فردگرایی ها که بیشتر زندگی بر پایه اومانیسم را ترویج می دهد با فرهنگ سازی صحیح و بازگشت به فرهنگ اسلامی و ایرانی از بین می رود.

 

استاد حوزه علمیه اصفهان با اشاره به حضور پررنگ ابزار ارتباط جمعی و انواع و اقسام رسانه های مجازی در سبک زندگی ما، ابراز کرد: این امکانات به نوعی ارتباطات رو در رو را از بین برده است، در حالی که سنت دید و بازدید در فرهنگ ایران و به ویژه در فرهنگ اسلامی بسیار مورد تاکید بوده و از طرف دیگر نشاط روحی را رقم می زند. اینکه برخی افراد دست به خودکشی و یا اقدامات نامتعارف در کشورهای غربی می زنند ناشی از رواج این فردگرایی ها باشد.

 

وی با بیان اینکه سبک زندگی اجتماعی موجود در سنت دیرین ایرانیان و معارف ناب اسلامی، الگوی خوبی برای اجتماع امروزی است، گفت: باید این سنت ها را در بسترهای بسترهای فرهنگی ارتقا دهیم،

 

حجت الاسلام مسائلی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون بسته به زمانی که در آن هستیم باید آسیب ها در روابط و دید و بازدیدها را به حداقل برسانیم، یعنی تجمل گرایی ها و چشم و هم چشمی ها را از میان برداشته و در پی تغییر ظواهر زندگی به بهانه سال نو و در اصل فخرفروشی به خویشان نباشیم که این خود علاوه بر آنکه گناه است، سبب می شود تا اصل دید و بازدیدها زیر سوال برود.

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معرفی کتاب ...

گذری بر بنیان های فکری جامعه شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلام

علم پدیده ای فرهنگی است. هر فرهنگ مبانی فکری و بنیادی یا به عبارتی، جهان بینی و جهان شناسی مربوط به خود را دارد؛ از این رو، نمی توان علم را جدای از این مبانی فکری و فرهنگی تصور و ارزیابی کرد.

اخبار برگزیده شبستان