خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٠ شوّال ١٤٤٠

Monday, June 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۰۹:۲۵ شناسه خبر : ۷۷۰۱۴۲

نمایندگی بیش از سه دوره متوالی در مجلس ممنوع می‌شود
نمایندگان با پیشنهادی درجریان طرح اصلاح قانون انتخابات موافقت کردند که طبق آن کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بوده اند ممنوع است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (یکشنبه‌۱۲اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد حسین امیری خامکانی، در الحاق بندی به ماده ۳ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

 

طبق این بند کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس شورای اسلامی هستند، در انتخابات مجلس شورای اسلامی ممنوع شد و این افراد پس از یک دوره استراحت مجددا می‌توانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند.

 

همچنین طبق ماده ۳  این طرح ، یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده ۷ مکرر ۱ به قانون الحاق می‌شود.

 

ماده ۷ مکرر ۱ حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس شورای اسلامی محدوده جغرافیایی هر استان است. هر یک از استان‌ها به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه‌های انتخابیه موجود در آن استان موضوع قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۶۶.۱.۳۰ با اصلاحات و الحاقات بعدی حوزه انتخابیه فرعی محسوب می‌شود و مناطق تابع حوزه انتخابیه موجود به عنوان حوزه انتخابیه تابعه فرعی شناخته می‌شود.

 

براساس تبصره ۱ این ماده تعداد نمایندگان هر حوزه انتخابیه اصلی (استان) معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود در استان است که مطابق قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی تعیین گردیده است.

 

طبق تبصره ۲ این ماده،در صورتی که محدوده جغرافیایی حوزه‌های انتخابیه فرعی در دو استان همجوار واقع گردد شهرستان یا شهرستان‌هایی که در یک استان واقع شده و جمعیت بیشتری دارند به عنوان حوزه انتخابیه فرعی جدید محسوب می‌شوند و نماینده به استانی که حوزه اخیر در آن قرار دارد تعلق خواهد داشت.

 

شهرستان یا شهرستان‌هایی که در استان دیگر واقع هستند به نزدیک‌ترین حوزه انتخابیه فرعی به تشخیص وزارت کشور الحاق می‌شوند.

 

براساس تبصره ۳، حوزه انتخابیه اقلیت‌های دینی از حکم این ماده مستثنی می‌باشد.

 

همچنین نمایندگان در ماده (4) این طرح مصوب کردند،یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۷ مکرر ۲) به قانون الحاق می‌شود.

 

ماده ۷ مکرر ۲- ثبت نام داوطلبان از طریق فهرستی که احزاب یا گروه‌ها و تشکل‌های قانونی ارائه می‌کنند یا به صورت منفرد انجام می‌پذیرد.

 

براساس تبصره ۱ این ماده- رأی به فهرست‌های انتخاباتی مطابق تشریفات مقرر در این قانون صورت می‌گیرد.

 

طبق تبصره ۲ این ماده - مقصود از احزاب و گروه‌های سیاسی در این قانون «احزاب» موضوع بند (۱) ماده (۱) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب 8/8/1395 مجمع تشخیص مصلحت نظام و کلیه تشکل‌ها و گروه‌های قانونی و رسمی می‌باشد.

 

نمایندگان در ادامه بررسی این طرح ماده ۵ ،۷و ۸آن را برای بررسی دقیق تر به کمیسیون ارجاع دادند.

 

در ماده ۵این طرح پیش بینی شده بود،احزاب و گروه‌های سیاسی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی فهرست انتخاباتی بدهند و ارائه‌ فهرست صرفا توسط دبیر کل احزاب ملی و استانی انجام شود.

 

در ماده ۷ و ۸ این طرح هم میزان نصاب آرای نمایندگان در کل استان و شهرستان پیش‌بینی شده بود.

 

همچنین نمایندگان در ماده ۶این طرح مصوب کردند،یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده ۷ مکرر ۴ به قانون الحاق می‌شود:

 

ماده ۷ مکرر ۴ – رای‌دهندگان در همان سال می‌توانند به «عنوان» یک فهرست رای دهند یا داوطلبان مدنظر خویش را اعم از منفرد یا از درون یک یا چند فهرست برای هر یک از حوزه‌های انتخابیه فرعی واقع در استان از بین نامزدهای مربوط به همان حوزه فرعی به میزان کرسی‌های آن حوزه انتخاب کنند.

 

تبصره ۱: آرایی که صرفا به «عنوان» یک فهرست صادر شده است برای هر یک از داوطلبان آن فهرست یک رای محسوب می‌شود.

 

تبصره ۲: وزارت کشور موظف است برگه‌های رای را به گونه‌ای طراحی و در اختیار رای دهندگان قرار دهد که هر رای دهنده در استان بتواند برای همه کرسی‌های نمایندگی حوزه‌های فرعی موجود در استان به صورت مجزا نماینده انتخاب کنند. همچنین در برگه رای قسمتی جهت رای به عنوان یک فهرست انتخاباتی موضوع این قانوت تعیین می‌شود.

 

تبصره ۳: در صورتی که بیش از یک فهرست در برگه رای درج گردد، صرفا عنوان نخست خوانده می‌شود./

 

 

 

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر کل حزب سبز:

شکار پهپاد جاسوسی قدرت واقعی ایران در برابر اقدامات نظامی امریکا را نشان داد

کنعانی مقدم گفت: شکار پهپاد امریکایی توسط جمهوری اسلامی ایران به امریکایی ها فهماند که قدرت آمادگی ما برای مقابله با اقدامات نظامی امریکا کاملا واقعی است و شاخ قدرت نظامی امریکا که این پهپاد بود را شکاندیم.

اخبار برگزیده شبستان