خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

الجمعة ٢٦ جمادى الثانية ١٤٤١

Friday, February 21, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۱:۵۹ شناسه خبر : ۷۶۹۹۱۲
سخنگوی شورای نگهبان:
شورای نگهبان ابزار شایسته سنجی افراد در انتخابات ها را ندارد
کدخدایی با بیان اینکه شرایط شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت افراد در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی حداقلی است، گفت: ما ابزار شایسته سنجی افراد را نداریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، «عباسعلی کدخدایی» در نشست خبری امروز شنبه 11 اسفند با عرض تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله مومن از فقهای شورای نگهبان گفت: لایحه بودجه در جلسه روز چهارشنبه مجلس مورد بررسی قرار گرفت و انشاءالله شورا این هفته و اوایل هفته آینده در مورد این لایحه اعلام نظر خواهد کرد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که رییس جمهور گفته اند که شورای نگهبان با لایحه پالرمو موافق است، گفت: فکر می کنم تسامحی در فرمایشات ایشان باشد چون هر دو لایحه با ایراداتی از سوی شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت رفته است و چون اختلافی است در مجمع در حال بررسی است. در لایحه پالرمو اشکالات محتوایی شورا رفع شده بود ولی اشکالات هیئت نظارت باقی بود و این لایحه هم چون با اختلافی که بین مجلس و شورای نگهبان بود با این عنوان به مجمع رفته است، در مورد لایحه سی اف تی نیز ایرادات ما از سوی مجلس رفع نشد و به همین دلیل به مجمع رفت و در حال بررسی است.

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد برگزاری رفراندوم برای دو لایحه سی اف تی و پالرمو گفت: کسی از رفراندوم هراسی ندارد ولی تا زمانی که هنوز نهادهای قانونی کشور وظیفه خودشان را انجام دهند طرح رفراندوم موضوعیت ندارد.

 

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه هنوز تعریف رجل سیاسی مشخص نشده است و برای شفافیت هزینه های تبلیغاتی نمایندگان سازوکاری وجود ندارد و آیا در اصلاح قانون انتخابات این موارد دیده شده است، گفت: هم مجلس و هم دولت در لایحه و طرح های در حال بررسی موضوعات هستند و امیدواریم موارد مورد نظر ما و شما در اصلاح قانون انتخابات در مجلس مورد نظر قرار گیرد البته نمی دانم تا پایان سال مجلس بتواند این لایحه را مورد بررسی قرار دهد و شاید موکول به بعد از سال شود که بعد از سال نیز مشخص نیست مجلس بتواند آن را بررسی کند.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که افکار عمومی در مورد دلایل رد صلاحیت برخی از نامزدها و از جمله مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی قانع نشده است و آیا عدم اقبال عمومی نشان رفتار نادرست شورا نیست، گفت: وقتی وظیفه قانونی شورا مشخص است افکار عمومی نیز آن را قبول می کنند مگر اینکه برخی قانون را قبول نداشته باشند.

 

سخنگوی شورای نگهبان در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان و انتقاداتی که اصلاح طلبان نسبت به این موضوع دارند، گفت: ما از طرح هرگونه پیشنهادی در این زمینه استقبال می کنیم فارغ از اینکه این پیشنهاد از طرف چه گروه و چه جناحی باشد. ما هر روز و هر هفته نشست هایی با این گروه ها و جناح ها برگزار می کنیم که البته خودشان صلاح بدانند اسامی آنها را منتشر می کنیم، وقتی هر روز و هر هفته همین افراد علیه شورای نگهبان بیانیه صادر می کنند گاهی ما نیز باید پاسخی بدهیم و توییت بنده در این زمینه پاسخ حداقلی به این افراد بود.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در مورد شفافیت برگزاری جلسات شورا و حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات این شورا گفت: در رابطه با جلسات بررسی قوانین مشروح مذاکرات چاپ و منتشر می شود و خبرنگاران هر از گاهی در جلسه حضور می یابند و عکس و فیلم نیز می گیرند و منتشر می کنند و هیچ مشکلی نیز وجود ندارد ولی ما الزام قانونی همانند مجلس که مشروح مذاکرات توسط رادیو و تلویزیون پوشش داده شود، نداریم. در مورد بحث صلاحیت افراد در انتخابات ها نیز چون حریم خصوصی افراد است ما امکان پخش نداریم.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند لایحه جامع انتخابات و طرح استانی شدن انتخابات با یکدیگر باید تجمیعی شوند، خاطرنشان کرد: مدت هاست ما پیگیر هستیم و ای کاش مجلس و دولت زودتر از اینها به فکر اصلاح قانون انتخابات بودند.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد اینکه خبری معتقدند نظارت استصوابی شورای نگهبان باعث شده است فساد نمایندگان کمتر دیده شود و مشکل ناکارآمدی و فساد در مجلس وجود دارد و شورای نگهبان برای حل این معضل چه راهکاری دارد، گفت: شورای نگهبان بر اساس قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری شرایط حداقلی دارد و ما ابزار شایسته سنجی افراد را نداشته ایم و نداریم، اینکه افراد شایسته وارد مجلس شوند منوط به انتخاب مردم و معرفی افراد کارآمد از سوی گروه ها و جریانات سیاسی است و امیدواریم گروه ها و جریانات سیاسی در این جهت گام بردارند و افراد شایسته را معرفی کنند تا این مشکل حل شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که اگر مجلس تصمیم بگیرد که نظارت استصوابی شورای نگهبان حذف شود آیا شورا تمکین می کند، گفت: بگذارید تصویب شود فعلا پیشگویی نکنید.

 

کدخدایی همچنین در مورد انتخابات تناسبی برای مجلس شورای اسلامی گفت: ما قبول داریم انتخابات تناسبی به عدالت نزدیک تر است اما چگونگی آن به عهده مجلس است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم مجلس در این مورد چه تصویب می کند و بعد اعلام نظر کنیم.

 

وی همچنین در مورد شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی نماینده تهران گفت: طبق قانون آن چیزی که ما می توانیم انجام بدهیم طرح شکایت مان در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است که این کار را کرده ایم و این شکایت در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در حال پیگیری است البته نتیجه آخرین پیگیری ها را نداشتیم.

 

وی همچنین در مورد انتخاب عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: 26 تیرماه هر سه سال حقوقدان های شورای نگهبان انتخاب می شوند.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد اینکه آیا دولت در مورد لایحه جامع انتخابات از شورای نگهبان مشورت خواسته است، ‌گفت: هیچ مشورتی با ما انجام نشده است.

 

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به مهمترین مصوبات شورای نگهبان گفت: لایحه ادغام شرکت ها و تشکیل سازمان صنایع دریای نیروهای مسلح، طرح دوفوریتی اصلاح ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران و طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف از جمله مصوبات شورای نگهبان است.

 

وی با اشاره به لایحه پایانه های فروشگاهی بیان کرد: این لایحه در جلسات شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و 10 ایراد به این لایحه از سوی شورای نگهبان گرفته شده است.

 

کدخدایی همچنین با اشاره به لایحه حفاظت از خاک گفت: این لایحه در جلسات شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ابهام بندهای یک و دوی شورای نگهبان در این لایحه باقی است و طبق نظریه تفسیری اصل 112 قانون اساسی هر گاه شورای نگهبان قسمتی از مصوبه ای را مبهم دانسته و از مجلس خواستار بیان مراد خود از آن قسمت شده باشد تا پس از آن اعلام نظر کند قبل از تبیین مراد و اعلام نظر شورای نگهبان درباره آن مجمع تشخیص مصلحت نظام حق بررسی و اعلام تشخیص مصلحت در موارد خلاف را ندارد.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از دیگر مصوبات مجلس که در جلسات این شورا مورد بررسی قرار گرفته و ایراداتی به آنها وارد شده است را طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و لایحه موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد در مورد تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات عنوان کرد./

 

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب:

انتخابات متضمن منافع ملی کشور است/هر کس به منافع ملی علاقه‌مند است در انتخابات شرکت می‌کند

حضرت آیت الله خامنه ای با حضور در پای صندوق رای شماره ۱۱۰ رای خود را به صندوق انداختند و انتخابات را متضمن منافع ملی دانستند و افزودند: بنابراین هر کسی که به منافع ملی علاقه‌مند است، در انتخابات شرکت می‌کند.

اخبار برگزیده شبستان