خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٧ المحرّم ١٤٤١

Tuesday, September 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۱۴:۲۰ شناسه خبر : ۷۶۹۲۱۰
همسر شهید اعطایی
ویژگی مادرانی که نسل منتظر تربیت می کنند
همسر شهید مدافع حرم گفت: زمانی که خواسته خودِ انسان یاری امام زمان(عج) باشد،کسی که برای زندگی انتخاب می کند، همین ویژگی را خواهد داشت، به او آرامشم را منتقل می کردم تا نگران ما نباشد و پاسدار امام زمانش و ولایت فقیه باشد.

به گزارش خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان، روز میلاد حضرت زهرا(س) بزرگ بانوی اسلام در تقویم رسمی کشور به نام روز زن نامگذاری شده است، با توجه به فرارسیدن این ایام و اهمیتی که مهدی باوری و مهدی یاوری در شاکله دین دارد، ‌بر آن شدیم گفت وگویی با «مرضیه علمی» همسر شهید مدافع حرم «احمد اعطایی» داشته باشیم تا با ویژگی های یک همسر طراز انتظار و زن زمینه ساز ظهور آشنا شویم که در ادامه تقدیم حضورتان می شود:

 

 

به عنوان نخستین سوال در مورد شهید و اینکه چگونه عازم سوریه شده و به شهادت رسید توضیح بفرمایید

«احمد اعطایی» متولد 7 شهریور 1364 و ساکن محله فلاح تهران بود که داوطلبانه برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) راهی سوریه شد و در 21 آبان ماه 94 و آخرین روز ماه محرم الحرام به شهادت رسید.

 

شهید تصمیم خود برای رفتن به سوریه را چگونه بیان کرد و شما به چه طریق بستر لازم برای حضور بی دغدغه اش در مسیر تبعیت از ولی را برایش فراهم کردید؟

زمانی که در جلسات خواستگاری باهم صحبت می کردیم تا زندگی را شروع کنیم هدفمان این بود که مانع یکدیگر نباشیم بلکه راه را برای رسیدن به سعادت ابدی فراهم کنیم، آن روزها خبری از جنگ نبود اما زمانی که باهم صحبت می کردیم «احمد آقا» به من گفت : هر جا که اسلام در خطر باشد و حق مظلومی پایمال شود من نمی توانم آرام بنشینم و نگاه کنم لذا هر کجای دنیا که باشد باید برای دفاع از اسلام، مظلوم و مملکت بروم.

 

 

به همین دلیل هر دو آماده هر اتفاقی در زندگی بودیم زمانی که جنگ سوریه پیش آمد دیگر بحث اجازه دادن و راضی کردن مطرح نبود فقط هر دو خود را آماده این رفتن کردیم، رفتنی که می دانستیم از تمام ماموریت هایی که می رفت مخاطره بیشتری دارد اما زیباتر از آنچه که بود را دیدیم ... .

 

دور شدن از همسر آن هم در این مسیر پر مخاطره سخت نبود؟

جدایی از کسی که همه زندگیت بوده خیلی سخت است، سخت تر از آن که فکرش را نمی کنید اما من و عزیز دلم قرار بود برای همیشه کنار هم باشیم و خداوند این خواسته مان را برآورده کرد و احمد با شهادت برای همیشه کنارم ماند.

«احمد آقا» چگونه به شهادت رسیدند؟

طی یک عملیات، شهر الحاضر توسط رزمندگان گردان خط شکن حیدر کرار فتح شد و رزمنده ها مشغول تثبیت مواضع و گشت زنی داخل شهر بودند که خبر رسید باید به شهر العیس بروند. وقتی به شهر العیس رسیدند نزدیک غروب آفتاب بوده که بعد از هماهنگی و طبق دستورات ابلاغ شده وارد شهر العیس می شوند. در ورودی شهر وقتی ستون وارد شهر شد در یک درگیری نزدیک و نابرابر چهار نفر از به شهادت رسیدند که شهید اعطایی یکی از آنان بود که با اصابت مستقیم توپ ۲۳ به شهادت رسید.

 

 

شهید در دوران حاضر یکی از یاران واقعی امام زمان(عج) در عصر غیبت بود، از ویژگی های اخلاقی اش بگویید

از همان روز اول ازدواج، با هم عهد بستیم که به هم، تو نگوییم و همدیگر را با احترام و «شما»، صدا بزنیم و من همیشه به ایشان، احمدآقا می‌گفتم. اگر مواقعی که خیلی هم کم بود یادمان می‌رفت که به هم شما بگوییم، سریع همان لحظه اصلاح می‌کردیم. احمدآقا علاوه بر این که پاسدار بود، در مسجد محل فعالیت داشت. کتاب‌های فراوانی مثل کتاب‌های اخلاقی، عرفانی و سبک زندگی، خیلی مطالعه می‌کرد.

 

به قدری به حضرت آقا ارادت داشت و ولایی بود که یک تابلو درست کرده و جلوی ورودی منزل نصب کرده بود که روی آن نوشته شده بود «هر که دارد بر ولایت بدگمان، حق ندارد پا گذارد در این مکان» و می‌گفت: «کسی که آقا را قبول ندارد، مدیون است که نان من را بخورد. آقا یعنی علی و علی یعنی اهل بیت(ع) و همه این‌ها به هم وصل هستند».

 

خیلی مهمان نواز، با محبت، ساده زیست و به فکر دیگران بود. هنگامی هم که منزل بود، خیلی کمک می‌کرد. یکی از دوستانش که در مسجد با هم بودند بعد از شهادت همسرم، گفته که احمد، همیشه سعی می‌کرد از کسی خرید کند که بیشتر نیاز داشته و حلال و حرام را متوجه باشد. به عنوان مثال، کاهو را از یک فروشنده افغانستانی می‌خریده و می‌گفته که با وجدان است، سیب زمینی را از پیرمردی که دست نداشت، می‌خرید و می‌گفت: «خیلی غیرت دارد که با یک دست کار می‌کند.»

 

یک زن چگونه می تواند بستر لازم برای انجام وظایف دینی و معنوی برای همسرش را فراهم کند،مقصود مان وظایفی مانند زمینه سازی ظهور در این دوران و یاری امام زمان(عج)‌ در زمان ظهور حضرت است

زمانی که هدف و خواسته خود انسان یاری امام زمان باشد قطعا کسی را هم که برای زندگی انتخاب میکند قطعا همین ویژگی را خواهد داشت لذا هر روز صبح که راهی اش می کردم تا پاسداری از امام زمانش، از ولی فقیه و از مملکت داشته باشد؛ با تمام وجود آرامش را به وی منتقل می کردم تا در هر زمینه ای که برای خدا قدم برمی دارد نگران ما نباشد و ما را به خدا بسپارد تا بتواند به بهترین وجه وظیفه اش را انجام دهد.

 

 

یکی از وظایف مهم زنان مسلمان در بعُد مادر بودن تربیت نسل منتظر است، با توجه به آنچه از سیره و عملکرد همسر شهیدتان که یار واقعی حضرت در این دوران آخرالزمان بود، بفرمایید ملاک ها و ویژگی های تربیت یک نسل منتظر چیست؟

یکی از ویژگی‌های شهیداحمد اعطایی ولایت مداری بود که در این مسیر اجازه نمی داد کسی مانع راهش شود و آگاهانه هر جایی که لازم بود برای دفاع حضور پیدا می کرد. روز خواستگاری به من گفت اگه آقا امر کنند که سر زن و فرزندت را بیاور این کار را انجام می دهم.

 

با توجه به این ویژگی شهیداعطایی یعنی قبول بی قید و شرط امر ولی فقیه، که خودم هم قبول داشتم زیرا قبول فرمان امام زمان(عج) بود من تمام سعی و تلاش را خواهم کرد تا به وصیت شهیدم عمل کنم و انشا الله بتوانم فرزندانی ولایت مدار تربیت کنم.

 

البته شرط این که بتوانم فرزندانم را ولایی تربیت کنم باید خودم را با حجابم، اخلاقم، نمازم و تمام آنچه را که خداوند دستور داده به آنها نشان دهم تا آنچه را که می گویم در وجودشان اثر کند و عمل به این دستورات خداوند به نوعی وظایف یک زن منتظر است که در گام بعدی این بستر را برایش فراهم می کند تا مادر منتظر و تربیت کننده نسل مهدوی باشد.

 

و در آخر وصیت همسرتان به شما چه بود؟

شب قبل از رفتن، تمام حرف‌هایی که در وصیت نامه‌اش نوشته را، آن شب به من گفت. شاید فکر می‌کرد که وصیت نامه‌اش به دست ما نرسد. می‌گفت:« به بچه‌ها خیلی محبت کن و خوب تربیت کن، دوست دارم بچه‌هایم طلبه ولایی شوند. بعد از رفتن من هم بی قراری نکنید.»

پایان پیام/376

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت‌الاسلام و المسلمین پناهیان:

امام زمان(عج) به مردم اجازه انتخاب می‌دهد/ دوقطبی کردن جامعه از دزدی بدتر است

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان‌اینکه بر اساس آیات قرآن دوقطبی کردن جامعه از دزدی بدتر است، گفت:‌ امام زمان(عج) هنگام ظهور به مردم اجازه انتخاب داده و از اغوا و ارعاب استفاده نمی‌کنند، امروز هم رسانه‌های انقلابی باید کرامت انسان‌ها را حفظ کنند.

اخبار برگزیده شبستان