خبرگزاری شبستان

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۵ - ۱۱:۲۵ شناسه خبر : ۷۶۸۲۷۶
علی اکبر ولایتی:
معماری، جلوه گاه ادبیات، علوم تجربی و فنی و مهندسیِ یک تمدن است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: معماری در هر تمدن جلوه‌گاه ادبیات، علوم تجربی و علوم فنی و مهندسی آن تمدن است. متأسفانه، به موضوع معماری در سال‌های اخیر کم‌توجهی شده است و نتیجه بی‌توجهی، وضعیت نابسامان معماری تهران است.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: جلسه 240 کمیته «فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» شورای عالی انقلاب فرهنگی چهارشنبه، یکم اسفندماه به ریاست علی‌اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

 

بنابر این گزارش، «علی اکبر ولایتی» ضمن تبریک مجدد انتصاب دکتر عاملی به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی سخنانی با اشاره به میراث معماری موجود در تمدن اسلام و ایران، گفت: معماری در هر تمدنی جلوه‌گاه ادبیات، علوم تجربی و علوم فنی و مهندسی آن تمدن است که نمونه آن در ساخت میدان نقش جهان اصفهان به خوبی به چشم می‌خورد.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: استعمارگران انگلیسی به منظور مشروع نشان دادن حضور نامشروع خود و مستعمراتشان، ساختمان‌هایی مانند دهلی‌نو را با الگوی معماری خود ساخته‌اند و این نشان‌دهنده اهمیت معماری در هر تمدنی است.

 

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تصریح کرد: متأسفانه، به موضوع معماری در سال‌های اخیر کم‌توجهی شده است و نتیجه بی‌توجهی، وضعیت نابسامان معماری تهران است.

 

همچنین، در ادامه این جلسه، «شمس اردکانی»، دبیر کمیته «فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» گزارشی از فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های پیش روی این کمیته ارائه کرد.

 

در این گزارش با اشاره به انتشار و ترجمه کتاب‌هایی در معرفی آثار و مفاخر تمدن اسلام و ایران، مطالعات تحلیلی در مورد نقش هر یک از دانشمندان حوزه تمدن اسلام و ایران در پیشرفت علوم و دانش تخصصی، معرفی آثار و مفاخر تمدن اسلام و ایران در کتب درسی به تناسب موضوع و ترویج گفتمان علوم بومی به منظور تقویت استقلال علمی نیز مورد اشاره قرار گرفت.

 

علاوه بر این و در ادامه این گزارش تبیین نقش تمدن اسلام و ایران در پیشرفت علوم در سایر تمدن‌ها، بازتولید برخی دستاوردهای علمی دانشمندان اسلامی مانند اسطرلاب و... تدوین تقویم تاریخ تمدن اسلام و ایران و استفاده از آن در رسانه ملی، زدودن برخی شائبه‌ها در مورد علمای اهل تشیع هم از سایر مواردی بود که مورد اشاره قرار گرفت.

 

همچنین، تأسیس دانشکده طب سنتی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تلاش برای ثبت دستاوردهای تمدن اسلام و ایران در سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» و تلاش برای اصلاح وضعیت معماری و شهرسازی فعلی کشور هم به عنوان سایر دستاوردهای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تشریح شد.

 

در بخش پایانی گزارش دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نهاد وقف، در نظر گرفتن جایگاه حقوقی مناسب برای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، لزوم همکاری همه نهادها و دستگاه‌ها با کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران هم  مورد تاکید قرار گرفت

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل ارتباطات علمی بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی:

فلسفه ما به پزشکی و پزشکی ما به فلسفه نیاز دارد/ ابن‌سینا درمانگر صرف نبود، راه درمانگری را آفرید

حجت‌الاسلام جهانگیری با اشاره به گستره فعالیت‌های شیح‌الرئیس ابن سینا، اظهار کرد: او حکیم و پزشکی بود که تسلسف می‌کرد. امروز هم فلسفه ما به پزشکی و پزشکی ما به فلسفه از منظر میان‌رشته‌ای نیاز دارد.

اخبار برگزیده شبستان