خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٢ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۰۷:۳۷ شناسه خبر : ۷۶۸۱۶۰
در راستای توسعه مناطق روستایی؛
دولت به وعده خود عمل کرد/تخصیص اعتبار برای اشتغالزایی روستایی
برنامه ملی اشتغال روستایی از سال ۹۶ با تلفیق منابع چهار موسسه عامل آغاز شده است و حالا بنا به گفته تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱.۵ میلیارد دلار با موافقت مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهوری از محل صندوق توسعه ملی به اشتغال روستایی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، برنامه ملی اشتغال روستایی از سال 96 با دریافت مجوز از رهبر معظم انقلاب با اختصاص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع چهار موسسه عامل (بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید) با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری تدوین و عملیات اجرایی آن از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

 

 بانک های عامل در این طرح قرار بود تا پایان آبان ماه به میزان تخصیص منابع از سوی صندوق توسعه ملی به همین میزان آورده داشته و به متقاضیان تسهیلات دهند. کمک به افزایش عدالت اجتماعی و رفع محرومیت، حفظ محیط زیست و ارزش های قومی، فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت از اهداف اجرای این طرح است.

 

بانک کشاورزی به عنوان یکی از بانک های عامل آذرماه سال جاری اعلام کرد با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در مرحله نخست اجرای طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری توانست با 17 هزار و 299 طرح را با اعتباری 2 هزار و 560 میلیارد تومانی در این مناطق محقق کند.

«روح اله خدارحمی»، مدیرعامل بانک کشاورزی در این رابطه به ایرنا گفته بود: «با اجرای این طرح ها نزدیک 50 هزار شغل جدید در مناطق روستایی و عشایری کشور ایجاد شده است. در مرحله نخست اجرای این طرح، تعداد 18 هزار و 616 طرح روستایی و عشایری به مبلغ 3 هزار و 300 میلیارد تومان مصوب شد که از محل این طرح ها برای 55 هزار و 655 نفر اشتغال ایجاد می شد.»

 

رئیس هیات مدیره بانک کشاورزی اضافه کرده بود: «طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری از اولویت های دولت تدبیر و امید به شمار می رود که بانک کشاورزی در این بخش نقش به سزایی داشته و همچنان در حال اجراست. برای اجرای این طرح ها از محل صندوق توسعه ملی مبلغ یک هزار و 500 میلیارد تومان به بانک کشاورزی تخصیص یافت که این مبلغ به همراه اعتبارات خود بانک به 3 هزار و 300 میلیارتومان رسید که تاکنون 2 هزار و 560 میلیارد تومان آن پرداخت شده و بقیه این مبلغ به زودی پرداخت می شود.»

 

 مدیرعامل بانک کشاورزی گفته بود: «با وجود این که زمان مرحله نخست به پایان رسیده اما برخی از طرح های باقیمانده که با مشکلاتی چون نداشتن تضمین و دریافت مجوزهای لازم روبرو هستند که این موارد به زودی رفع می شود. با عملکرد مثبت بانک کشاورزی در زمینه اجرای طرح های توسعه اشتغال روستایی و عشایری و هماهنگی های لازم برای واریز وجوه به نظر می رسد در مراحل بعدی بیش از میزان فعلی اشتغال ایجاد شود.»

 

بیشتر طرح هایی ارسالی شامل احداث گلخانه های کوچک (چند هزار متری)، خرید دام های شناسنامه دار، دام های سنگین و سبک، زنبور عسل، صنایع دستی و گیاهان دارویی است که اعتباری بین 80 میلیون تومان تا 20 میلیارد تومان نیاز دارند. اغلب این طرح ها در سطح ملی و استانی توسط کارگروه هایی که تشکیل شده و دنبال می شود؛ البته برخی از طرح های باقیمانده، طرح های بزرگی هستند که نیازمند همکاری و مساعدت کارگروه ملی هستند. هم بانک کشاورزی از دریافت اعتبار برای طرح توسعه پایدار روستایی در مرحله نخست سه هزار میلیارد تومان بود که پیش از این 2 هزارمیلیارد تومان برای طرح های کوچک و بزرگ در اختیار بانک قرار گرفته است.

Image result for ‫بانک توسعه تعاون‬‎

به دنبال آن مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز اعلام کرده بود: «امسال سه هزار و 750 میلیارد تومان از مجموع تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال روستایی در اختیار نهادهای حمایتی قرار گرفته است. «حجت الله مهدیان» به ایرنا گفته بود: «مجموع منابع در نظر گرفته شده برای اشتغال پایدار روستایی 18 هزار میلیارد تومان بوده که سه هزار و 750 میلیارد تومان از مجموع این تسهیلات در اختیار نهادهای حمایتی قرار گرفته است.»

 

وی ادامه داده است: «سهم بانک توسعه تعاون سه هزار میلیارد تومان و معادل 17 درصد از مجموع تسهیلات پرداختی برای اشتغال پایدار روستایی است. تاکنون یک هزار و 550 میلیارد تومان از تکلیف بانک توسعه تعاون در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی پرداخت شده و بقیه این تسهیلات تا پایان سال 98 به متقاضیان تخصیص داده می‌شود. با اجرای طرح اشتغال روستایی 35 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده و فرصت های شغلی قبلی نیز حفظ می شود.»

 

پس از آن بهمن ماه سال جاری سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که ۷۵۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی روستایی تخصیص داده شده است و وزیر کار نیز از اضافه شدن حدود ۱۲هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به حجم تسهیلات اشتغالی خبر داده و گفته است: «این رقم معادل ۷۵۰ میلیون دلار اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی است که به ارز نیمایی تبدیل شده و با همکاری بانک های عامل پرداخت می شود.»

تسنیم به نقل از «محمدشریعتمداری» نوشته بود: «طی سال جاری با اجرای طرح های اشتغال 609 هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شده است که این رقم بیش از پیش افزایش یابد.»

 

در ادامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که «1.5 میلیارد دلار با موافقت مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهوری از محل صندوق توسعه ملی به اشتغال روستایی اختصاص یافت.»

 

«محمد شریعتمداری» در این باره به ایرنا گفته است: «این اعتبار تحت نظر شورای اشتغال برای اشتغالزایی پایدار روستایی در اختیار شورای اشتغال استانها قرار می گیرد. این اعتبارات در مراکز روستایی و بخش های زیر 10 هزار نفر در رشته های اعمال شده در قانون قابل استفاده هستند.»


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 50 میلیون دلار از اعتبارات اشتغال روستایی در مرحله نخست با تبدیل به ریال با نرخ ارز دولتی در اختیار استان ‌ها قرار گرفت، گفته است: «افزون بر 60 هزار میلیارد ریال از این منابع امروز به تمامی متقاضیان پرداخت شد و 750 میلیارد دلار با محاسبه نرخ ارز نیمایی (128 هزار ریال) در چند قسط در اختیار استانها قرار می ‌گیرد. حدود چهار هزار میلیارد ریال اعتبار توسعه ملی و 2 هزار و 400 میلیارد ریال برای طرح های کوچک در مرحله نخست در استان خوزستان مورد استفاده قرار گرفت که گام خوبی در این استان بود.»

 

یادآور می شود: یک میلیون و 914 هزار شغل در روستاها باید بر اساس برنامه ششم توسعه ایجاد شود در همین زمینه دولت در لایحه بودجه 1397 به منظور دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه حدود 17 هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت های حامل های انرژی، حدود 150 هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی، حدود 60 هزار میلیارد ریال از محل قانون توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت و حدود 220 هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانک ها تجهیز شد. این منابع برای ارائه برنامه های اشتغال فراگیر، توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت و توسعه اشتغال حمایتی به کار گرفته شد./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه:

اجلاس منامه برای عادی سازی روابط اسرائیل و اعراب برگزار شد

محب علی هدف اصلی اسرائیل از مطرح کردن طرح معامله قرن را عادی سازی روابط با اعراب دانست و گفت: در این میان اسرائیل به فکر مردم فلسطین نیست و هدف ارتباط با اعراب را پی می گیرد.

اخبار برگزیده شبستان