خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

السبت ١٠ شعبان ١٤٤١

Saturday, April 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۳:۵۵ شناسه خبر : ۷۶۸۰۵۹
معاون مرکز پژوهش های جوان خبر داد
انتشار آثار مرتبط با سبک زندگی و اخلاق برای تحقق «گام دوم انقلاب»
شاهنگی با بیان اینکه جوانان مخاطب اصلی بیانیه «گام دوم انقلاب» هستند، گفت: مرکز پژوهش‌های جوان در این راستا و ذیل محورهای اصلی این بیانیه اعم از معنویت و اخلاق و سبک زندگی آثاری همچون «لبخندهای بی لهجه» و «تو هم گاهی مدارا کن»را در دست انتشار دارد.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: بی‌تردید یکی از مخاطبان اصلی بیانیه «گام دوم انقلاب»، جوانان هستند. بر همین اساس به منظور تبیین رسالت مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت‌وگویی با «محمدحسن شاهنگی»، معاون این مرکز انجام داده‌ایم که در ادامه تقدیم حضورتان می شود:

 

در این بیانیه برای جمهوری اسلامی ویژگی‌هایی ذکر شده به عناون مثال بیان شده که برای همه چیز می‌توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است. چون ویژگی‌هایی مثل آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری در فطرت بشر است. جهت تبیین این ویژگی‌ها مرکز پژوهش‌های جوان تاکنون چه آثاری  برای مخاطبان جوان تولید کرده است؟

 

در این مرکز به طور مستقیم کتاب های «صدور انقلاب از منظر امام خمینی(ره)» از عباسعلی فرزندی، «انقلاب اسلامی چرا؟» اثر سید مجید حسینی، «گفتمان عدالت در انقلاب اسلامی» از سیدحسین فخر زارع، «آینده انقلاب» از علی عسگری، «فرایند استقرار جمهوری اسلامی» از محمد شفیعی فر، «درآمدی بر کارنامه ‌فرهنگی انقلاب اسلامی» از علی عسگری، «درآمدی بر نظریه انقلاب اسلامی» از نعمت‌الله باوند، «اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)» از احمد جهان بزرگی و «پهلوی سوم! (آنچه ماهواره‌ها از پهلوی ترسیم کرده‌اند)» از حسن بشیر و کاظم موذن در ارتباط با انقلاب اسلامی تاکنون تولید شده است.

در این آثار به مخاطب جوان گفته می‌شود که فهم پدیده انقلاب اسلامی که کانون گفتمان‌های خود را در متن اسلام راستین یافته است، بدون توجه کافی به بنیادی ترین اصل انقلاب یعنی عدالت فهمی ناقص و ناتمام است؛ این ادعا ما را به این نتیجه رهنمون می‌سازد که گفتمان عدالت، ناموس واقعی انقلاب اسلامی است. عدالت مظلوم ترین مفهوم در طول تاریخ بوده است؛ عمق این ستم را می‌توان در فراز و فرودهای سیاسی هر ملتی مشاهده کرد، درحالی که در فرهنگ شیعی، به دست گرفتن حکومت و قدرت مقدمه‌ای برای تحقق عدالتی همه جانبه است.

 

مرکز پژوهش های جوان،چه نقشی در تحقق این بیانیه مهم می‌تواند داشته باشد؟

 

این مرکز، با رسالت تعمیق بنیه دینی، نخبه‌پروری، ارائه هندسه و نظام واره فکری، معرفی الگوی‌های رفتاری برای مخاطب جوان در قالب گفتمان انقلاب اسلامی با رهگیری اصول و سیاست‌هایی مدون و مشخص فعالیت می‌کند.

مهم‌ترین این اصول عبارت‌اند‌ از: تثبیت و تقویت جایگاه مولدی مرکز در گفتمان انقلاب اسلامی؛ توجه به اقتضائات و نیازهای فکری و فرهنگی روزآمد مخاطب جوان؛ نیازسنجی فکری و فرهنگی مخاطب جوان در موضوعات مختلف؛ خلاقیت محوری و اعمال اصل نوآوری و ابتکار در قالب و محتوا؛ شبهه‌شناسی و مواجهه نقادانه با اندیشه‌ها، مکاتب و جریان‌های معارض؛ اولویت‌دهی به تولید آثار فکری به اقتضاء شرایط، بحران‌ها و پیشامدهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی روز و… بدون شک در مسیر پیشرو و در چله دوم انقلاب، مخاطب جوان نیازمند برخورداری از خوراک‌های فکری مطمئن است و این مرکز در این زمینه قدم بر می دارد و ضمن استفاده از محققان توانمند، متخصص و متعهد تلاش می‌کند تا آثار فاخر جوان پسندانه‌ای را پیشکش خوانندگان کند.

 

در بیانیه گام دوم انقلاب یکی از ماموریت‌های نسل جوان برجسته کردن ارزش‌های اخلاق و رعایت فضلیت‌های اخلاقی عنوان شده است در این زمینه مرکز پژوهش‌ها چه آثاری را در حال تولید دارد و  در آینده منتشر می‌کند؟

 

مهم ترین آثار مرکز پژوهش‌های جوان در این حوزه عبارت اند از: «تو هم گاهی مدارا کن (روش‌های ارتباط با افراد دشوار اثر دکتر هادی عبدلی، چربی زبان‌ نگیرید! (مقابله با چاپلوسی و چاپلوسان)» اثر سیدحسین هاشمیان، «سایبر سواری با کلاه ایمنی!» (اخلاق فضای مجازی) اثر حجت‌الاسلام سید محمدحسین قدیری، «لبخندهای بی لهجه» (بررسی شادی در اسلام و روان‌شناسی) اثر دکتر عبدالوحید داودی، «مدیر عامل زندگی» (مدیریت مرد در خانواده و کارآمدی آن) اثر محمد زارعی «توپخانه، گلدان یا گلستان؟!» (آثار روان‌شناختی تعداد فرزندان در خانواده) اثر سیدعباس ساطوریان، «گاهی باید گفت نه!» (مهارت جرات ورزی و ابراز وجود) اثر اکرم حسین‌زاده و…

 

عدالت و مبارزه با فساد یکی دیگر از از ماموریت‌های نسل جوان در بیانیه است. در این زمینه چه آثاری در حال تولید در مرکز هستند؟

 

همان طور که در این بیانیه آمده تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، بشدّت ممنوع است؛ همچنین، غفلت از قشرهای نیازمندِ حمایت، به هیچ رو مورد قبول نیست. در این محور شاخص ترین آثار در حال تولید مرکز عبارت اند از: «آینده نظام سلطه از منظر اندیشمندان جهان» از غلامعلی سلیمانی، «سنجش میزان تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی تا کنون» از محسن ردادی و «رویکردهای مختلف به عدالت سیاسی پس از انقلاب» از احمد نادری.

 

پاسداشت استقلال و آزادی، ماموریت بعدی نسل جوان در بیانیه است. در این خصوص چه تحقیقاتی در دست اجرا هستند؟

 

رهبر انقلاب مسیر را در این بیانیه معین کرده‌اند؛ در نگاه ایشان استقلال ملّی به معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرت‌های سلطه‌گر جهان است و آزادی اجتماعی به معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است.

در این باره آثار ارزشمندی در مرکز پژوهش‌ها در حال تولید هستند که مهم‌ترین آنها «جهان با کنترل از راه دور! (سازوکارهای استعمار فرانو در نظام جهانی)» از ابراهیم متقی، «خودباوری و خودباختگی ایرانیان» از  محسن ردادی، «تامین منافع ملی در سیاست خارجی ج.ا.ا» اثر مجید بهستانی و «کارآمدی قانون اساسی و ظرفیت‌های» آن اثر محمد ولدان هستند.

 

در خصوص سبک زندگی چه کتاب‌هایی در مرکز در شرف انتشار قرار دارند؟

 

دغدغه رهبر انقلاب درباره سبک زندگی از آنجا نشات می‌گیرد که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد.

در این محور نیز مرکز در حال تولید آثار درخور توجهی است؛ این آثار از این قرارند: «سبک زندگی اقتصادی جوان مسلمان در قلمرو مصرف» از محمدهادی محمودی، «پشت فرمان مانیتور!» (سرگرمی در رسانه) از سید مجید امامی، «شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی دینی جوان» از الهام کرمی، «توت فرهنگی» (تهذیب، ورزش و تحصیل) از مجید خدام، «سبک زندگی دانشجوی مسلمان ایرانی» (سه حوزه محیط تحصیل،‌ خانه و فضای کسب و کار) از حجت الاسلام احمد محمدی پیرو و مجموعه دفاتر «فضای مجازی» اثر سیدبشیر حسینی.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک استاد حوزه و دانشگاه:

حرز امام جواد(ع) راهکار مقابله با بلایا/ تعطیلی موقت حرم اهل بیت(ع)، نشانه احترام دین به علم و عالمان است

آیت‌الله کمالی با بیان‌اینکه حرز منسوب به امام جواد(ع) بارها در عمل، اثر خود را نشان داده است، گفت: بسته شدن موقت در حرم امام رضا(ع) و آستان مقدسه حضرت فاطمه معصومه(س) به معنای نادیده گرفتن توصیه‌های قرآن و ائمه اطهار (ع) نیست.

اخبار برگزیده شبستان