خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢١ المحرّم ١٤٤١

Saturday, September 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۰۹:۰۲ شناسه خبر : ۷۶۷۶۰۶
در شورای برنامه ریزی خراسان جنوبی مطرح شد؛
تاکید استاندار بر برگزاری همایش‌ها با حداقل هزینه/ استفاده از چند میوه و غذا از جیب بیت المال ممنوع!
معتمدیان با تاکید بر برگزاری همایش های دولتی با حداقل هزینه و صرفه جویی در این امر، گفت: در شرایطی که مردم در تنگاه های اقتصادی هستند، مسئولان موظف هستند در برگزاری همایش ها رعایت صرفه جویی را داشته و این جلسات با حداقل هزینه برگزار شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان شامگاه (۱ اسفند) با حضور استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس و جمعی از فرمانداران و مدیران استانی برگزار شد، جلسه ای که در همان ابتدای آن با رای گیری از حضار، دستور کار توزیع پیشنهادی اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور در آن مصوب و سهم هر شهرستان مشخص شد.

 

«بررسی و تدوین دستورالعمل بازنگری سند توسعه شهرستان‌ها»، «ارائه نتایج مطالعات آمایش استان در بخش آب» و «بررسی درخواست اخذ مجوز برگزاری همایش استانی خیرین مدرسه ساز از سوی اداره کل نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس استان» دستور کارهای بعدی این جلسه یک و نیم ساعته بود.

 

«محمدهادی آرین»، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی در ابتدای این جلسه گفت: سند توسعه شهرستان ها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت تا در ماه های آینده این سند برای ۱۱ شهرستان تصویب و الگویی برای توزیع اعتبارات استانی سال 98 باشد.

 

«محمد مهدی خطیب»، مشاور استاندار در بخش آمایش سرزمینی استان هم در ادامه جلسه به تبیین سند آمایش سرزمینی پرداخت و گفت: متاسفانه با وجود خشکسالی‌های چندین ساله در استان اما ایجاد صنایع پر آب در مناطق ممنوعه و آب بر و کاشت محصولات پرآب را در استان داشته ایم که این اشتباه است لذا در بخش آب باید بدانیم که چگونه مصرف کنیم تا در آینده دچار آسیب نشویم.

 

«خاشی»، یکی از محققین طرح سند آمایش سرزمینی استان هم میانگین بارندگی در استان را 100 میلی‌متر عنوان کرد و افزود: با توجه به کویری بودن و اقلیم خشک خراسان جنوبی، حجم تبخیر و تعریق آب در این استان بیش از 13 و نیم میلیارد متر مکعب است.

 

وی با اشاره به اینکه برداشت بی‌رویه از آب دشت‌ها و سفره‌های زیرزمینی باعث شور شدن آب می‌شود، گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل برداشت بی رویه از سفرههای زیر زمینی، متوسط شوری آب استان به بالای چهار و نیم میکرو موس رسیده است که این شوری ممکن است در آینده باعث شود تا خاک‌های زراعی، ارزش خود را از دست بدهد.

 

این استاد دانشگاه بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی و استفاده از سیستم های آبیاری نوین و قطره ای تاکید کرد و گفت: چنانچه وضعیت خشکسالی در استان به همین منوال باشد، آبخوان بیرجند در 50 تا 80 سال آینده خالی می شود.

 

هدر رفت آب در استان بالا است

خاشی برداشت بی رویه از منابع آبی موجود و کم شدن کیفیت آب را مهمترین تهدید برای استان برشمرد و افزود: جلوگیری از کاشت گیاهان آب بر، ایجاد آبخوان ها و مهار سیل های فصلی، استفاده از فاضلاب شهری و تصفیه آن برای استفاده در بخش کشاورزی و استفاده از پساب بخش صنعت از مواردی است که باید در این دوران خشکسالی به آنها توجه شود.

 

وی با بیان اینکه شیرین سازی آب دریای عمان و انتقال آن به استان با توجه به اینکه از خطوط ناامن می گذرد، نمی‌توان خیلی در شرایط سخت روی آن حساب کرد، گفت: برای این موضوع مسئولان مربوطه از توان و پتانسیل فکری نخبگان جوان و اساتید استان نیز استفاده کنند.

 

این استاد دانشگاه بیرجند با بیان اینکه عمده بارش‌ها در استان در فصل بهار به صورت رگباری و سیل‌های خطرناک خواهد بود، گفت: مهار این سیلاب ها کمک زیادی به جبران بخشی از آب در استان می کند.

 

وی با اشاره به فرسوده بودن شبکه انتقال آب در استان و در شهرها و لزوم توجه به نوسازی این شبکه‌ها، گفت: در حال حاضر 150 لیتر در ثانیه تلفات آب در کوچه ها در استان داریم که این حجم می تواند آب شرب بیرجند را تا 50 سال آینده تامین کند.

 

ساخت هزار و 798 کلاس درس توسط خیرین مدرسه ساز!

دومین دستورکار شورای برنامه ریزی و توسعه استان بررسی درخواست اخذ مجوز برگزاری همایش استانی خیرین مدرسه ساز بود که با قید شرط لزوم صرفه جویی و استفاده از امکانات و سالن های دولتی در برگزاری مراسم، تصویب شد.

 

«محمدرضا بیکی» مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان در تشریح این موضوع، گفت: این جشنواره امسال علاوه بر مرکز استان در تمامی شهرستان ها از اول اسفند تا آخر اردیبهشت با هدف افزایش ایمنی مدارس با محوریت استفاده از توان خیرین مدرسه ساز و گسترش فرهنگ مشارکت عمومی در امر مدرسه سازی برگزار خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه از سال 84 تاکنون بیش از 140 میلیارد تومان دستاورد برگزاری این جشنواره ها در استان بوده که با این مبلغ، هزار و 798 کلاس درس ساخته شده است، اظهارداشت: امسال علاوه بر مرکز و شهرستان ها، یک جشنواره نیز در مشهد مقدس به دلیل وجود تعداد زیادی از هم استانی‌ها برگزار خواهد شد.

 

لزوم صرفه جویی در برگزاری همایش ها!

«محمدصادق معتمدیان» استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه با تاکید بر برگزاری همایش‌های دولتی با حداقل هزینه و صرفه جویی در این امر، گفت: در شرایطی که مردم در تنگناههای اقتصادی هستند، مسئولان موظف هستند در برگزاری همایش ها رعایت صرفه جویی را داشته و این جلسات با حداقل هزینه برگزار شود.

 

وی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حتما در برگزاری همایش‌ها صرفه جویی لازم صورت گیرد، و در این راستا برای برگزار مراسم و همایش از سالن های ادارات و بخش دولتی استفاده شود تا هزینه ای در برنداشته باشد.

 

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در برگزاری همایش‌ها نهایت صرفه جویی و سادگی رعایت شود و در این مراسم ها شاهد چندین نوع میوه و غذا و غیره نباشیم، افزود: در شرایطی که مردم در تنگنا هستند، خوب نیست که ادارات دولتی همایش های هزینه بر برگزار کنند.

 

معتمدیان گفت: اخیرا در حوزه عمرانی استانداری و معاونت مدیریت بحران قرار بود که همایشی در هتل کوهستان برگزار شود، که بنده مخالفت کردم و مکان این جلسه به اردوگاه یادگار امام(ره) کمیته امداد انتقال پیدا خواهد کرد.

 

وی همچنین به سند جامع سرزمینی خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این سند از سال 92 توسط گروهی از اساتید برتر دانشگاه بیرجند آغاز و در سال 95 طی دو مرحله با حضور اساتید برتر کشوری بررسی و تصویب شد و اکنون باید طی میزگردهایی در صدا و سیما برای مردم و رسانه ها تبیین و تشریح شود.

 

مقام عالی دولت در استان در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم حضور فرمانداران در جلسات شورای برنامه ریزی استان تاکید کرد وگفت: حضور فرمانداران دراین جلسات ضروری است و در جلسات بعدی حضور فعالی داشته باشند.

 

هنوز در خراسان جنوبی بخش خصوصی حضور ندارد

«محمدرضا امیرحسنخانی» نماینده مردم طبس، فردوس و سرایان و بشرویه در مجلس هم در این جلسه ضمن تشکر از حضور سه روزه استاندار در شهرستان طبس و بررسی مشکلات این شهرستان، گفت: سند آمایش سرزمینی باید بخش های شهرستانی آن احصا و طی یک دوره زمان بندی مشخص از شهرستان برای اجرای سند درخواست شود.

 

وی گفت: بحث اصلی در سند آمایش سرزمینی استان استفاده از توان بخش خصوصی است که باید در پروژه های مختلف از توان بخش خصوصی برای فعال کردن صنعت استان استفاده شود، ولی هنوز در خراسان جنوبی بخش خصوصی حضور ندارد.

 

این نماینده مجلس بر لزوم کار و تلاش همه مدیران برای پیشرفت هرچه بهتر استان، تاکید کرد و گفت: مدیران شهرستانی هم باید حداقل تا 6 عصر کار کنند، چراکه در حال حاضر در شرایطی سختی قرار داریم که فقط کار و تلاش می تواند ما را به جایی برساند.

 

 

پایان پیام/404

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه موقت بیرجند:

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش معطل مانده است/«مقاومت فعال» تنها گزینه ملت ایران در مقابل مستکبران

حجت الاسلام مختاری با انتقاد از اینکه متاسفانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش معطل مانده و مورد بی مهری قرار گرفته است، گفت: از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و دولت درخواست می شود این سند را جدی بگیرند و مقدمات لازم را برای اجرای آن فراهم کنند.

اخبار برگزیده شبستان