خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۷:۳۰ شناسه خبر : ۷۶۶۲۹۷
رئیس سازمان برنامه و بودجه:
دولت در حال اصلاح ساختار بودجه است
نوبخت با بیان اینکه رد کلیات لایحه بودجه ۹ ۸عواقبی برای کشور خواهد داشت، گفت: دولت در حال اصلاح ساختار بودجه است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «محمدباقر نوبخت» در ادامه  جلسه  بعدازظهر امروز (شنبه ۲۷بهمن ) مجلس شورای اسلامی و در دفاع از کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، گفت:  قرار نیست  بودجه سال آینده به طور کامل مورد تأیید یا عدم تأیید قرار دهیم بلکه فقط بحث کلیات آن مطرح است؛ بنابراین آنچه که مخالفان بیان کردند، به این معنی نیست که رأی به کلیات به معنای صرف‌نظر از اشکالات لایحه بودجه است.همه کاستی‌ها با تأیید کلیات نادیده گرفته نخواهد شد یا اینکه  بودجه‌ای را که در گزارش کمیسیون تلفیق آمده است  را به عنوان نقطه مثبت بنگریم.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: امروز مجلس داوری می‌کند که آیا کلیات لایحه بودجه ۹۸ چیزی هست که مورد تأیید باشد تا وارد اصلاح جزئیات شویم؟یا اینکه باید طبق سخنان مخالفان اصلاحاتی در لایحه انجام شود.

 

نوبخت تصریح کرد: لایحه بودجه طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی یک پیش‌بینی از منابع و مصارف است. برای اینکه تأیید کنیم این پیش‌بینی برای سال آینده اجرایی بشود یا خیر،این دولت نیست که تصمیم نهایی را اتخاذ می کند بلکه مجلس تصمیم نهایی را می‌گیرد و دولت  طبق قانون فقط پیشنهاد می‌دهد. 

 

وی با بیان اینکه رد کلیات لایحه بودجه ۹۸ عواقبی برای کشور خواهد داشت گفت:  تأخیر در رفت و برگشت لایحه بودجه از مجلس به دولت چه تأثیری دارد؟ اولاً، پیام مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را نادیده می‌گیرد و دوماً، دشمنان ایران که در راهپیمایی ۲۲ بهمن مرعوب شد، چهره بحرانی از اقتصاد ایران به جهان نمایش می‌دهند و از این قضیه خوشحال هم می‌شوند. 

 

نوبخت ادامه داد: رسانه‌های بیگانه منتظر این رفتار مجلس هستند. اما از فردا برای مردم خودمان چه خواهیم داشت؟ اگر کلیات تأیید نشود باید طبق ایین نامه داخلی مجلس دو هفته زمان به دولت برود و برگرددو دراین صورت باید بودجه سه دوازدهم مصوب کنیم که با این اتفاق  حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد افزایش نمی‌یابد و حقوق‌بگیران دریافتی‌شان همین دریافتی سال ۱۳۹۷ خواهد بود.

 

نوبخت تصریح کرد: با توجه به شرایط کشور اگر احساس می‌شود برای تصمیم‌گیری نمایندگان نیاز به صحبت‌های بیشتری است از این کار جلوگیری نشود  و اجازه دهید در جلسه بعد این اتفاق بیفتد.

 

ویبا بیان اینکه دولت در حال  اصلاح ساختار بودجه است گفت: اصلاح ساختار را دولت آماده کرده است. مجلس نتوانست برای قیمت بنزین تصمیم بگیرید آن وقت  می‌خواهد برای ۹۳۴ هزار میلیارد تومان تصمیم بگیرید و اصلاح ساختار انجام دهید. 

 

در حین این سخنان نوبخت تعدادی از نمایندگان از جلسه خارح شدند و مجلس برای ادامه مذاکرات عدد نداشت و به همین دلیل مطهری از نمایندگان خواست به جلسه برگردند و جلسه دقایقی دچار التهاب شد.

 

وی گفت: برخی دوستان می‌خواهند رأی‌گیری نشود و آبستراکسیون کنند.

 

نوبخت گفت: تصویب کلیات لایحه بودجه یعنی اجازه ورود به اصلاحات موردنظر با این توضیح که تمامی تلاش و مساعی بر این شد که ما از طریق مساعدت می توانیم کالاهای اساسی مردم را از 14 میلیارد دلاری که با ارز 4200 تومانی محاسبه می شود، تامین کنیم.

 

وی ادامه داد: با اصلاحی که در بودجه و در مجموعه دولت توافق شد، از بدو تا ختم، کنترل این امر صورت می گیرد.

 

نوبخت تصریح کرد: اگر نسبت به این کلیات رأیگیری مثبتی انجام نشود و به سمت بودجه چند دوازدهمی برویم، دولت در این خصوص دچار دشواری و در ارتباط با حقوق کارکنان، خانوادههای شهدا، مستمری بگیران و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی با مشکل مواجه می شود و فقط می تواند همانند وضع فعلی اقدام کند.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه توضیح داد: در شرایطی که دولت به احترام فرهنگیان، اعتبار لازم برای رتبه بندی آنها را به منظور ترمیم حقوق این قشر اختصاص داده، اگر کلیات لایحه بودجه به دولت برگردد، شرایط مناسبی ایجاد نخواهد شد در حالی که مجلس می تواند از منابع دیگر عددی را به آن اضافه کند.

 

وی همچنین اضافه کرد: اگر کلیات لایحه بودجه به دولت بازگردد درخصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای فروردین دولت نمی تواند کاری انجام دهد، بلکه فقط می تواند همین رقم فعلی را پرداخت کند.

 

نوبخت تصریح کرد: اگر لایحه بودجه به دولت بازگردد، دو هفته طول خواهد کشید و حتی با فرض اینکه ارقام را تغییر دهیم باز هم مجلس باید اعداد اصلی را تعیین کند، پس چرا باید این کار را به تاخیر انداخت.

 

وی با بیان اینکه این امر پیام های نامناسبی دارد از مجلس خواست در این شرایط حساس مانند همیشه با واقع بینی در راستای کمک به دولت گام بردارد و نسبت به اصلاحات اعداد و ارقام تصمیم بگیرد.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: برنامه ای در 4 سرفصل برای اصلاحات ساختاری آماده شده و مقام معظم رهبری نیز شورای عالی هماهنگی اقتصادی را مسئول این کار ساخته و البته نهایتا مجلس در این خصوص تصمیم گیری می کند./

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی:

سال ۹۸ یک سال خاص است/ باید سیاست و امنیت را با اقتصاد همسو کنیم

منصوری آرانی گفت: لازم است که در سال ۹۸ مولفه های سیاسی، دفاعی و امنیتی کشور با مولفه های اقتصادی همسو و همراستا شوند.

اخبار برگزیده شبستان