خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۶:۱۳ شناسه خبر : ۷۶۶۲۳۲
معاون پایش و نظارت بر محیط زیست استان تهران:
۷۰ درصد آلودگی هوای کلان شهرها ناشی از خودروهای دودزا است
رستگاری گفت:۷۰ درصد آلودگی هوای کلان شهرها ناشی از خودروهای دودزا است لذا فعالیت معاینه فنی خودرو به عنوان مرجع تشخیص خودروهای آلوده کننده هوا به ضرورتی حیاتی برای مهار آلودگی مبدل شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، «محمد رستگاری» امروز شنبه( ۲۷ بهمن)در جلسه کاهش آلودگی هوای استان تهران گفت: در صورتی که متصدیان و کارکنان مراکز مجاز معاینه فنی یا ماموران و ناظران بر عملکرد آنان، برخلاف مقررات موضوع این ماده، اقدام به صدور گواهی معاینه فنی کنند به حداکثر مجازات جرم صدور گواهی خلاف واقع موضوع ماده 54 قانون مجازات اسلامی محکوم می شوند.

 

معاون پایش و نظارت بر محیط زیست استان تهران بیان کرد: مراکز معاینه شبکه در ضوابط تاسیس، فعالیت و تعرفه انجام معاینات مربوط تخلف کنند با اعمال سازمان وزارت کشور یا وزارت راه و شهرسازی به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی محکوم و در صورت تکرار تخلف حسب مورد به تعلیق پروانه فعالیت از یک ماه تا یک سال و یا لغو دایم پروانه فعالیت محکوم می شوند. وجوه حاصل از اجرای این ماده پس از واریز به خزانه در چهارچوب قوانین بودجه سنواتی جهت ساماندهی آموزش و ارتقای نظارت بر مراکز معاینه فنی توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به مصرف می رسد.

 

وی تصریح کرد: در تاریخ 17/6/1397 کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران مقرر شد کارگروه نظارت بر مراکز معاینه فنی خودروهای استان تهران با مسئولیت اداره کل حفاظت محیط زیست نسبت به بازدید دوره ای مراکز معاینه فنی مستقر در سطح استان تهران اقدام و نتیجه را به دبیرخانه کارگروه اعمال کنند.

 

رستگار اظهار کرد: در حالی که کارشناسان 70 درصد آلودگی هوای کلان شهرها را ناشی از خودروهای دودزا می دانند فعالیت معاینه فنی خودرو به عنوان مرجع تشخیص خودروهای آلوده کننده هوا به ضرورتی حیاتی برای مهار آلودگی مبدل شده است.

 

معاون پایش و نظارت بر محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می دهد با وجود ساخت و تولید خودرو در کشورهای صنعتی با قابلیت متناسب با استانداردهای جهانی و سطح کیفی بالا انجام فرآیند معاینه فنی را به عنوان راهکاری جهت کنترل ایمنی و میزان انتشار آلاینده ها در دوره های زمانی مشخص الزامی کرده است به عنوان مثال در ژاپن دوره انجام معاینه فنی دو سال و زمان معافیت خودروهای نو سه سال است.

 

رستگاری با اشاره به فرآیند کلی اجرای معاینه فنی خودروها در کشور گفت: بررسی اسناد اصالت خودرو، بررسی عیوب ظاهری خودرو، آزمون کنترل آلودگی خودرو و آزمون های مکانیزه کنترل ایمنی از جمله فرآیند کلی اجرای معاینه فنی خودروها در کشور است.

 

وی با اشاره به موارد ایجاد خطا در سنجش آلاینده های گازی تصریح کرد: عدم آشنایی  پرسنل راهبر از طریق عملکرد دستگاه جهت راهبری، عدم بارگیری به موقع گازهای انباشته شده در شلنگ آنالایرر، عدم تعویض فیلتر ورودی دستگاه در دوره زمانی مقتضی، ایجاد خطا در سطح مقادیر تحلیل خطای پرسنل راهبر و فرسودگی تعمیرات و مخلفات مربوطه به آنالایرر از موارد ایجاد خطا در سنجش آلاینده های گازی است.

 

معاون پایش و نظارت بر محیط زیست استان تهران با بیان اینکه عدم پشتیبانی مناسب و تعمیر غیر استاندارد توسط شرکت ها باعث ایجاد خطا در سنجش قدرت ترمزگیری می شود، افزود: همچنین رسیدگی ضعیف ستادهای معاینه فنی و مدیریت ضعیف مراکز معاینه فنی در خصوص تعویض یا بازسازی غلتک ها از جمله نقاط ضعف در مراکز معاینه فنی است.

 

رستگاری افزود: با توجه به سادگی ترمیم غلتک های اپوکسی مطلوب است این نوع غلتک در مراکز معاینه فنی مورد استفاده قرار گیرد.

 

رستگاری با بیان اینکه یکی از الگوهای مهم در بهبود کیفیت نظام آراستگی و ایمنی مراکز معاینه فنی است، اظهار کرد: توجه به معیارهای کمی و کیفی در طراحی و احداث مراکز امری بسیار مهم جهت ارایه خدمات به مراجعه کنندگان است و همچنین مراکز معاینه فنی مانند یک بیمارستان مجهز برای خودروها محسوب می شود، از این رو وجود این مراکز برای هر شهر نشان دهنده توسعه یافتگی و اعتبار است.

 

وی افزود: در بازدیدهای انجام شده مرکز معاینه فنی شهرستان قرچک، ورامین و بهارستان باید انتقال یابند که یکی از دلایل انتقال آنها مسیر ورودی نامناسب و تاثیرات منفی آن بر آزمون های چهارگانه و عدم تخصیص فضای مناسب مطابق با دستورالعمل جهت استقرار ایستگاه های چهارگانه، تاسیسات، تجهیزات و ادوات آزمون خودرو است.

 

معاون پایش و نظارت بر محیط زیست استان تهران گفت: از جمله مشکلات موجود در مراکز معاینه فنی فرسودگی و خرابی تجهیزات آزمون سنجش قدرت ترمزگیری و عدم بهسازی صحیح آنها و همچنین عدم آشنایی اپراتورهای مراکز با فرآیند معاینه فنی مطابق با برابر دستورالعمل ماده 3 آیین نامه اجرایی است.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

افزایش ۲۰ درصدی ماموریت های اورژانس کشور در ایام نوروز

رییس اورژانس کشور گفت: با توجه به اینکه تعداد پایگاههای اورژانس در نوروز نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است تعداد ماموریتهای اورژانس با افزایش ۲۰ درصدی همراه شده است.

اخبار برگزیده شبستان