خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٧ رمضان ١٤٤٠

Wednesday, May 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ - ۱۳:۲۷ شناسه خبر : ۷۶۴۸۱۳

ایران برای حل بحران سوریه و ترکیه چه می کند؟
ایران به عنوان یک کشور میانجی می تواند با استفاده از سیاست خود بحران ترکیه و سوریه را پایان دهد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، ترکیه در کنار مذاکرات سیاسی به منظور حل بحران سوریه دستی هم بر آتش دارد و در میدان های نبرد تلاش می کند خواسته های خود از سوریه را برآورده کند.

 

اقدامات نظامی آنکارا در سوریه همواره مورد انتقاد ایران بوده و تهران معتقد است که اقدامات نظامی در کشور همسایه راه حل مناسبی نیست و تنها به ضرر منطقه خواهد بود.

 

در این میان اما ترکیه به بهانه حضور گروهک پ.ک.ک در مرز سوریه با ترکیه و در آستانه خروج نیروهای آمریکایی از شمال و شرق سوریه، از آمادگی خود برای ایجاد منطقه‌ای به نام منطقه امن در عمق خاک سوریه خبر داده و گفته آماده عملیات نظامی است.

 

سوریه نیز در مقابل به شدت با این اقدام ترکیه مخالفت کرده است.

 

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش به این گفته ترکیه واکنش نشان داد و گفت: موضع ما این است که تنها راه بازگشت امنیت و ثبات به سوریه و تأمین امنیت مرزهای سوریه با ترکیه و از بین بردن نگرانی مشروع آنکارا و حمایت از خاکش در مقابل تروریسم، این است که نیروهای دمشق در مرز سوریه و ترکیه مستقر شوند.

 

از سویی دیگر ظریف از آمادگی ایران برای میانجی گری بین ترکیه و سوریه خبر داد.

 

وزير خارجه ايران در مصاحبه اختصاصي با شبکه روسيا اليوم با تاکيد براينکه نبايد مجددا شاهد اشغالگري در شمال سوريه باشيم، گفت : تهران آماده است، در صورتي که دمشق و آنکارا از تهران بخواهند ، ميان آنها ميانجي گري کند.

 

اما در خصوص امکان میانجی گری ایران بین ترکیه و سوریه کارشناسان سیاست خارجی معتقدند که تهران از چنین توانایی برخوردار است.

 

در این رابطه، «مجتبی امانی» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان در خصوص نقش ایران به عنوان میانجی بین سوریه و ترکیه گفت: کسانی که فکر می کردند دارای نقش راهبردی در مسایل سوریه هستند و سعی داشتند ایران را از هرگونه شرکت در جلسات بین المللی مرتبط با این موضوع کنار بگذارند در حال حاضر به نقش اصلی ایران در این خصوص پی برده اند.امروز همین کشورها نقش ایران را در حل بحران سوریه نقشی بارز ارزیابی می کنند، در این زمینه که ایران مانع از تسلط داعش بر منطقه و کشورهای سوریه و عراق شده است، همچنین در رابطه با ارایه راه حل های مناسب برای خروج از این بحران نقش مهمی داشته است همین امر موجب شده این کشورها امروز بر این مسئله اذعان داشته باشند.

 

وی تاکید کرد: آنچه که اتفاق افتاده این است که با شکل گیری مذاکرات سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه، ترکیه با ورود به این مذاکرات نشان داد که سعی دارد اشتباهات گذشته خود در مورد سوریه را به گونه ای جبران کند و رویکرد مناسبی در این مورد اتخاذ کرد.ایران بنیانگذار این مذاکرات سه جانبه شد و تلاش کرد با تشکیل گفت و گوهای سیاسی این بحران را خارج از میدان نبرد حل کند. نقش ایران در نزدیک کردن کشورهای اطراف سوریه به هم نقشی جدی بوده است و همچنین در کاهش بحران این کشورها نقش اساسی داشته است.مشکلاتی که میان ترکیه و سوریه ایجاد شده می تواند در همان راستای گفت و گوهای سیاسی قابل حل باشد و در این زمینه طبق اعلام وزیر امور خارجه کشورمان، ایران می تواند نقشی مهم ایفا کند.جمهوری اسلامی ایران در نزدیک کردن ترکیه و سوریه تاکنون گام های مهمی برداشته و از این به بعد می تواند روند مذاکرات سیاسی در سوریه را سرعت ببخشد و موجب شود سوریه در تسلط بیشتر به اجزای مختلف خاک خود توانمندتر باشد و در مقابله با تروریسم نیز قدرت بیشتری پیدا کند.

 

امانی با اظهار اینکه ترکیه هم در این میان با شرکت در مذاکرات سیاسی ایران، روسیه و ترکیه در آستانه به این نتیجه رسیده که تنها پشت میز مذاکرات می تواند خواسته های خود را برآورده کند و به همین دلیل گرایش ویژه ای به ایران دارد تا با تکیه بر گفت و گوهای سیاسی بتواند مشکلات خود را در سوریه حل کند. گفت و گوهای سیاسی راه حل اصلی مشکلات منطقه است که ایران در این زمینه قدرت خاصی دارد و می تواند نقش میانجی میان ترکیه و سوریه را از طریق گفت و گوهای سیاسی قوی تر از گذشته بازی کند.

 

علاوه براین، «عباسعلی منصوری آرانی» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان با اشاره به اعلام آمادگی وزیر امور خارجه کشورمان به منظور حل بحران میان سوریه و ترکیه گفت: ایران، ترکیه و سوریه سه کشور مسلمانی هستند که می توانند با گفت و گو مشکلات میان خود را حل کنند. مرزهای مشترک میان ایران، سوریه و ترکیه باعث شده تا سه کشور در بحث مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری با هم باشند و از سوی دیگر نیز مقابله هر سه آنها با نیروهای صهیونیسم اهداف مشترکی در آنها ایجاد کرده است تا ضمن حمایت از فلسطینیان آرمان های خود در مبارزه با اسراییل را اجرایی کند. این سه کشور جزو کشورهای پیشرو در مبارزه با صهیونیست ها هستند.

 

وی با تاکید بر این نکته که مشترکات فراوانی میان تهران، دمشق و آنکارا وجود دارد، خاطرنشان کرد: این مشترکات کمک می کند که محوری میان ایران، سوریه و ترکیه برای قوت بخشیدن به جهان اسلام ایجاد شود و با پتانسیلی که جمهوری اسلامی ایران در این رابطه دارد این محور دارای قدرت فراوانی خواهد شد.تهران می تواند نشست های سه جانبه ای بین ایران، سوریه و ترکیه برگزار کند تا اختلافات به حداقل برسد و اختلافات طبیعی میان کشورهای همجوار از میان برود و میزان مشارکت ها افزایش یابد.به طور قطع به یقین شرایط حاکم بر منطقه این ظرفیت را ایجاد می کند که جمهوری اسلامی بتواند به عنوان یک میانجی نشست هایی میان کشورهای منطقه به منظور ایجاد وحدت بیشتر برگزار کند و از آن جمله نشست های مهم می توان به مذاکراتی برای حل مشکلات موجود میان ترکیه و سوریه اشاره کرد. ایران از ابتدای بحران سوریه گام های موثری در حل آن برداشته است و برای پایان دادن به این بحران و مشکلات میان دولت سوریه با کشورهای همسایه قطعا باز هم ایران نقش مهمی خواهد داشت.

 

منصوری آرانی تاکید کرد: وزیر امورخارجه کشورمان از پتانسیل ایران در این مساله اطلاع کافی دارد و به همین دلیل است که به آنکارا و دمشق برای حل مشکلاتشان پیشنهاد میانجی گری داده است. اگر چنین توانایی در تهران وجود نداشت آقای ظریف هم این پیشنهاد را بیان نمی کرد.

 

یادآور می شود، یک ماه مانده به پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ترکیه حملاتی را به استان منبج سوریه صورت داد که ارتش سوریه به حمایت از کردهای این منطقه در مقابل حملات ترکیه پرداخت.

 

در آن زمان نیز، ایران و روسیه از حضور ارتش سوریه در این مناطق حمایت کردند./

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

عربستان به دنبال بهانه گیری برای پرتنش کردن منطقه است

نانواکناری با بیان اینکه عربستان به دنبال بهانه گیری برای پرتنش کردن منطقه است، گفت: عربستان، اسراییل و آمریکا بدانند که هر آتشی در منطقه به پا کنند شعله های آن دامن خودشان را می گیرد.

اخبار برگزیده شبستان