خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٦ رمضان ١٤٤٠

Tuesday, May 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ - ۱۳:۲۶ شناسه خبر : ۷۶۴۸۰۰

آیا دور جدید مذاکرات ایران و آ‌مریکا در راه است؟
آمریکا همچنان از آمادگی خود برای برگزاری مذاکرات جدید با ایران خبر می دهد اما ایران برای تحقق آن شروطی اعلام کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، آمریکا و ایران در چهل سال پس از انقلاب اسلامی در مواقع خاص با یکدیگر به مذاکره پرداخته اند.

 

این روزها اما برخی از رسانه های غربی و رسانه های فارسی معاند جمهوری اسلامی از احتمال برگزاری دور جدیدی از گفت و گوها میان تهران و واشنگتن خبر می دهند. استناد این رسانه ها نیز اظهارات چند روز گذشته «حسن روحانی» رئیس جمهوری است که گفت: حتی آمریکا هم اگر از مسیر غلط خود برگردد، از مداخلات گذشته عذرخواهی کند و با احترام با ملت ما سخن بگوید؛ حاضریم توبه او را بپذیریم.

 

روحانی این گفته های خود را در جمع سفرا و نمایندگان ایران در سراسر جهان در روز چهارشنبه گذشته بیان کرد و این یک جمله نیز فرصتی برای بهره برداری رسانه ها ایجاد کرد.

 

پس از آن، «حشمت الله فلاحت پیشه» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایلنا عنوان کرد: بنده معتقدم که از بعد از راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن ما با سیاستی که توام با اصلاحات ضدفساد و مدیریت سازنده در داخل باشد و همچنین تعامل سازنده با دنیا غیر از آمریکا می‌توانیم به تدریج شرایطی را فراهم کنیم که آمریکایی‌ها به سمت مذاکره با ایران بیایند.

 

این اظهارات فلاحت پیشه نیز بر احتمالات برگزار مذاکرات ایران و آمریکا افزود.

 

از سویی دیگر کارشناسان سیاست خارجی معتقدند که احتمال برگزاری این گفت و گوها وجود دارد اما به شرطه ها و شروطه ها.

 

شروطی که این افراد در خصوص برگزاری مذاکرات جدید میان تهران و واشنگتن مطرح می کنند همان شروطی است که مقامات کشورمان بارها بر‌آن تاکید داشته اند.

 

در این زمینه، «منصور حقیقت پور» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان با اشاره به اینکه برخی ها معتقدند میان ایران و آمریکا در آینده ای نزدیک مذاکره صورت خواهد گرفت و این یک امر اشتباه است، گفت: اینکه آمریکایی ها می گویند ایران تمایل به مذاکره با آنها دارد با تمام واقعیت های جهان بین الملل منافات دارد. امروز آمریکایی ها هستند که به مذاکره با ایران علاقه مندند و مکررا نیز مقامات آمریکا تاکید داشته اند که علاقه مند به مذاکره با ایران هستند.

 

وی خروج آمریکا از برجام را دلیلی برای تمایل آمریکا به برقراری مذاکرات جدید بین تهران و واشنگتن دانست و خاطرنشان کرد: ما از برجام خارج نشده ایم و آنها این کار را انجام دادند تا بهانه ای برای مذاکرات جدید با ما ایجاد کنند و در طول چهل سال گذشته نیز آمریکایی ها بوده اند که برای مذاکره با ایران نقشه و برنامه ریزی می کرده اند. مذاکرات با آمریکا تابو نیست. ما در شرایط مختلف با آنها گفت و گو داشته ایم و در شرایط حساسی مقامات ما اجازه مذاکره با آمریکا را صادر کرده اند، مثلا در مورد عراق، افغانستان یا برجام با آنها گفت و گو داشته ایم.

 

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در شرایطی که فضای مذاکره با آمریکا یک فضای یکسان باشد و آنها نتوانند به ما زور بگویند و پیش شرط بگذارند مذاکره همواره برقرار بوده است. اگر آمریکایی ها دست از خوی تجاوز خود بردارند امکان مذاکره وجود دارد. ما زمانی با آفریقای جنوبی به دلیل رژیم آپارتاید آن مذاکره نمی کردیم اما زمانی که نظام آپارتاید کنار گذاشته شد همکاری های ما هم با آفریقای جنوبی آغاز شد و آن را رو به توسعه گذاشته ایم. آمریکایی ها هم باید دست از قلدری بردارند و به دلیل جفایی که بعد از جنگ جهانی دوم به ملت ایران اعمال کرده اند از ما عذرخواهی کنند، آنها نه تنها بعد از انقلاب اسلامی بلکه بعد از جنگ جهانی دوم نیز در کشور ما دست کاری کردند و ما را تحریم کردند و منابع مالی و اقتصادی ما را به یغما بردند و باید از ما عذرخواهی کنند.

 

وی عنوان کرد: آمریکایی ها باید از ما عذرخواهی کنند و تعهد دهند که در حق هیچ مسلمانی در هیچ جای جهان ظلم نخواهند کرد و باید قول بدهند تا دیگر تعدی نسبت به جامعه اسلامی مانند کشورهای فلسطین، یمن، سوریه، عراق و افغانستان صورت ندهند و حقوق ملت ایران را بازگردانند. جوهره جمهوری اسلامی ایران دفاع از مظلومان و محرومان است و تا زمانی که آمریکا به مسلمانان جهان تعدی می کند ما از این مسلمانان دفاع خواهیم کرد لذا آمریکایی ها اگر آدم شوند و یک معذرت خواهی انقلابی از ما و جهان اسلام داشته باشند و قول دهند که غلط های قبلی شان تکرار نمی کنند شاید ما با آنها مذاکره کنیم.

 

همچنین «حسن هانی زاده» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان به تحلیل های روزهای اخیر برخی از رسانه های غربی مبنی بر احتمال برگزاری مذاکرات جدید میان ایران و آمریکا همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: با اقدامات صورت گرفته از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور و جان بولتن به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده علیه ایران راه هرگونه مذاکره بین تهران و واشنگتن بسته شده است.

 

کارشناس سیاست خارجی با تصریح این مطلب که هیچ افقی برای انجام مذاکراتی در هر حوزه میان ایران و آمریکا با شرایط فعلی وجود ندارد، افزود: آمریکا در پستوی وجود یک رییس جمهوری غیر منطقی و پرخاشگر ثابت کرده که به هیچ یک از قوانین بین المللی پایبند نیست. خروج آمریکا از برجام نشان داد که رییس جمهوری آمریکا شیوه تهاجمی و پرخاشگرانه ای نسبت به ایران دارد و پشت کردن به برجام نقض آشکار قوانین بین المللی از سوی واشنگتن را نشان داد. آمریکا با این رفتار نشان داد که جامعه جهانی بر اساس توافقات بین المللی استوار نیست بلکه آمریکا تلاش دارد تا قانون جنگل را در تعاملات بین المللی برقرار کند و به همین دلیل با توجه به شرایط موجود و تحریم هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده و اینکه آمریکا همواره به دنبال حفظ منابع خودش و استفاده از کشورهای جهان است نمی توان با آن مذاکره داشت.

 

وی با تصریح این مطلب که واشنگتن همواره در دوره اخیر بیش از دوره های گذشته به دنبال دیکته کردن دیدگاه های خود به جهانیان بوده است، عنوان کرد: این کشور طرف قابل اعتمادی برای مذاکره نیست و نه تنها آمریکا بلکه برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و انگلیس نیز ثابت کرده اند تابعی از اراده آمریکا هستند. تا زمانی که آمریکا گام عملی برای نزدیک تر شدن به ایران برندارد و از اتخاذ شیوه های تهاجمی دست برندارد امکان مذاکره با این کشور وجود نخواهد داشت، به همین دلیل هشدارهای مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره بی اطمینانی نسبت به آمریکا و غرب هشدارهای کاملا هوشمندانه و مبتنی بر تجربه های چهل ساله انقلاب اسلامی در تعامل با آمریکا و غرب است. در شرایط فعلی و تا زمانی که آمریکا تحریم ها را برندارد و به برجام بازنگردد و از ایران عذرخواهی نکند امکان مذاکره وجود نخواهد داشت.

 

گفتنی است، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از زمان تصدی این پست همواره بر آمادگی این کشور به منظور گفت و گو با مقامات کشورمان تاکید داشته است.

 

چند روز گذشته نیز در میزگرد ویژه چهل‌سالگی انقلاب ایران در شبکه المیادین، «امیر موسوی» گفت: طبق اطلاعی که دارم هفته گذشته پیامی از واشنگتن (از طریق واسطه‌هایی) رسید برای گفت‌وگوی مستقیم با آقای روحانی. حتی آقای ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران سفر کند. ترامپ در سه ماه گذشته سخت تلاش کرده است که چنین دیداری در سطح سران اتفاق بیفتد.

 

البته تا کنون هیچ مقام رسمی نه از سوی ایران و نه از سوی آمریکا این اظهارات را تائید نکرده اند./

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

عربستان بداند هرگونه تهدید علیه ایران به راحتی منطقه را به آتش می کشاند

بروجردی با اشاره به اینکه سیاست عربستان سیاست جنگ و تنش در منطقه است و این سیاست از قبل شکست خورده است، گفت: عربستان باید بداند که هرگونه تهدید یا اقدام عملی علیه ایران منطقه را به آتش می کشاند و این بازی با آتش است.

اخبار برگزیده شبستان