خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٧ المحرّم ١٤٤١

Tuesday, September 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - عرفان های کاذب زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ - ۱۴:۵۲ شناسه خبر : ۷۶۴۷۶۱
حجت الاسلام علیزاده:
هدف اصلی عرفان های نوظهور حذف وحدت از جامعه است
پژوهشگر عرفان های نوظهور با اشاره به اینکه اگر هر شخص بر اساس معیارهای خود عمل کند، معنا و مفهوم نظام و وحدت از میان می رود، گفت: نبود انسجام و وحدت از اهداف معنویت های نوظهور است لذا آنها سعی دارند که فردگرایی را برای نیل به این هدف گسترش دهند.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: برنامه شعبده شوم با موضوع بررسی جنبش ‌ها و فرقه ‌های نو پدید، با حضور حجت الاسلام «محمد مهدی علیزاده» پژوهشگر و نویسنده در حوزه معنویت های نوپدید و «وحید سهراب فر»، مدرس دانشگاه ادیان و كارشناس عرفان واره ‌ها از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

 

در این برنامه حجت الاسلام علیزاده با اشاره به این که بشریت برای اطفای جنبه روحانی خود در خلقت به معنویت نیاز دارد، گفت: اگر نیاز بشر به معنویت از طریق ادیان مرتفع نشود، افراد در قالب شخصی به تولید مفاهیم معنوی روی خواهند آورد.

 

وی با اشاره به برنامه ریزی های موجود در پشت بسیاری از معنویت های جدید، عنوان کرد: فروپاشیدن بنیان خانواده از جمله مهم ترین اهداف و برنامه ریزی هایی است که هدایت کنندگان معنویت های نوظهور مد نظر قرار داده اند.

 

این پژوهشگر معنویت های نوپدید ایجاد عدم انسجام در جامعه، هدف معنویت های نوظهور است، اظهار داشت: معنویت های نوظهور در تلاش هستند بدون در نظر گرفتن رهبری واحد فردگرایی را رواج دهند.

 

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی با تکیه بر معیارهای دینی شکل گرفته است، توضیح داد: انقلاب اسلامی ایران در زمانی به معیارهای دینی توجه می کند که در قرن حاضر شاخص های دینی کم تر مورد توجه قرار می گیرند.

 

حجت الاسلام علیزاده در ادامه اضافه کرد: در زمانی که هر فرد بر اساس معیارهای شخصی خود اختیار به اقدام داشته باشد، معنا و مفهوم نظام و وحدت از بین خواهد رفت. بر همین اساس آرمان های یک نظام فرصت تحقق نخواهند یافت.

 

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو،  وحید سهراب فر با اشاره به این هویت سیال معنویت های نوپدید، گفـت: هویت سیال موجود در معنویت های نوظهور امکان شناسایی این پدیده ها را در جامعه دشوار می کند.

 

وی افزود: بسیاری از افرادی که در حوزه ورزش یوگا فعالیت دارند از عرصه های تکمیلی این ورزش اطلاع ندارند، در حالی که افراد با اهتمام به این ورزش بسیاری از پیش فرض های معنوی را ناخودآگاه باور می کنند.

 

این كارشناس عرفان واره ‌ها با اشاره به این که شناخت جایگاه معنویت های جدید در ساحت های مختلف زندگی امری ضروری است، عنوان کرد: معنویت های نوظهور می توانند با نفوذ به سطح اجتماعی در جمع های کوچکی نقشی هویت ساز ایفا کنند. به طوری که افرادی مختلف می توانند با اشتراک در سلوک به یک معنویت خاص در کنار یکدیگر جمع شوند.

 

وی با اشاره به فعالیت گروه «اس بی ان آر» در غرب، توضیح داد: افراد حاضر در این گروه در عین اعتقاد به معنویت خود را دین دار نمی دانند و بر اساس ساخت هویت هایی جدید به زندگی خود ادامه می دهند.

 

سهراب فر با اشاره به این که برخی از معنویت های جدید توسط سازمان های مختلف تشکیل و هدایت می شوند، عنوان کرد: معنویت های نوظهور در ابتدای امر به دلیل ساختار گریزی شکل گرفته و رواج یافته اند، اما بسیاری از این معنویت های امروزه در قالب ساختارهایی جدید فعالیت های خود را پیش می برند.

 

وی افزود: افراد معنوی و مسیحی همیشه برای عدم قبول دین نهادی و اتوریته کلیسا از روند دین داری خارج می شوند.

 

این كارشناس عرفان واره ‌ها با اشاره به نفوذ معنویت های جدید در بطن خانواده، تصریح کرد: معنویت های نوظهور همیشه در روابط خانوادگی نفوذ می کنند و جنبه های مشاوره ای را در خانواده مدیریت و هدایت می کنند.

 

وی با اشاره به تاثیر معنویت های جدید در افراد، اظهار داشت: افراد همواره در مواجه با معنویت های جدید دچار تحول و دگرگونی می شوند و مبانی فکری آن ها از اساس دستخوش تغییر قرار می گیرد.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت‌الاسلام پیروزمند:

ماموریت حوزه‌های علمیه به اقامه دین در جامعه ارتقاء یابد

یک عضو فرهنگستان علوم قم با تاکید بر اینکه ماموریت حوزه‌های علمیه باید به سطح اقامه دین در جامعه ارتقاء یابد، گفت: باید فهم قاعده‌مند، قابل اعتبار و استناد به دین، ناظر به حکومت و تمدن‌سازی در مرحله بلوغ حوزه‌های علمیه اتفاق بیفتد.

اخبار برگزیده شبستان