خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

السبت ٢٠ رمضان ١٤٤٠

Saturday, May 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ - ۰۹:۲۴ شناسه خبر : ۷۶۳۷۹۱
حجت الاسلام محمد رضا حشمتی:
باید برای پیشبرد اهداف قرآنی در دنیا، قدم اساسی برداریم
گفتمان سازی قرآنی که مورد تاکید مقام معظم رهبری در جامعه است، کلید اساسی پیاده کردن فرهنگ قرآنی نه تنها در داخل ایران بلکه در کل دنیا است. باید مفاهیم قرآنی را در اولویت قرار دهیم، اینکه "ض" ضالین را بلند بکشیم یا کوتاه جامعه را درست نمی کند.

خبرگزاری شبستان - گروه قرآن و معارف: یکی از حوزه هایی که دستاوردهای انقلاب اسلامی در آن اهمیت بسیاری دارد؛ حوزه های مختلف قرآنی است که جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از انقلاب در این حوزه به دستاوردهای مهمی دست پیدا کرده که به برکت انقلاب اسلامی تفاوت های خیلی زیادی با قبل از انقلاب داشته ایم.در رابطه با همین موضوع به سراغ حجت الاسلام  «محمد رضا حشمتی» معاون سابق وزیر ارشاد در حوزه قرآنی و مشاور وزیر در امور روحانیت رفتیم که متن این گفتگو را در ادامه می خوانید.

 

 

آقای حشمتی در آستانه چهل سالگی انقلاب هستیم، به نظر شما در زمینه های مختلف قرآنی کشورمان به چه دستاوردهایی رسیده است؟

قبل از انقلاب قرآن در بین مسئولین، دولتمردان و حکومت جایگاه خاصی نداشت و به اندازه باید و شاید به این کتاب آسمانی و رهنمودهای دنیوی و اخروی اش اهمیت چندانی نمی دادند و در کل به قرآن و اهل بیت سلام علیه یک نگاه سنتی و حاشیه  ای داشتند. در مقابل اما مردم جامعه و متدینین قرآن را مقدس می دانستند و در خانه و خانواده خود ارج می دادند. با ظهور انقلاب اسلامی به خاطر اینکه خود انقلاب ما نشات گرفته از قرآن کریم بود و همچنین امام راحل نیز خط مشی خود را  از سیره اهل بیت سلام الله علیه بنا کرده بود توجه به قرآن هم در کشور و هم در خارج از مرزهای انقلاب اسلامی بازخورد و توجه بیشتری پیدا کرد و این سوال در کل دنیا بوجود آمد که اصلا بنای انقلاب اسلامی بر چه مبنایی بوده است .

مساجد پایگاه های این حرکت عظیم شدند و روحانیت هم به عنوان نیروهای تبلیغی این تبیین را انجام دادند و هر کسی سعی می کرد با خواندن آیاتی از قرآن و تفسیر آن مردم را تشویق و تهییج می کرد که در مقابل نابرابری، ظلم و ستم استبدادی حکومت پهلوی باید ایستاد. بعد از انقلاب هم نهادهای مختلفی ایجاد شدند که توجه به قرآن را نسبت به قبل بیشتر کرد.

 

مسئولین نظام بعد از انقلاب اسلامی مثل شورای انقلاب، دولت ها، نمایندگان مجلس معمولا خودشان آشنایی اجمالی نسبت به قرآن پیدا کردند. به عنوان مثال قضاتی که در دستگاه قضا جذب شدند اکثر قریب به اتفاق آنها آشنایی کامل با قرآن کریم دارند.

نهاد های مختلف دولتی و غیر دولتی نیز در زمینه های مختلف قرآنی فعالیت های به سزایی داشتند، به طوری که  برگزاری نمایشگاه های قرآنی طی سال های متمادی در عصر چهل سالگی انقلاب هر روز بهتر و باشکوه تر از قبل برگزار  می شود.

 

 

متاسفانه باید گفت یک سری از فعالیت های امروز ما معطوف به ظواهر قرآن شده در صورتی  که به باطن قرآن که همان معارف قرآنی است باید توجه بیشتری پیدا کرد تا فرهنگ قرآنی در جامعه تزریق شود. امروز مردم ما قرآن را مقدس می شمارند و با گذاشتن قرآن در خودروهای شخصی، تاقچه های خانه با آن با احترام برخورد می کنند و اگر مسافری قصد سفر کند او را از زیر قرآن رد می کنند، اما این کافی و در شان قرآن با این همه علوم و پند های دنیوی و اخروی نیست.

 

 

آیا می توان امیدوار باشیم که ایران اسلامی بر قله افتخارات قرآنی قرار بگیرد؟

 

در زمینه قرائت بعد از کشورهایی که سبک متفاوتی از قرائت را مختص خود کرده اند وضعیت بدی نداریم و در حفظ  متاسفانه  با آنچه لایق ایران اسلامی و همچنین مد نظر مقام معظم رهبری می باشد فاصله زیادی داریم. در زمینه تفسیر، پژوهش  و علوم  قرآنی کشور های عربی کرسی های بسیار زیادی را برگزار می کنند و ما هم خوشحال هستیم که در این زمینه قدم های خوبی برداشته.

آنچه که مشهود است و از انقلاب اسلامی توقع می رود اندازه ترویج فرهنگ قرآنی در سطح جامعه است که باید گفت در این زمینه کاری نکرده ایم و نهادهای قرآنی باید به این سمت حرکت کنند که خانواده های ایرانی  فرهنگ قرآنی را الگوی خود قرار دهند چرا که همه دنیا منتظر این هستند که ببیند ایران اسلامی چقدر به فرهنگ قرآنی نزدیک شده است و برای رسیدن به این موضوع باید تلاش کنیم؟

 

ایران اسلامی در عرصه های مختلف قرآنی در چه جایگاهی قرار دارد؟

بعضی از سند ها نشان دهنده این است که ما باید در جایگاه نخست منطقه  قرار داریم، باز هم تاکید می کنم که تلاش زیادی می خواهد تا در زمینه حفظ که مورد تاکید حضرت آقا هم می باشد به قله برسیم چرا که کشوری مثل افغانستان در این زمینه از ما جلوتر است و ما باید به این سمت حرکت کنیم که کلام رهبر معظم انقلاب به ثمر بنشیند. اما در زمینه پژوهش باید گفت توفیقاتی داشته ایم که حتی توانسته در فیلم سازی و سینما به هنرمندان ما کمک کند. ما می توانیم در زمینه هنر قرآنی حرف برای گفتن داشته باشیم. لازمه امروز این است که فعالین قرآنی ما در زمینه هایی تلاش بیشتری داشته باشند که در جامعه تاثیر بیشتری دارد.

هنر یکی از زمینه های وسیع و گسترده ای است که ایرانی ها می توانند در جهان تاثیرات به سزایی داشته باشند.

 

بازخورد فیلم های سینمایی قرآنی ایرانی در خارج از مرزهای ایران اسلامی به چه صورتی است و باید برای پیشرفت آن چه کاری را انجام دهیم؟

سینمای ما به نسبت سیمای هالیوود از لحاظ تکنولوژی تفاوت زیادی دارد آنها اصلا با مضامین الهی قرابتی ندارند و حتی تمی خواهند که به آن بپردازند. ولی سینمای ما در حوزه مفاهیم قرآنی و الهی به جهت تکنیک، متن، کارگردانی و ... خیلی قوی عمل کرده ایم و شاهد پیشرفت های چشمگیری بوده ایم و این موضوع را باید پیگیری های مجدانه مسئولین و هنرمندان هر بیشتر در داخل و خارج از کشور نشر دهیم تا مردم را به فرهنگ قرآنی دعوت نماید.

در این زمینه می توانیم بگوییم که سرامد هستیم و وضعیتمان نسبت به کشورهای اسلامی دیگر بهتر است.

وزارت ارشاد در زمینه هنر تلاش می کند تا مفاهیم قرآنی در جامعه ترویج پیدا کند و هنرمندان ما در عرصه های مختلف هنری مثل سینما، تلوزیون و تئاتر هم باید در جهتی حرکت کنند که مضامین قرآنی نمود بیشتری داشته باشد.

 

نکته دوم و تاثیر گذار امروز جامعه، فضای مجازی است که در تولیدات قرآنی در فضای مجازی هم سرامد کشور های اسلامی هستیم و نقش فضای مجازی را به خوبی درک کرده ایم و تولید محتواها یمان در عرصه قرآنی خوب و جهت دار بوده است.

 

چه موانعی بر سر پیشرفت فعالیت های قرآنی وجود دارد و پیشنهاد شما برای حل آن چیست؟

در عرصه قرآنی موانع بسیار زیادی داریم، یکی از آنها این است که در حوزه قرآنی استراتژی دقیق ومدونی نداریم تا بر اساس آن جامعه قرآنی حرکت کنند، مانع دوم تخصیص کم بودجه و اعتبارات است مشکلات جامعه قرآنی را بیشتر کرده است، مانع سوم اولویت بندی غلط  است که همان اعتبار کم را هم به درستی استفاده نمی کنیم و موضوعات تاثیر گذار معمولا در حاشیه قرار می گیرند، نبود انسجام در جامعه قرآنی نیز مشکل دیگری است که امروز گریبان گیر ما شده است و راه حل همه اینها به صورت تلویحی این است که کار را به بزرگترهای این حوزه بسپارند و فعالین قرآنی باید در عرصه فرهنگ سازی قرآنی و پیشبرد اهداف قرآنی در دنیا قدم اساسی بردارند که مورد تایید حضرت آقا می باشد.

گفتمان سازی قرآنی که مورد تاکید مقام معظم رهبری در جامعه است، کلید اساسی پیاده کردن فرهنگ قرآنی نه تنها در داخل ایران بلکه در کل دنیا است. باید مفاهیم قرآنی را در اولویت قرار دهیم، اینکه "ض" ضالین را بلند بکشیم یا کوتاه جامعه را درست نمی کند باید به فرموده رهبری به صورت عملی و مجدانه کار کنیم.

اینکه روی برنج فلان سوره  را بنویسیم یا فلان سوره طولانی را بر مطلا حک کنیم کار به ذات اشتباهی نیست ولی ترویج آن به جای فرهنگ سازی قرآنی  و فهم این کتاب الهی در جامعه کار با ارزشی محسوب نمی شود، قرآن کلام آسمانی است و سطح آن در نهایت کمالات است و فعالیت های قرآنی باید در خور شان جایگاه قرآن نیز باشد.

پایان پیام/649

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش ‌می دهد

گردش مالی نزدیک به ۱۰ میلیارد تومانی بخش فروشِ نمایشگاه قرآن/دست‌هایی که رونق تولید را رقم می‌زند

بخش فروش نمایشگاه قرآن امسال در بخش‌های ناشران، محصولات فرهنگی، عفاف و حجاب و محصولات دیجیتال آثار متنوعی را با رویکرد رونق تولید عرضه کرده که درپی استقبال علاقمندان گردش مالی نزدیک به ۱۰ میلیارد تومانی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان