خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٥ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۲۳:۳۵ شناسه خبر : ۷۶۳۶۰۵
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تصریح کرد:
تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قم نیاز به حرکت جهادی دارد
حسینی کاشانی با اشاره به پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف، گفت: از آنجا که قم جزو استان‌های مهاجرپذیر بوده است، ما برای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری نیاز به حرکت جهادی داریم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، «سیدموسی حسینی کاشانی» امشب (سه شنبه 16 بهمن) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در نمایشگاه شکوه چهل ساله انقلاب اسلامی قم برگزار شد، ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، عنوان کرد: امروز آنچه که به دست ما رسیده، مرهون خون‌هایی است که در دفاع از اسلام و میهن اسلامی ریخته شده و درخت انقلاب اسلامی را آبیاری کردند.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تصریح کرد: ما امروز در این برهه زمانی نیز مدیون فداکاری‌ها و رشادت‌های کسانی هستیم که با دفاع از حرم اهل بیت علیهم‌السلام این مسیر را ادامه می‌دهند.

 

حسینی کاشانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه‌های مختلف داشته است، گفت: برخی می‌گویند که موفقیت‌های انقلاب اسلامی پس از چهل سال طبیعی است و باید انجام می‌شد، اما ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که دشمنان انقلاب در طول این سال‌ها چوب لای چرخ انقلاب گذاشتند و در تلاش بودند تا انقلاب اسلامی ما به ثمر نرسد.

 

وی افزودَ: این سیاه‌نمایی‌ها نوعی جنگ روانی است تا آرامش از مجموعه کشور گرفته شود، اما امروز امنیت بالایی را در کشور شاهدیم و مسیر حرکت رو به رشد را با رهبری مقام معظم رهبری مدظله العالی که همه مسائل را به درستی رصد می‌کنند، پیش می‌بریم.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تأکید کرد: امروز علی رغم دشمنی‌های زیادی که داشتیم، شاهد پیشرفت‌های زیادی در کشورمان بودیم و نباید برخی پیشرفت‌ها را سطحی بنگریم؛ اتفاقات و پیشرفت‌هایی که در طول این چهل سال رخ داد، نشان از عزم و اراده راستین ملت ایران در مجموعه کشور دارد.

 

حسینی کاشانی یادآور شد: ما علی رغم همه مشکلاتی که داشتیم، اما داشته‌های زیادی هم داریم که باید به آنها ببالیم، امید به زندگی در ایران نسبت به اوایل انقلاب، 20 سال افزایش پیدا کرده که چنین آماری قابل توجه است.

 

وی که به مدت دو سال مدیریت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم را به عهده دارد، وضعیت فرهنگ، هنر و رسانه را در طول چهل سال اخیر رو به رشد ارزیابی کرد و گفت: ما در بحث سینما در طول این سال‌ها شاهد موفقیت‌هایی بودیم، البته نواقصی وجود دارد که باید به دنبال برطرف کردن آنها باشیم.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ادامه داد: مباحث قرآنی یکی از دغدغه‌های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که برنامه‌ریزی‌های کلانی برای آن صورت گرفته است.

 

حسینی کاشانی تصریح کرد: ما در بسیاری از عرصه‌ها به بلوغ رسیدیم، زیرا رویش‌های انقلاب اسلامی در این عرصه‌ها وجود داشتند.

 

وی بیان داشت: یکی از برنامه‌های ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قم این است که چهل رویش انقلاب را در عرصه‌های فرهنگی، هنری و رسانه ای قم به نسل جدید معرفی کنیم و تلاش ما این است که این رویش‌ها زیر 50 سال باشند.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم افزود: برای معرفی چهل رویش انقلابی استان قم، شاخص‌های زیادی را در نظر گرفتیم که همین مسئله کار ما را دشوار کرده است، اما ما ارزیابی‌های خود را بر اساس این شاخص‌ها انجام می‌دهیم.

 

حسینی کاشانی در ادامه عنوان کرد: ما در بحث زیرساخت‌های فرهنگی، هنری و رسانه ای باید نگاهی به گذشته داشته باشیم و اینکه شاخص‌های ما در گذشته چه بوده، امروز در چه جایگاهی هستیم و برای آینده چه برنامه‌ای داریم.

 

وی اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در مباحث فرهنگی و هنری، صد شاخص را معرفی کرده است که در اکثر موارد رشد داشتیم، اما همچنان نیازمند رشد هستیم.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرایط استان قم پس از انقلاب اسلامی و بحث مهاجرپذیری آن اشاره کرد و یادآور شد: قم به دلیل ازدیاد مهاجرپذیری و رشد جمعیتی که در طول سال‌های اخیر داشته است، نیاز به تقویت جدی تری دارد.

 

حسینی کاشانی تصریح کرد: از آنجا که ورودی‌های جمعیتی استان قم زیاد است، ما برای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری نیاز به حرکت جهادی داریم تا به حد استاندارد برسیم.

 

وی همچنین به لزوم اثربخشی و تأثیرگذاری مباحث فرهنگی و هنری اشاره کرد و افزود: ما زمانی می‌توانیم مباحث فرهنگی و هنری را رو به رشد بخوانیم که اثربخشی و رضایت مندی آن را شاهد باشیم.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در ادامه با اشاره به اینکه 32 اداره کل در استان قم فعالیت دارند، تأکید کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از میان 32 اداره کل استان در ارزیابی شاخص‌ها به رتبه برتر دست یافت.

 

حسینی کاشانی به ارائه گزارشی از دستاوردهای فرهنگی و هنری استان قم اشاره کرد و بیان داشت: در سال گذشته، مجوز 9 هزار و 600 کتاب را صادر کردیم، همچنین استان قم در بخش کتاب دین رتبه نخست را دارد.

 

وی با بیان اینکه استان قم در خوشنویسی، قرآن و کتاب جزو برترین‌ها در کشور است، ادامه داد: ما در زمینه فروش بلیط سینما در رتبه سوم تا پنجم در نوسان هستیم، در جشنواره خوشنویسی که در استان البرز برگزار شد، در خط نسخ و ثلث از 6 نفر اول هر بخش، 5 نفر از استان قم بودند.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اضافه کرد: امسال در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم، 10 هزار و 150 نفر ثبت نام کردند در حالیکه در سال 95، در آزمون قرآن و حدیث اداره کل ارشاد و سازمان اوقاف قم 5 هزار نفر شرکت کرده بودند.

 

حسینی کاشانی عنوان کرد: در طول دو سال گذشته، 103 مجوز در بخش مطبوعات استان قم صادر شده است و هم اکنون 339 مجوز در بخش مطبوعات این استان داریم.

 

وی بیان کرد: استان قم در بحث مؤسسات فرهنگی و هنری جزو سه استان برتر کشور است، چنانچه 280 مؤسسه فرهنگی هنری در استان قم فعالیت می‌کنند، همچنین 110 مؤسسه قرآنی و 111 کانون تبلیغاتی در استان قم فعالیت دارند.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در ادامه به سینماهای استان قم اشاره کرد و گفت: هم اکنون سینماهای تربیت، ونوس، آیه، آوینه در قم و سینمای کانون پرورش فکری کودکان در پردیسان فعال هستند که سینما استقلال و شهر آفتاب تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند.

 

وی افزود: در خیابان امام و جنب کتابخانه مرکزی، تأسیس سینما و مجتمع فرهنگی دارای سالن نمایش برای اجرای تئاتر در دستور کار قرارگرفته است، همچنین مجتمع فرهنگی هنری شهید ربانی در پردیسان در حال تأسیس است.

 

حسینی کاشانی در پایان تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال آینده، 6 سینما به سینماهای استان قم اضافه شود.

 

تهیه و تنظیم: زهرا قربانی

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اقدامات هنرستان هنرهای زیبای قم با شعار «توسعه»

هنرستان هنرهای زیبای قم با مدیریت جدید توانسته است اقدامات بسیار موثر و سازنده ای را با شعار «توسعه» جهت پیشرفت هنر استان بر اساس پایبندی به آموزه های دینی انجام دهد.

اخبار برگزیده شبستان