خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

الأحد ٨ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Sunday, October 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ۱۰:۱۸ شناسه خبر : ۷۶۳۵۱۰
عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی:
خطابه فاطمه زهرا (س) منشور جهانی / زهرای مرضیه الگوی همه قرون و اعصار
زهرای اطهر(س)با عمری بسیار کوتاه اما پربار، شخصیتی فراگیرداشت و خطابه به یادگار مانده از ایشان منشوری جهانی است که می تواند به ویژه مایه وحدت و انسجام بین مسلمین شود.

خبرگزاری شبستان -  سرویس قرآن و معارف: «با توجه به نامه آیت الله خامنه ای ( مد ظله)  به جوانان غربی مبنی بر دعوت به اسلام کاوی و یافتن اسلام ناب از طریق مصادیق راستین، آشنایی با شخصیت حضرت صدیقه طاهره (س) و سیره ایشان، می تواند یکی از نمونه های بارز اسلام واقعی باشد و جوانان را از طریق فاطمه پژوهی با اسلام حقیقی که به دور از هرگونه خشونت و تزویر است ، آشنا سازد و در نتیجه این شناخت ، اسلام را آیینی معتدل مبتنی بر فطرت ، عدالت و محبت بیابند. نکته حائز اهمیت در مطالعه  سیره آن بزرگ بانو آن است که  زهرای اطهر( س )با عمری بسیار کوتاه اما پربار، شخصیتی فراگیرداشته  و خطابه به یادگار مانده از ایشان منشوری جهانی است که می تواند به ویژه مایه وحدت و انسجام بین مسلمین شود. از این منظر حضرت زهرا (س) یک الگوی فراگیر و مطلق است که به شهر، دیار و زمان خاصی بستگی ندارد و الگوی همه قرون و اعصار است، نه قرن و عصر خاصی و می تواند، در همه زمینه ها، سرمشق نسل امروز و فردا قرار گیرد.»

آنچه در ادامه می آید بخش اول گفتگوی خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با خانم دکترافتخار دانش پور، عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی درباره شخصیت و جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) است.    

 

 

برخی معتقدند که امروز دیگر سخن گفتن از الگو و اسوه در زندگی بشر بی معناست.  آن ها می گویند شرایط و اقتضائات زندگی بشر در دوره امروز با دوره ای که شخصیتی چون حضرت زهرا سلام الله علیها در آن می زیسته متفاوت است.  دیدگاه تان در این باره چیست؟

اتفاقا دنیای امروز که دنیای پست مدرن است، بستر مناسبی را برای الگو گرفتن از فرهنگ، سنت و دین فراهم آورده است چرا که در دوران مدرنیته هر موضوع مرتبط با سنت و دین، نفی و تنها پدیده های دوران رنسانس بررسی می شد؛ از این رو می توان نکات مثبت فرهنگ ها، ادیان و سنت ها را در کنار هم مورد توجه قرار داد؛ به همین جهت شرایط فعلی برای الگو قرار دادن بانوی مکرم اسلام به عنوان موجود اکمل و معرفی این الگو به جهان، حکیمانه و از شایسته ترین سیاست های راهبردی در گفتگوی تمدن هاست؛ زهرای اطهر سلام الله علیها شخصیت بی بدیل تاریخ است که می تواند الگوی زن و مرد عالم باشد. پیامبر اعظم (ص)،ایشان را "سیده نساء العالمین من الاولین والآخرین" معرفی می نمایند.

 

تعبیر شما درباره شخصیت حضرت فاطمه (س) چیست؟

فاطمه (س) یک موجود نیست، یک عالم است، بلکه دو عالم؛ عالم ماده و متافیزیک (با توجه به تعبیر نبوی (ص) که در مورد ایشان می فرمایند "فاطمه حوراء انسیه" ) همان گونه که آب دریا در کوزه نمی گنجد، فاطمه (س) نیز در قالب لفظ و واژگان جای نمی گیرد و در تعریف این بانوی گرانقدر همان بس که فاطمه را فاطمه بدانیم. بانویی با جمع شؤون مختلف که با هیچ کس قابل قیاس نیست جز با  خودش .

 

شما حضرت صدیقه طاهره،  فاطمه زهرا (س) را الگویی جهت معرفی به جهان در چارچوب  سیاستی راهبردی در جهت گفتگوی تمدن ها نامیدید. در این باره بیشتر توضیح می دهید؟

 

با توجه به نامه اخیر آیت الله خامنه ای (مد ظله)  به جوانان غربی مبنی بر دعوت به اسلام کاوی و یافتن اسلام ناب از طریق مصادیق راستین، آشنایی با شخصیت حضرت صدیقه طاهره (س) و سیره ایشان، می تواند یکی از نمونه های بارز اسلام واقعی باشد و جوانان را از طریق فاطمه پژوهی با اسلام حقیقی که به دور از هرگونه خشونت و تزویر است، آشنا سازد و در نتیجه این شناخت، اسلام را آیینی معتدل مبتنی بر فطرت، عدالت و محبت بیابند .

نکته حائز اهمیت در مطالعه سیره آن بزرگ بانو آن است که  زهرای اطهر(س)با عمری بسیار کوتاه اما پربار، شخصیتی فراگیرداشته  و خطابه به یادگار مانده از ایشان منشوری جهانی است که می تواند به ویژه مایه وحدت و انسجام بین مسلمین شود. از این منظر حضرت زهرا (س) یک الگوی فراگیر و مطلق است که به شهر، دیار و زمان خاصی بستگی ندارد و الگوی همه قرون و اعصار است، نه قرن و عصر خاصی و می تواند، در همه زمینه ها  ،سرمشق نسل امروز و فردا قرار گیرد.

 

شروط بهره مندی و فیض از حضرت زهرا (س) چیست؟

 

می توان با معرفت او و با محبت به او که شناخت و  مهری کمال ساز است ، به فرهنگی متعالی و بسیار ارزشمند دست یافت. هنوز ناگفته ها، ناشنیده ها و نانوشته ها در موردش بیش از گفته ها، شنیده ها و نوشته هاست و مجال بسیاری برای جستجو در اعماق دریای وجودش باقی است که هرچه غور بیشتری نماییم به عمق وسیع تری برسیم.

همان طور که بیان شد ام ابیها (س) یگانه دخت پیامبر مکرم اسلام (ص) شایستگی جهان شمولی و فراگیر شدن درعالم را داراست و این دنیای محدود فانی خاکی است که بر عظمت وجود و کمالاتش سر تعظیم فرو می آورد .از این رو پدر اورا به این نام می خواند تا همانگونه که "ام "ریشه و اصل هر چیزی تلقی می گردد، ریشه و اصل نبوت حضرت خاتم (ص )و رسالت بیست و سه ساله شان  در وجود دخت نازنینشان معنا پیدا کرده وعصاره و  مظهر مهر و عشق و کمال و فضیلت  باشد و این گونه به عالم معرفی شود.

این ها همه جلوه هایی از نور فاطمی است، می طلبد آهنگ زندگی خود را با نوای فاطمی هماهنگ کنیم ،برای این همنوایی می بایست دفتر زندگی فرشی حضرتش را قدری تورق نماییم تا با گوشه هایی از زندگی بهترین انسان تاریخ در نمایه های متفاوت به عنوان  دختری دلسوز، همسری فداکار و مادری مهربان باروح مسیحایی عرشیش آشنا شویم و قدر و منزلت این آشنایی را در بکارگیری آنها به مثابه کلید های حیات زندگی ادا نماییم.

 

 

 

پایان پیام/187

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد

امام حسن عسکری(ع) با شیوه های خاص به مبارزه فرقه های انحرافی رفت

تولی و تبری، پرهیز از مجادله، اقدام به موقع برای مقابله با فتنه ، جلوگیری از بدعت گذاری، موضع گیری به موقع در برابر فرقه های ضاله و بیان شفاف حقیقت از اقداماتی است که امام حسن عسکری (ع) برای مقابله با فرقه های انحرافی انجام می دادند.

اخبار برگزیده شبستان