خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ ربيع الأوّل ١٤٤١

Wednesday, November 13, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۰۷:۳۳ شناسه خبر : ۷۶۲۳۷۳
مدیر جهاد کشاورزی خوسف:
۱۰۲ پروژه جهاد کشاورزی خوسف در دهه فجر افتتاح می شود
رضوی از افتتاح ۱۰۲ پروژه جهاد کشاورزی در شهرستان خوسف خبر داد و گفت: این تعداد پروژه در ایام الله دهه فجر با اعتبار ۱۲۶ میلیارد و ۲۸۹ میلیون ریال به بهره برداری می رسد.

«سید حسن رضوی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خوسف، در خصوص دستاوردهای چهل ساله انقلاب در حوزه جهاد کشاورزی شهرستان خوسف، اظهار کرد: در دهه فجر 102 پروژه در حوزه کشاورزی به بهربرداری می رسد که 17 پروژه، از این پروژه ها از محل اعتبارات تملک دارایی و جهاد کشاوری است که بالغ بر 40 میلیارد و 719 میلیون ریال در این پروژه ها هزینه شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف از بهره برداری 85 پروژه تسهیلاتی خبر داد و گفت: متقاضیان با دریافت تسهیلاتی بالغ بر 85 میلیارد و 570 میلیون ریال از این تعداد پروژه بهره‌مند می شوند که جمع کل مبلغی که در 102 پروژه هزینه شده است 126 میلیارد و 289 میلون ریال است که از محل این پروژه ها 275 خانوار (781 نفر) برخوردار می شوند.

 

رضوی اضافه کرد: از محل این پروژه ها برای 180 نفر اشتغال مستقیم و برای 230 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

 

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در چهار دهه، اظهار کرد: در قبل از انقلاب در خوسف هیچ گونه کشت گلخانه ای وجود نداشته در صورتی که هم اکنون بیش از 35 واحد گلخانه فعال با مساحت هزار متر مربع در حال تولید محصولات کشاورزی هستند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف با بیان اینکه تعداد چاه های قبل از انقلاب در شهرستان خوسف، 15 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق بوده که هم اکنون به 266 حلقه چاه رسیده است، گفت: سطح زراعت شهرستان 500 هکتار بود که هم اکنون به حدود چهار هزار و 127 هکتار رسیده است.

 

رضوی افزود: قبل از انقلاب تعداد محدودی تراکتور و ماشین آلات و ادوات کشاورزی در این شهرستان موجود بود ولی هم اکنون این تعداد به 580 دستگاه و ماشین آلات کشاورزی رسیده و همچنین اراضی قبل از انقلاب خرده مالکی بوده و اراضی یکپارچه ای وجود نداشت که بعد از انقلاب یک هزار و 341 هکتار از اراضی یکپارچه شده است.

 

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب 422 هزار و 220 متر مکعب استخر در این شهرستان احداث شده بود، خاطرنشان کرد: در بحث اجرای سامانه های نوین آبیاری تنها در چهار سال گذشته با وجود اینکه در قبل از انقلاب حتی یک متر لوله گذاری در بخش کشاورزی وجود نداشته است هم اکنون بیش از 2 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش آبیاری کم فشار قرار گرفته و 204 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان خوسف تحت پوشش آبیاری پر فشار قرار گرفته است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف افزود: در بیش از سه هزار هکتار از اراضی باغی شهرستان با اعتبار 150 میلیارد ریال در چهار سال گذشته سیستم های نوین آبیاری اجرا شده است.

 

رضوی گفت: بیش از 50 کیلومتر کانال بتنی بعد از انقلاب در اراضی خوسف اجرا شده و در بحث احیا و مرمت قنوات در مجموع 137 هزار متر جدول گذاری و طوقه چینی در قنوات انجام شده در صورتی که قبل از انقلاب هیچ حمایتی را دولت در بحث احیای قنوات انجام نمی داده است.

 

وی گفت: هم اکنون 90 درصد کاشت محصولات کشاورزی در خوسف به صورت مکانیزه انجام می شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف تصریح کرد: کلاس های آموزشی، ترویجی و کارگاه های آموزشی و بازدیدهای آموزشی برای کشاورزان و بهره برداران سالیانه به طور متوسط بیش از 60 مورد انجام می شود.

 

رضوی گفت: تقدیر از کشاورزان نمونه های شهرستانی، استانی و ملی با هدف ایجاد انگیزه در کشاورزان هر سال برگزار می شود و امسال با داشتن 14 کشاورز نمونه، مقام دوم استان در کشور کسب شده است.

 

وی وی با اشاره به اینکه در قبل از انقلاب واحدهای مرغداری یک مورد در خوسف بوده و در حال حاضر 67 واحد مجوزدار که سالیانه حدود یک میلیون و 200 هزار قطعه جوجه ریزی می کنند، در سطح شهرستان در حال فعالیت است، اظهار داشت: همچنین در قبل از انقلاب تولید شیر چندانی در شهرستان نبوده و بخشی از مردم نیاز خود را تامین می کرده اند ولی هم اکنون از گاوداری‌های صنعتی روزانه بیش از 20 تن شیر جمع آوری و به مشهد و گناباد منتقل می شود.

 

رضوی با بیان اینکه واحد مرغ تخم گذار قبل از انقلاب نداشته ایم، گفت: هم اکنون 5 واحد مرغداری که ماهیانه 50 تن تخم مرغ در شهرستان تولید می کنند، در حال فعالیت هستند و  در بحث شیلات در قبل از انقلاب تولیداتی نداشته ایم ولی هم اکنون در سال بیش از 40 تن محصولات صید ماهی آبزی در شهرستان داریم.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف از فعالیت شرکت سهامی و زراعی در شهرستان خبر داد و گفت: همچنین صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در شهرستان تشکیل شده که سرمایه گذاری بیش از 30 میلیارد تومان دارد و 22 صندوق خرد زنان در روستاهای مختلف شهرستان خوسف فعالیت دارند که صندوق شهرستانی با سرمایه 2 میلیارد و 540 میلیون ریال در حال فعالیت است.

 

وی خاطرنشان کرد: کشت نشائی محصولات در راستای صرفه جویی آب انجام شده و کشت گیاهان دارویی کم آب بر در شهرستان ترویج شده و تشکل های قوی در بخش کشاورزی ایجاد شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف در خصوص مراتع و آبخیزداری، خاطرنشان کرد: بیش از 5 هزار هکتار مرتع کاری شده و هم اکنون چاه دیزیلی در شهرستان نداریم و 100 درصد برق دار شده اند که با وجود 20 سال خشکسالی در منطقه با رعایت اصول فنی و کاهش دبی استحصال چاه کشاورزی به منظور تعادل بخشی به ذخایر آبی استان؛ نه تنها میزان تولیدات کاهش نداشته بلکه افزایش تولید محصولات را در شهرستان شاهد هستیم.

 

وی گفت: بیش از 3 هزار و 850 هکتار باغ محصولات استراتژیکی و مزیت دار مانند عناب، انار، انگور، انجیر، پسته در شهرستان محصول استراتژیک تولید می کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف خاطرنشان کرد: گل نرگس محصول تجاری شهرستان بیش 24 هزار هکتار از اراضی را به خود اختصاص داده است.

 

 

پایان پیام/575

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس دیوان عالی کشور تاکید کرد:

لزوم تغییر مدیران بی تفاوت/ ریشه های فساد در ادارات خشکانده شود

حجت الاسلام مرتضوی مقدم با اشاره به نارضایتی مردم از برخوردهای بعضی افراد در دستگاه های اجرایی، گفت: باید مدیران لاابالی که با کم کاری، بی حوصلگی و بی توجهی نسبت به حقوق مردم بی تفاوت هستند تغییر کنند.

اخبار برگزیده شبستان