خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤١

Tuesday, November 12, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۰۸:۰۳ شناسه خبر : ۷۶۱۳۱۳

همکاری آلمان با ایران برای کاهش نرخ بیکاری
ایران و آلمان در سال های قبل و بعد از برجام با وجود تحریم ها مبادلات بسیار اقتصادی داشتند و رشد ۸۵ درصدی صادرات ایران به آلمان مهر تاییدی بر این ادعاست و حالا در ادامه همکاری ها قرار است از تجربیات آلمان برای کاهش نرخ بیکاری در ایران استفاده شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، آلمان بزرگ ترین اقتصاد اروپا و یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی دنیاست که از نظر صادرات، جایگاه اول جهان را به خود اختصاص داده است. اقتصاد آلمان بر 2 ستون اساسی خدمات و صنعت متکی است که بیش از ۹۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد؛ همه ساله بخش کثیری از کل واردات ایران که بیشتر کالاهای ضروری و سرمایه ای است، از این کشور تامین می شود.

 

بنابراین گزارش، ایران و آلمان جزو شراکای تجاری قدیمی بوده و هستند. در سال های اخیر حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور افزایش یافته است و در سال های بعد از برجام این روند بر منحنی صعودی قرار گرفته بود اما خروج یکباره آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه باعث شد این حرکت رو به رشد تا حدودی کاهش پیدا کند اما از آن جا که مقامات دو کشور اهتمام و عزم جدی بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری داشته و دارند با وجود کارشکنی هایی که در مسیر انجام مبادلات تجاری میان ایران و آلمان و سایر کشورها صورت گرفته است باز هم شاهد رونق روابط تجاری هستیم.

 

رونق میزان مبادلات میان دو کشور تا جای بود که به حدی که رویترز اواخر آذرماه سال جاری در گزارشی اعلام کرده بود: «صادرات آلمان به ایران رشد چشمگیری داشته است. صادرات آلمان به ایران در ماه اکتبر (11 مهر تا 10 آبان) به رغم تحریم های آمریکا رشدی 85 درصدی نسبت به زمان مشابه سال گذشته داشته است. صادرات آلمان به ایران در ماه اکتبر سال جاری یک ماه پیش از اعمال تحریم های واشنگتن علیه صنایع نفتی و کشتیرانی ایران، رشد چشمگیری داشته است. این رشد حاکی از تمایل شرکت های کوچک و متوسط آلمانی برای تداوم تجارت با ایران با وجود خطر تحریم های آمریکا است

 

 گزارش های رسمی اداره آمار فدرال آلمان نشان می دهد که مجموع صادرات این کشور به ایران در ماه اکتبر بالغ بر 400 میلیون یورو (455 میلیون دلار) بود که نسبت به سال گذشته رشدی 85 درصدی داشته و بالاترین رقم از سال 2009 به این سو بوده است. حدود هزار شرکت کوچک و متوسط آلمانی روابط تجاری با ایران دارند و 130 مورد از این شرکت ها اقدام به تاسیس نمایندگی در این کشور کرده اند.»

 

حالا در ادامه تعاملات تجاری میان دو کشور مدیر پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان از اجرای فاز نخست این پروژه خبر داده و گفته است: «کاهش نرخ بیکاری در کشور و هماهنگ‌سازی آموزش شغلی با نیاز بنگاه‌های ایرانی، از جمله دستاوردهای این پروژه است.»

 

 

سازمان فنی و حرفه ای در این باره به نقل از «علیرضا مقیدی» نوشته است: «این توافق از جمله دستاوردهای برجام است. پس از اجرایی شدن برجام و در قالب موافقت‌نامه‌های اقتصادی، دولت‌های ایران و آلمان توافق کردند در زمینه آموزش نیروی کار با یکدیگر همکاری کنند.»

 

مدیر پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان، افزایش سنجش نیاز مهارتی بنگاه‌های ایرانی را از جمله اهداف فاز نخست این پروژه بیان کرده و ادامه داده است: «براین اساس، در یک سال گذشته علاوه بر ارایه مزیت‌های آموزش دوگانه در استان‌های مختلف ایران و ایجاد ارتباط میان بنگاه‌ها، اتاق بازرگانی و سازمان فنی و حرفه‌ای، به صورت آزمایشی نیازهای بنگاه‌های ایرانی به مهارت‌های مختلف ارزیابی شده و دوره‌های آموزشی مرتبط با این مهارت‌ها در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور طراحی شده است.»

 

مقیدی با بیان اینکه در انجام این پروژه از نظام آموزشی آلمان الگوبرداری شده گفته است: «آلمان با استفاده از نظام آموزش دوگانه توانسته آموزش مهارت در این کشور را تقاضا محور کرده و کارکنان را با توجه به نیاز بنگاه‌ها تربیت کند؛ به همین دلیل اکنون نرخ بیکاری افراد زیر 25 سال در آلمان 7 درصد است که پایین‌ترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. آلمان این خدمت را به کشورهایی که با آن‌ها مراوده اقتصادی دارد، ارائه می‌دهد و هدف از آن، کاهش نرخ بیکاری در کشورهای هدف است. به همین منظور در یکسال گذشته با کمک کارشناسان آلمانی، بنگاه‌های ایرانی به صورت آزمایشی، نیازسنجی شده‌‌اند؛ در سراسر کشور جلسه های مشاوره برای جذب بنگاه‌ها به نظام آموزش دوگانه برگزار شده و همچنین ارتباطات مورد نیاز میان بنگاه‌ها، اتاق‌های بازرگانی وسازمان فنی و حرفه‌ای ایجاد شده است.»

 

این گزارش می افزاید: تیرماه امسال توافق نامه ای میان رئیس سازمان فنی و حرفه ای و نماینده و مدیر پروژه ایران دانشگاه علوم کاربردی آلمان به امضا رسید که براساس آن، مقرر شد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مقدمات مهارت آموزی، تایید مدارک مهارتی و آموزش زبان آلمانی متقاضیان کار در آلمان را فراهم آورد و پس از برگزاری آزمون زبان از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، افراد واجد شرایط برای یک دوره آموزشی و جذب در بازار کار آلمان به دانشگاه علوم کاربردی معرفی شوند. طرفین برای مبادله مربیان، کارآموزان، طراحی، تعریف استانداردهای آموزش مهارتی و برگزاری رویدادهای بین المللی توافق کردند.

 

یادآور می شود: در سال 2017 سهم صادرات آلمان به ایران 2 میلیارد و 900 میلون دلار و سهم صادرات ایران به آلمان نیز 500 میلیون دلار بود.  صادرات ایران به آلمان در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی نزدیک به سه برابر افزایش یافته اما از نظر ارزشی رشد آن کمتر از یک درصد بوده است. بر اساس گزارش گمرک ایران در مدت یاد شده 53 هزار و 198 تن کالا به ارزش 94 میلیون و 186 هزار دلار کالا به آلمان صادر شده یعنی نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی 275.32 درصد و از لحاظ ارزشی 0.63 درصد رشد داشته است.

 

زعفران، خرما مضافتی، مغز پسته، پسته با پوست تازه، شیره عصاره شیرین بیان، مربا و ژله، شیرینی و هندوانه مهمترین کالاهای صادراتی ایران به آلمان در چهار ماهه نخست امسال بودند. در بازه زمانی مورد نظر پسته با پوست تازه با ارزش 2 میلیون و 255 هزار و 121 دلار در صدر کالاهای صادراتی به آلمان قرار دارد؛ در این دوره 274 تن پسته با پوست تازه صادر شد.

 

شیره و عصاره شیرین بیان با 522 هزار و 415 دلار و مغز پسته با 515 هزار و 836 دلار در رده های دوم و سوم صادرات به آلمان قرار دارند. خرما از دیگر کالاهای وارداتی آلمان از ایران است که در چهار ماهه نخست امسال 155 تن از این کالا به ارزش 195 هزار و 521 دلار به این کشور صادر شد./

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

غریب آبادی با اشاره به جدیدترین گزارش آژانس درباره اجرای برجام:

آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد/ذخایر اورانیوم غنی شده به ۳۷۳ کیلوگرم رسید

نماینده دائم کشورمان گفت: گزارش جدید آژانس اذعان کرده که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت‌های اظهارشده در ایران، ادامه دارد.

اخبار برگزیده شبستان