خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

السبت ١٧ ذو القعدة ١٤٤٠

Saturday, July 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۹ - ۱۲:۰۰ شناسه خبر : ۷۶۰۹۵۳
مدیر موسسه خانه کتاب مطرح کرد
۶۳۱ نفر برگزیده در ۳۶ دوره جایزه کتاب سال/ در حوزه ایران شناسی فقیر هستیم
حسینی پور با بیان این که به دنبال مزیت سازی برای برگزیدگان جایزه کتاب سال هستیم، گفت: باید جایزه های کتاب را به دلیل نوسانات شدید سکه به سمت پرداخت نقدی ببریم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «نیکنام حسینی پور» امروز سه شنبه 9 بهمن در نشست خبری سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال که در سرای اهل قلم برگزار شد، گفت: تعداد زیادی آثار برای بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال دریافت کردیم. برگزیدگان این دوره از جایزه جهانی کتاب سال از کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، ترکیه، فرانسه، ایرلند و لبنان هستند. این افراد در 16 بهمن جوایز خود را دریافت می کنند. اقدامات اولیه برای حضور برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال در ایران صورت گرفته است.

 

مدیر موسسه خانه کتاب بیان کرد: 631 نفر توانستند در طی 36 سال جایزه کتاب سال برگزیده شوند و 930 نفر نیز در حوزه تقدیری ها قرار گرفتند، از این 631 نفر 110 نفر فوت کردند. برای سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال 100 میلیون تومان از نمایشگاه کتاب تهران کتاب خریداری شد و مبلغی هم بالغ بر 50 میلیون تومان از نمایشگاه های خارجی کتاب خریداری کردیم.

 

وی تصریح کرد: در نظر داریم بعد از اختتامیه سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال کتابخانه تخصصی راه اندازی کنیم که این کتابخانه مورد استفاده محققان و پژوهشگران قرار گیرد و در آن آثار برگزیده 36 دوره جایزه کتاب سال نیز وجود داشته باشد. متاسفانه در حوزه ایران شناسی به شدت داریم دچار فقر می شویم، کرسی های ایران شناسی را داریم از دست می دهیم. تمام نهادهای خارجی از جمله وزارت امور خارجه و بنیادهایی مانند بنیاد سعدی باید همت کنند تا این کرسی ها را در دانشگاه ها حفظ و تقویت کنیم.

 

حسینی پور با بیان اینکه اختتامیه سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال 16 بهمن با حضور رییس جمهور برگزار می شود، افزود: منتظریم از طرف ریاست جمهوری ساعت دقیق را به ما اطلاع رسانی کنند، برنامه اختتامیه را ظرف یک تا یک و نیم ساعت برگزار می کنیم. در برنامه اختتامیه گزارش دبیر جایزه کتاب سال، سخنرانی ریاست جمهوری و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را خواهیم داشت. همچنین به دنبال این هستیم که کتاب های این 36 دوره را به نمایش بگذاریم.

 

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با اشاره به حمایت از برگزیدگان جایزه کتاب سال خاطرنشان کرد: در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هماهنگی هایی صورت گرفته که برگزیدگان جایزه کتاب سال به غیر از جایزه نقدی و لوح تقدیر برای حضور در نمایشگاه های خارج از کشور در اولویت قرار بگیرند. همچنین در نظر گرفته شده که نسبت به خرید کتاب برگزیدگان جایزه کتاب سال اقداماتی صورت گیرد و تعدادی از کتاب های آنها از نویسنده و ناشر خریداری شود، دنبال مزیت سازی هستیم. همچنین در نظر داریم که اگر برگزیدگان استاد دانشگاه هستند این برگزیده شدن ملاک و معیاری برای آنها در دانشگاه قرار گیرد و یا اگر کارمند هستند امتیازی برای آنها در محل کار در نظر گرفته شود. معتقدیم این مزیت سازی ها ارزش بیشتری نسبت به بحث های مالی دارد.

 

وی در مورد جوایز سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور جایزه کتاب سال را از حالت سکه به حالت نقدی می بریم. در اختتامیه سی و ششمین جایزه کتاب سال مبلغ دقیق نقدی را اعلام می کنیم. به نظر می آید که باید جایزه های کتاب را به سمت نقدی ببریم زیرا نوسانات سکه در ایران شدید است. در این راستا اصلاحاتی نیز در آیین نامه جایزه کتاب سال انجام دادیم که انشاءالله آن را مصوب کنیم و هر سال با نظر هیئت علمی جایزه کتاب سال مبلغ جوایز پیش بینی و مصوب شود.

 

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

محرمی:

دولت تنظیم کننده تمام روابط جامعه است

یک پژوهشگر با بیان اینکه ارتباطات شامل ارتباطات با خود، دیگران، محیط زیست و خدا می شود، گفت: دولت می تواند این ارتباطات را بهبود بخشد و یا در آن ها اختلال ایجاد کند.

اخبار برگزیده شبستان