خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٤ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - علمی زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ - ۱۱:۰۰ شناسه خبر : ۷۵۸۲۲۶
یک محقق مطرح کرد:
تولید ارکیده با بذر مصنوعی
مهدویی گفت:تولید گیاه ارکیده با بذر مصنوعی می تواند صادرات آن به ویژه انواع دارویی – صنعتی ارکیده ها که به دلیل بازار مناسب و بی رقیب از ارز آوری بالایی برخوردارند کمک زیادی کنند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری شبستان، گیاه ارکیده از گیاهان  منحصر به فرد است که بازار خوبی در داخل و خارج از کشور دارد. این گیاه اگر با روش علمی صورت گیرد طبعا نتیجه بخش تر هم خواهد بود. تولید مبتنی بر دانش در همه عرصه ها موجب توسعه کشور می شود.

 

«شیرین دیانتی دیلمی» دکتری علوم باغبانی  با همکاری «زهرا مهدویی» دکتری اصطلاح بیوتکنولوژی و اصلاح بذر از پردیس « ابوریحان» دانشگاه تهران توانسته اند با تولید بذر مصنوعی گیاه ارکیده تولید کنند.

در همین باره با «زهرا مهدویی»  یکی از محققان پروژه تولید ارکیده با بذر مصنوعی گفتگویی صورت گرفته است که در زیر می خوانید:

 

درباره  تحقیقاتی که انجام داده اید بفرمایید؟

ما در پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، بذر مصنوعی ارکیده را تولید کرده ایم. در این فناوری بذر مصنوعی ارکیده فالانوپسیس که تجاری ترین ارکیده در بازار گیاهان زینتی را دارد و ارکیده ثعلب سایه پسند که غده های دارای کاربرد دارویی و صنایع غذایی است، ساخته شده است.

 

درباره بذر مصنوعی هم اطلاعاتی را بیان کنید؟

بذر مصنوعی از یک ریز نمونه گیاهی در مرکز یک آندوسپرم مصنوعی تشکیل شده است که به وسیله  یک پوشش مصنوعی برای حفاظت از بذر احاطه شده است.تکنولوژی بذر مصنوعی روشی نوین و کارآمد جهت حفظ ژرم پلاسم گونه های با ارزش و یا در حال انقراض بوده وبرای تکثیر انبوه در برخی از گیاهان زینتی از جمله ارکیده ها بسیار کارآمد است.

این بذر همانند بذر حقیقی عمل می کند؟

 بله. بذر مصنوعی مانند بذر حقیقی رفتار می کنند، پتانسیل ذخیره سازی داشته جوانه می زند و به نهال تبدیل می شود. تکثیر گیاه ارکیده به ویژه انواع بومی از طریق بذر به دلیل جنین ابتدایی و فاقد آندوسپرم و عدم دسترسی همیشگی به بذر است. تمام مکانیزه کردن این تکنیک می تواند به تولید بذرهای یکنواخت کمک زیادی کند و موجب افزایش سرعت، دقت وکاهش مصرف مواد پوشش بذر گردد.

 

این تولیدات می تواند تجاری هم شوند؟

تولید بذر مصنوعی ارکیده ابزاری نوین و کارآمد برای تولید گیاه در سطح وسیع و ذخیره سازی آن می تواند روشی بسیار ارزشمند باشد و در دراز مدت به تولید و عرضه محصول گیاهی و نیز صادرات آن به ویژه انواع دارویی – صنعتی ارکیده ها که به دلیل بازار مناسب و بی رقیب از ارز آوری بالایی برخوردارند کمک زیادی کنند.

با چه موانع و مشکلاتی رو به رو هستید؟

مشکل ما سرمایه است. اگر سرمایه گزار وجود داشته باشد و طرح های ما تجاری سازی شود ارز زیادی وارد کشور می شود. برای نمونه گیاه ارکیده را از هلند و تایلند با 6 دلار یا 4 یورو وارد کشور می کنند. این درحالی است که در داخل کشور توانایی تولید وجود دارد.

 

آبا تحریم می تواند برای شما فرصت باشد؟

بله اگر سرمایه گزار داشته باشیم. ما در سطح دانشگاه و به صورت علمی تحقیق ها را انجام می دهیم اما سرمایه گذار نداریم. اگر سرمایه گزار با ما همکاری کند و قراردادی منعقد شود ندر حال حاضر هم تحریم شده ایم و نمی توانیم گیاه وارد کنیم، اگر هم وارد شود با قیمت ها بالا خریداری شده است. اگر در داخل کشور گیاه ارکیده تولید شود می توانیم صادرات را هم انجام دهیم و این مسئله نه تنها دیگر ارز را از کشور ما خارج نمی کند بلکه موجب ارزش آوری هم می شود.

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان از کاسبی در بهشت زهرا گزارش می دهد

چند می گیری مزار بشوری؟

شستن مزار، گل آرایی و پخش نذری هم یک شغل شده است. آن ها پول دریافت می کنند و به صورت آنلاین خدماتی که بر روی مزار انجام می دهند، برای اقوام متوفی می فرستند.

اخبار برگزیده شبستان