خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کهگیلویه و بویر احمد - زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۸ - ۱۹:۰۴ شناسه خبر : ۷۵۷۸۰۶

مساجد مبارزات مردم برای تحقق انقلاب اسلامی در سال ۵۷ را منسجم کرد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پرتو آموزش هایی که در مساجد به مبارزان انقلاب داده می شد، آنها را برای تحقق انقلاب اسلامی در سال ۵۷ منسجم کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، نخستین دوره آموزشی «هر مسجد یک خبرنگار» امروز ( 28 دی ) به همت ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد، نمایندگی خبرگزاری شبستان استان و با حضور خبرنگاران مسجدی به مناسبت گرامی داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

 

رضا دهبانی پور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد در این دوره آموزشی، گفت: امروز سرعت و انفجار اطلاعات به گونه ای است که تعلل ما پذیرفته شده نیست.

وی با بیان اینکه کشورهای قدرتمند از بحث جهانی شدن بهره لازم را می برند، اظهار داشت: جهانی سازی به غیر از جهانی شدن است، زیرا جهانی شدن یک واقعیت انکاناپذیر است.

 

دهبانی پور ادامه داد: جهانی شدن در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، ارتباطی و اطلاعاتی هم اتفاق افتاده و همچنان در حال اتفاق افتادن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: این موضوع گاهی اجتناب ناپذیر و گاهی گریزی از آن نیست و هر کشور و ملتی باید خود را با این مسیری که ایجاد شده، سازگار و برنامه ریزی لازم را داشته باشد تا از اهداف و فرایند این مسیر عقب نماند.

 

وی یک بعد این جهانی شدن را بعد ارتباطی و اطلاعاتی آن دانست و یادآور شد: جهانی شدن تنها برای برداشته شدن مرزها در حوزه اقتصاد، سیاست، مسائل اجتماعی و ... نیامده، بلکه ما امروز شاهد هستیم که یک خبر یا اتفاق در گوشه دنیا بلافاصله پژواک، صدا و تاثیر آن در بخش های دیگری از دنیا آنی به گوش می رسد و یا اثرگذار می شود.

دهبانی پور خاطرنشان کرد: در دنیایی که این گونه شده ما نیز باید تلاش کنیم در حوزه انفورماتیک، آمار، اطلاعات و رسانه خود را سازگار با این وضعیت کنیم.

 

دبیر ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد در استان کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: مسجد هم یکی از ساختارها و نهادهایی است که در جامعه ما اهمیت دارد، زیرا خاستگاه انقلاب مساجد هستند.

 

وی با بیان اینکه وقتی ما ساختارها و سازمان ها را می شماریم مسجد یکی از این ساختارهاست، تاکید کرد: واقعیت این است که مسجد محل خیزش برای انقلاب اسلامی بوده و مبارزات از این مکان شکل گرفت و مردم در هسته های مبارزاتی در مسجد با هم متحد شدند.

دهبانی پور تصریح کرد: در پرتو آموزش هایی که در مساجد به مبارزان انقلاب داده می شد، آنها را برای تحقق انقلاب اسلامی در سال 57 منسجم کرد.

 

این مسئول فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه خاستگاه انقلاب 57 ما مساجد بود و ما این الگو را از گذشته گرفته ایم، اظهار داشت: در زمان پیامبر و دین اسلام مسجد همواره برای مبارزه، آگاهی و تعالی بخشی به جامعه و با کارکردهای مختلف همیشه پیشگام بوده است.

 

وی با بیان اینکه مسجد کارکردهای مختلفی از جمله سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، عبادی و گاهی کارکرد اقتصادی دارد، اضافه کرد: امروز در کنار مساجد مجموعه هایی تحت عنوان کانون های فرهنگی و هنری شکل گرفته اند که رسالت و کارکرد مسجد را از منظر هنر و فرهنگ به مردم معرفی کنند.

دبیر ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: کانون های فرهنگی و هنری درصدد است با آموزش و برنامه ریزی، اهمیت و جدیت این کار را نشان دهد.

 

دهبانی پور اذعان کرد: نباید مسجد را تنها محل عبادت به معنی نماز خواندن تلقی کنیم، بلکه مسجد باید محلی برای فرهنگ سازی و ارتقاء سطح آگاهی مردم، کانونی برای مبارزه، تشکیل هسته هایی که بتواند در بزنگاه ها به کمک نظام، دین و مبانی اعتقادی ما بیاید، باشد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: در این عصر جهانی شدن باید بتوان رسالت ها، اهمیت، فعالیت ها و کارکردهای مسجد را از منظر خبر به دنیا معرفی و در سطح کشور به شکل ملی، در سطح استانی به شکل استانی و گاهی در سطح منطقه ای این اخبار را منتشر کنید.

وی خاطرنشان کرد: لازمه کار این است که ما به آگاهی هایی دست پیدا کنیم و هریک از ما به فراخور دانشی که آموخته ایم، باید این کار را منسجم کنیم.

 

دهبانی پور با اشاره به اینکه افرادی که در استان وظیفه رسانه ای خود را انجام می دهند در واقع نماینده مردم برای گرفتن مطالبات آنها هستند، اضافه کرد: این رسانه ها برای انتقال خواسته ها و منویات مردم به مدیران و حاکمان و از طرفی منتقد بعضی از عملکرد مسئولان دولتی هستند.

 

این مسئول فرهنگی و هنری کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: رسانه ها گاهی براساس عقل و منطق دستاوردها و عملکرد دولت ها در حوزه های مختلف برای خدمت رسانی به مردم را اطلاع رسانی می کنند.

وی ضمن تاکید بر اینکه کار رسانه ای حساس و ظریف بوده و هر خبری ممکن است آثاری را با خود داشته باشد، ابراز داشت: یک خبر گاهی اوقات مخرب و حتی گاهی اوقات ممکن است یک خبر باعث عمران و آبادی یک دیار باشد.

 

دهبانی پور در تکمیل این مطلب، گفت: گاهی یک کلیپ در زیلایی و لنده می تواند بنای توجه به مردم منطقه زیلایی و لنده باشد و گاهی یک خبر از یک منطقه محروم که ممکن است مسئولان عمق محرومیت آن را ندیده اند، می تواند باعث عمران و آبادانی آنجا شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه، عنوان کرد: به اقتضای عقل انسانی و به تجربه دنیای پیشرفته همه به این باور می رسیم که فرهنگ زیرساخت برای توسعه است.

وی با بیان اینکه در مبانی دینی و ادبیات غنی جامعه ما بر آموزش و افزودن معلومات تاکید شده و باید آموزش را رکن بدانیم، خطاب به حاضرین اظهار داشت: باید توجه جدی به این مهم داشته باشید و حضور در این دوره را اصل بدانید، هرچند این چند ساعت کلاس کافی نیست.

 

دهبانی پور کار رسانه ای را با اهمیت دانست و گفت: هرچند شاید اطلاعات شما خوب باشد، ولی آموزش نیز یک ضرورت است.

پایان پیام/82

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی و روستاهای دوستدار کتاب عنوان شد:

برگزاری ۴۰ جام باشگاه کتاب در کهگیلویه و بویراحمد/خرید ۳۷۰ میلیون کتاب در سال ۹۷

نجفی از برگزاری نخستین جشنواره جام باشگاه های کتاب با ۴۰ جام در کهگیلویه و بویراحمد سخن به میان آورد و گفت: سال ۹۷ کتاب به ارزش حدود ۲۲۰ میلیون تومان خریداری و بین انجمن های مختلف فرهنگی و هنری، اداره کل زندان ها، حوزه های علمیه و ... توزیع شد.

اخبار برگزیده شبستان