خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

السبت ١٩ صفر ١٤٤١

Saturday, October 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گلستان - زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۰۷:۴۱ شناسه خبر : ۷۵۷۴۵۵
شبستان از حضور رئیس جمهوری در گرگان گزارش می‌دهد
از آغاز طرح راه‌آهن گرگان- مشهد تا پایان بلاتکلیفی پتروشیمی/ خانواده‌های معدن یورت موفق به دیدار با رئیس جمهوری نشدند
قبل از سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان همه مردم از سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان خوشحال بودند و در پاسخ به این‌که رئیس‌جمهوری برای چه به استان گلستان می‌آید، اجرای طرح راه‌آهن گرگان به مشهد را عنوان می‌کردند.

خبرگزاری شبستان- گرگان: «حجت الاسلام حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری روز دوشنبه( ۲۴ دی) مهمان مردم استان گلستان بود ساعتی قبل از ورود به استان گلستان خبر سقوط هواپیمایی در کرج حواس همه را به خود جلب کرده بود و گمانه‌زنی بر این مسئله اتفاق افتاده بود که مبادا هواپیمای سقوط کرده هواپیمای حامل ریاست محترم جمهور و هیئت همراه باشد و گلستان حادثه یاک‫چهل دیگری را تجربه‫خواهد کرد، ولی دقایقی نگذشت که خبرهای تکمیلی بیانگر آن بود که هواپیمای ۷۰۷ حامل گوشت قرمز در این منطقه سقوط کرده و افکار عمومی از التهاب خارج شد.

 

لحظاتی بعد حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری از فرودگاه کلاله وارد استان گلستان شد و در استان گلستان به مردم این استان از اجرای 63 طرح با مجموعه اعتبارات 2 هزار و 894 میلیارد تومان در استان تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

 

همچنین رئیس جمهوری این وعده را داد که نزدیک به 18 هزار میلیارد تومان طرح با توافق بانک‌ها و بخش خصوصی در گلستان اجرایی شود و ساخت 900 واحد مسکونی تا پایان سال 1400، زهکشی 50 هزار هکتار از اراضی شمالی استان و افزایش یک هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی استان گلستان از دیگر وعده‌های رئیس‌جمهوری به استان گلستان بود.

 

برخی از وعده‌های باقی‌مانده از سفر گذشته رئیس‌جمهور به استان گلستان مثل راه‌آهن گرگان به مشهد، منطقه آزاد، قطب گردشگری آشوراده در این سفر نیز هنوز تعیین و تکلیف اجرایی نشده بود و مردم استان انتظار داشتند که رئیس‌جمهور به وعده‌های سفر خود در سفر گذشته به گلستان عمل کند و البته قول‌های مساعدی از سوی دولت برای اجرای این طرح‌ها ارائه شد و امیدوارم که مردم استان گلستان که این وعده‌ها اجرایی شود.

 

در سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان پروژه‌های زیادی در بخش‌های مختلف توانیر، صنعت، گردشگری، ارتباطات، علم و فناوری و ارائه تسهیلات به مردم و  بخش صنعت ارائه شد و در نشست خبری رئیس‌جمهوری عنوان کرد که 586 طرح و پروژه در این سفر افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

 

برخی مطالبات اصلی مردم گلستان در سفر رئیس جمهوری بلاتکلیف ماند

اما برخی مطالبات اصلی مردم استان گلستان در این سفر تعیین و تکلیف نشد، شاید یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم استان گلستان در سفر رئیس‌جمهوری که به نتیجه نرسیده پتروشیمی استان گلستان باشد که بیش از ۹۵ هزار سهامدار دارد همچنین در ۱۲ سال گذشته که کلنگ این پروژه به زمین‌خورده مردم استان گلستان بیش از ۴۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اجرای این پروژه که نویدبخش اشتغال در استان گلستان بوده هزینه و اعتبار کردند و بنا بود ۹۰ درصد از اعتبار این پروژه که در آن زمان تقریباً 500 میلیارد تومان می‌شد توسط دولت تأمین گردد ولی متأسفانه دولت به تعهدات خود عمل نکرد.

 

مقام رئیس‌جمهوری در نشست خبری با اصحاب رسانه و در پاسخ به خبرنگار صداوسیمای استان گلستان به این پروژه اشاره کرد و شرط حمایت دولت را تغییر کاربری برای این پروژه دانست و گفت اوره بازار اشباع‌شده در کشور دارد و اگر بنا سرمایه‌گذاران برای اجرای این پروژه در بخش برنامه‌ریزی کنند باید مشتریان خود را به دست بیاورند.

 

وی همچنین تعهد داد که دولت نسبت به عملکرد خود یعنی گازرسانی به این مجتمع اقدام کنند و در مورد نحوه سرمایه‌گذاری و بخش‌های مختلفی که نیاز به حمایت دولت برای ورود و پایان انتظار اجرای این پروژه را داشتند توضیح نداد.

 

مردم گلستان آغاز طرح راه‌آهن گرگان-مشهد را انتظار داشتند

قبل از سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان همه مردم از سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان خوشحال بودند و در پاسخ به این‌که رئیس‌جمهوری برای چه به استان گلستان می‌آید،  اجرای طرح  راه‌آهن گرگان به مشهد را عنوان می‌کردند ولی متأسفانه این پروژه آن‌گونه که باید در سفر رئیس‌جمهوری موردتوجه قرار نگرفتو هنوز نیز مردم استان گلستان که از دیرباز منتظر اجرای این پروژه هستند و گویا کماکان باید چشم‌انتظار اقدامات آینده دولت و سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی باشند.

 

گرچه دولت می‌گوید ما تعهد خود را نسبت به این پروژه انجام دادیم و همچنین تعهد کردیم که ۱۵ درصد سرمایه‌گذاری از سوی دولت برای اجرای این پروژه اتفاق بیفتد.

 

در سفر رئیس جمهوری به استان گلستان ۳۱ پروژه در بخش صنعت نیز افتتاح شد که به گفته وزیر صنعت در مراسم آیین افتتاح آن‌که به شکل ویدیو کنفرانس برگزارشده بود این پروژه‌ها بعد از هفته دولت آماده بهره‌برداری بودند و انتظار می‌رفت که در بخش صنعت علاوه بر این پروژه‌های در سفر دولت به استان گلستان پروژه بزرگ آغاز شود، البته نگاه بخش صنعت به اقدامات دولت نیز اینگونه بود و انتظار داشتند که رئیس جمهوری اجرای چند پروژه بزرگ و مادر را در استان گلستان برای تحرک بیشتر بخش صنعت در استان راه‌اندازی کند که متأسفانه این مطالبه بخش صنعت نیز بر زمین‌مانده بود.

 

 همچنین معافیت‌های مالیاتی از دیگر خواسته‌های بخش صنعت بود که در استان گلستان و در سفر رئیس‌جمهوری مطرح نشد.

 

تلاش خانواده‌های معدن یورت آزادشهر برای دیدار با رئیس جمهوری بی‌نتیجه ماند

خانواده‌های معدن یورت آزادشهر نیز در حاشیه سفر رئیس‌جمهوری بارها درخواست ملاقات با رئیس‌جمهوری را داشتند که متأسفانه خواسته آنها نیز به زمین ماند و این خانواده‌های معدن به دنبال این بودند که در شهر آزادشهر تندیسی از معدنچیان ساخته شود همچنین میزان پرداختی مقرری دولت به خانواده معدنچیان با توجه به مسائل گرانی افزایش یابد.

 

بزرگترین پروژه گردشگری شمال کشور نیز بنا بود در شهر گرگان با حضور رئیس‌جمهور کلنگش به زمین زده بخورد که این موضوعی فرماندار گرگان وعده آن را داده بود متأسفانه در این سفر اجرایی نشد البته اجرای این پروژه متوقف نشده و به زمان دیگری موکول شده است.

 

مشکلات روادید بین کشور ایران و ترکمنستان یکی از موضوعات دیگری بود که در این سفر تجار استان گلستان به آن اشاره کردند و خواستار این شدند که رئیس جمهوری نسبت به این مسئله اهتمام بیشتری داشته باشد تا بتوانند تجار از راه‌آهن ایران به ترکمنستان بهره‌برداری بیشتری داشته باشند، البته به نظر می‌رسد چند میلیارد دلار ایران برای راه‌اندازی این خط راه‌آهن به کشور ترکمنستان بدهکار است و یک دلیل سنگ‌اندازی‌های کشور طرف تجارت ایران با تجار ایرانی می‌تواند این مسئله باشد که به دست دولت حل خواهد شد.

 

همچنین موضوع اجرایی شدن منطقه آزاد در استان گلستان که از مصوبات سفر قبلی رئیس‌جمهوری بوده هنوز اجرایی نشده و مردم استان گلستان اهتمام بیشتر دولت را برای تأمین زیرساخت و راه‌اندازی این منطقه خواستار هستند.

 

شهرستانی که رئیس جمهوری با مردم گلستان دیدار کرد مصوبه‌ ویژه‌ای از سوی رئیس جمهوری نداشت

یکی از گلایه‌های دیگر مردم شهرستان گنبدکاووس در سفر رئیس‌جمهوری به این استان از عدم وعده و مصوبه مخصوص این شهرستان بود که باعث شد نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری استان به این مسئله اشاره و گلایه کنند که هرچه آقای نوبخت قول آن را داد که از سوی رئیس‌جمهوری با مردم شهرستان گنبدکاووس دیدار کند و مطالبات و مسائل این شهرستان بپردازد.

 

حل مشکلات زیست محیطی مانند اقدامات اساسی برای نجات خلیج گرگان، توجه ویژه به بیماری‌ها و افت کیفیت جنگل‌های هیرکانی، حل بحران‌های کم آبی و زهکشی اراضی از دیگر خواسته‌های مردم استان گلستان بود که البته برای بخشی از این مطالبات در این سفر اقداماتی انجام شد.

 

با تمامی این مسائل سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان به اتمام رسید و امروز مردم استان انتظار دارند که این مصوبات و قول‌های رئیس‌جمهوری در استان پیگیری شود و بلاتکلیف نماند.

 

حال باید دیده تدابیر دولت محترم برای اجرای این مصوبات همان‌طور که تا پایان دولت دوازدهم قول داده‌شده چیست و مسئولان استان چه عملکردی را از خود به‌جا می‌گذارند.

 

 

پایان پیام/587

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه گرگان تاکید کرد؛

برخورد قاطع با عوامل داخلی شبکه خرابکار ضد ایرانی

آیت الله نورمفیدی با اشاره به دستگیری روح الله زم به برخورد قاطع با همکاران و عوامل شبکه‌های ضد ایرانی در داخل کشور تاکید کرد.

اخبار برگزیده شبستان