خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

الاثنين ١٠ صفر ١٤٤٢

Monday, September 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - آخر الزمان زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ - ۱۳:۲۵ شناسه خبر : ۷۵۷۴۰۳
رئیس مرکز تخصصی مهدویت تشریح کرد
تاثیر حمایت بودجه ای از مهدویت بر تامین امنیت ملی
حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه مهدویت با مسائل منطقه ای امنیتی گره خورده است، گفت: بدون حمایت و تقویت مهدویت راستین، باید منتظر باشیم آنها که بودجه های دلاری دارند و هزینه می کنند، مغزها و افکار را جلب کنند که این امنیت ملی ما را تهدید می کند.

حجت الاسلام «مجتبی کلباسی» در گفت وگو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان و در تشریح ضرورت های حمایت بودجه ای از مهدویت و فعالیت های مرتبط با آن، اظهار کرد: سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی طبیعتاً به این سمت است که از مسائل دینی معرفتی بخصوص مسئله ای با حساسیت مهدویت حمایت کند.

 

رییس مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: این مسئله هم در قانون اساسی و هم در سایر اسناد بالادستی و نیز در چشم انداز نظام مورد توجه قرار گرفته است، لذا حمایت از آموزه های دینی معرفتی اعم از قرآن، احادیث و آنچه به فرهنگ دینی مربوط می شود وظیفه ای بر دوش آحاد مردم و نیز دولت و بودجه هایش است. البته بحث مقدورات جدا است چون ممکن است کاری واجب باشد، اما مقدور نباشد.

 

وی با اشاره به آسیب خیز بودن مباحث مهدوی، بیان کرد: باید توجه داشت مهدویت حتی با مسائل منطقه ای امنیتی گره خورده است، چنان که بسیاری از جریان ها و گروهک های تروریستی که در غرب و شرق ما پا گرفته و فعال اند و شاهد جنایات شان بوده ایم از همین انگیزه استفاده می کنند که این در نمادها، سخنان شعارها و رفتارهای آنان مشهود است مثل پوشش سیاهی که داعش انتخاب کرده است!

 

حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه اینها مدعیان دروغین و انحرافی هستند که از مهدویت برای پیشبرد جنایات شان سوءاستفاده می کنند، ابراز کرد: در مقابل این جریان های باطل، اگر مهدویت راستین را تقویت نکنیم باید منتظر باشیم آنها که بودجه های دلاری دارند و هزینه می کنند، مغزها و افکار را جلب کنند که این امنیت ملی ما را تهدید می کند.

 

وی تاکید کرد: شاید در نگاه نخست این مسئله به چشم نیاید اما کاملا واقعیت دارد آنهم در نظام اسلامی ایران که مبتنی بر رهبری و مرجعیت دینی و متکی به مسئله امامت و نیابت از امام عصر(عج) به عنوان محور فکری مطرح است. لذا ضرورت دارد در بودجه هدفمند و حساب شده از فرهنگ مهدویت حمایت کنیم تا این جبهه از نظر علمی تبلیغی تقویت شود و بتواند کارکردهای خودش را در حوزه های مهم و حساسی مثل تامین امنیت ملی داشته باشد.

 

مسئول سابق مراکز تخصصی حوزه در ادامه گفت: بویژه آنکه ما به رسانه های بین المللی دسترسی نداریم تا آموزه ای همچون مهدویت را تبلیغ و ترویج کنیم؛ لذا ضرورت دارد سرمایه گذاری کنیم که در این سطح نوعاً از عهده آحاد جامعه خارج است. لذا به نظر می رسد باید از نظر بودجه ای بخش غیردولتی فعال در عرصه مهدویت حمایت شود.

 

وی در تشریح تاثیر ترویج و نهادینه سازی مهدویت اصیل در تامین امنیت ملی بیان کرد: امنیت ملی بسترهایی دارد که ابتدای آن فکری است برای مثال یک جریان تروریستی اگر بستر فکری نداشته باشد، در نطفه خفه می شود اما اگر جریان تروریستی دارای بستر فکری شد می تواند افرادی را (به هر شکل) جذب کند.

 

حجت الاسلام کلباسی ادامه داد: برای مثال دشمن سال ها است که به مناطق مرزی ما طمع دارد و می کوشد در فضای فکری فرهنگی آنجا رخنه کند؛ یکی از این رخنه ها دو گروه بزرگ داعش در غرب و طالبان در شرق کشور است که تبلیغات شان نشان می دهد همه شعارها، نمادها و حرف هایشان در زمینه مهدویت است اعم از تبلیغات، فیلم ها و محتوای رسانه هایشان که از اینها برای فریب افکار عمومی به ویژه در میان اهل سنت سوءاستفاده می کنند(در بین پیروان اهل بیت(ع) به دلیل ارتباط با ائمه(ع) و وجود مرجعیت این جریان ها کمتر نفوذ داشته اند).

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابر آنچه بیان شد اگر مهدویت اصیل را در سطح وسیع معرفی و تبلیغ و فعالیت های مرتبط با آن را راهبری نکنیم، اندیشه های انحرافی عرضه می شود که می تواند به امنیت کشور لطمه بزند به عبارت بهتر، حمایت مادی و معنوی از این عرصه مسیر انحرافات را سد می کند.

پایان پیام/9
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مهدویت به روایت زیارت عاشورا

قیام امام مهدی(عج) حلقه تکمیل‌کننده نهضت عاشورا است

حجت‌الاسلام نصوری با بیان‌اینکه زیارت عاشورا عهدنامه وفاداری به امامت و میثاق‌نامه مشارکت با اهل‌بیت(ع) است، گفت: قیام امام مهدی(عج) حلقه تکمیل‌کننده نهضت عاشورا است، کسی که زیارت عاشورا می‌خواند به نوعی فرهنگ حسینی را با فرهنگ مهدوی گره می‌زند.

اخبار برگزیده شبستان