خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۱:۱۷ شناسه خبر : ۷۵۵۸۷۸
حجت الاسلام علوی تهرانی:
حضرت زینب(س) شبیه‌ترین فرد به حضرت خدیجه (س)
حجت الاسلام علوی تهرانی گفت: پیامبر فرمودند حضرت زینب(س) شبیه‌ترین فرد به حضرت خدیجه(س) است همچنان که حضرت خدیجه حامی پیامبر(س) در سختی‌ها بود حضرت زینب(س) نیز حامی امام حسین(ع) در کربلا بودند.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین «محمدباقر علوی تهرانی» شامگاه جمعه(21دی) که در هیات حاج مسلم هادیان برگزار شد، درباره اهمیت ذکر با اشاره به آیه 41 سوره احزاب، گفت: خداوند در این آیه فرموده که واجب است انسان همواره به یاد خدا باشد.

استاد حوزه علمیه درباره علت اینکه چرا باید انسان به یاد خدا باشد، عنوان کرد: اگر انسان حتی یک درصد از خداوند غافل شود شیطان بر او چیره شده و گمراه می شود.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با اشاره به آیه 38 سوره قصص اظهار کرد: هر کس شیطان قرین او شود گمراه می شود، اگر انسان خدا را فراموش کند خداوند هم او را فراموش کرده و از لطف خود محروم خواهد کرد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه یکی از الطاف الهی شفاعت است، ابراز کرد: اگر کسی خدا را فراموش کند خداوند او را از لطف شفاعت در قیامت محروم خواهد کرد.

وی با اشاره به ثمره‌های یاد خداوند، بیان کرد: یکی از ثمرات یاد خدا به این است که همیشه به یاد او باشید تا به یاد شما باشد، پیامبر(ص) فرمودند برای امت من مواسات با برادران دینی سخت است، من برای اینکه یک فقیر واقعی را رد نکرده باشم به دروغگوها هم پول می‌دهم.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی افزود: بر اساس روایات رسیده از ائمه معصومین(ع) مواسات یعنی انسان در اموال خود یک درهم برای خود یک درهم برای فقیر قرار دهد، امام معصوم(ع) فرمودند ستون انفاق در حالت پر این است در اموال خود حقی برای فقیر و محروم مشخص کنید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در جامعه اسلامی احاد مسلمین نسبت به هم وظیفه دارند، گفت: شیعه واقعی باید درآمد سود خالص خود را نصف کرده و از آن نصف صدقه و انفاق داشته باشد.

وی با بیان اینکه از دیگر کارهای سخت رعایت انصاف با مردم است، ابراز کرد: رعایت انصاف یعنی هر آنچه برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندید و هرآنچه برای خود نمی‌پسندید برای دیگران هم نپسندید.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی با بیان اینکه از دیگر کارهای سخت یاد خداوند در همه زمان‌ها است، اظهار کرد: یاد همیشگی خداوند این نیست که همواره ذکر الهی را به زبان داشته باشیم بلکه به این است که انسان وقتی با حرام مواجه شد از خدا بترسد و آن را ترک کند. اگر کسی حرام را به خاطر ترس از مردم ترک کرد ارزش ندارد بلکه باید برای خدا باشد.

استاد حوزه علمیه افزود: کسی در همه ابعاد زندگی خداوند را اطاعت کند ، او به یاد خدا است اگرچه نمازهای او به میزان واجبات باشد، اگر کسی خدا را نافرمانی کرد در واقع خدا را فراموش کرده است.

وی ادامه داد: ذکر ترک حرام از ترس خدا است، از سخت‌ترین اموری که خدا بر بندگان خود واجب کرده یاد خود است و مراد ذکر زبانی تسبیحات نیست بلکه مواجه با حلال و حرام است طبق دستور الهی است. ذکر زبانی باید همراه با گناه نباشد.

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی در پایان خاطرنشان کرد: در روایت است که وقتی حضرت زینب(س) به دنیا آمدند پیامبر(ص) ولیمه دادند و به دیگران توصیه کردند که حضرت زینب(س) را دوست داشته باشند زیرا او شبیه‌ترین فرد به حضرت خدیجه(س) است همچنان که حضرت خدیجه(س) تنها حامی پیامبر(س) در تنهایی بود حضرت زینب(س) نیز حامی امام حسین(ع) در کربلا بودند.

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی:

از دیدگاه امام علی (ع) تحول انسان، عیدآفرین است

اگر روزی برای انسان تحول آفرین باشد آن روز عید است و معیار عید بودن این است که انسان توجه کند در ساحت های مختلف زندگی چقدر به آن زلالی و شفافیت رسیده است.

اخبار برگزیده شبستان