خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

الخميس ١٤ رجب ١٤٤٠

Thursday, March 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ - ۱۰:۳۶ شناسه خبر : ۷۵۵۵۶۷
رییس جمهوری:
آیت الله هاشمی رفسنجانی بالاتر از جایگاهی بود که در آن قرار داشت/تا نظام اسلامی هست هاشمی رفسنجانی هست
روحانی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی برتر و بالاتر از آن منصب و جایگاهی بود که در آن قرار گرفته بود، گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی بر گردن همه ما و ملت و انقلاب و ایران، عزت ایران و نو اندیشی اسلامی حق بزرگی دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «حسن روحانی» در دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: جلسه با شکوه امروز برای تعظیم و احترام به مناسبت دومین سالگرد هاشمی رفسنجانی در برابر شخصیت بلند وی است که بر گردن همه ما و ملت و انقلاب و ایران، عزت ایران و نو اندیشی اسلامی حق بزرگی دارد.

 


رییس جمهوری افزود: هاشمی رفسنجانی در طول زندگیش همواره برتر و بالاتر از آن منصب و جایگاهی بود که در آن قرار گرفته بود.

 


وی با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی قبل از انقلاب طلبه ای جوان و پرشور بود، اظهار کرد: هاشمی رفسنجانی در آن زمان به فکر آن بود که از مقام بزرگان استفاده شود و در آن زمان مجله ای به نام مکتب تشیع را منتشر کرد.

 


وی ادامه داد: انتشار یک مجله در آن زمان کار معمولی نبود. در آن زمان اگر کسی مقاله می نوشت این موضوع نقطه قوت او نبود نویسنده کتاب و مقاله را روزنامه نویس می گفتند و اگر کسی سخنرانی می کرد مایه عزت او نبود و آن فرد را منبری و روضه خوان می دانستند.

 

ریس جمهوری تصریح کرد: هاشمی رفسنجانی طلبه ای نواندیش، با استعداد در نظر بگیرید، در نهضت اسلامی از آغاز از یاران و شاگردان نزدیک امام ره بود و همواره بالا تر از نخبگان حوزه علمیه تلاش می کرد.

 


روحانی خاطر نشان کرد: در محرم ۴۲ که تعدادی به بهانه سربازی دستگیر کرده بودند هاشمی رفسنجانی با لباس سربازی در منزل امام آمد که این هم سنت شکنی بود که فاضل عالم پرشور که در خدمت امام منزل و اجتماع آن روز بود  با همان لباس حاضر شود.

 

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه نوشتن کتاب در دوران نهضت اسلامی کاری سخت بود یاد آور شد: در این زمان هاشمی رفسنجانی راجع به سردار سازندگی امیر کبیر دوران قجر کتاب نوشت. در زمانی که کمتر کسی به یاد خاورمیانه و ملتهای منطقه بود هاشمی رفسنجانی راجع به فلسطین کتاب نوشت.

 

روحانی خاطر نشان کرد: هاشمی رفسنجانی اموالش را در راه خدا داد و بسیاری از طلبه های فقیر را صاحب خانه و منزل کرد. وی شجاعی بود که هیچ شلاقی نتوانست او را به زانو در آورد. نه شلاق ساواک و زندان دوران ستم شاهی نه حتی شلاق بر آبروی هاشمی نتوانست او را به زانو درآورد.

 


رئیس جمهوری اظهار داشت: همه می دانیم شلاق بر جسم چقدر دردناک است اما شلاق بر روح و آبرو را تا کسی در این موقعیت قرار نگرفته باشد نمی تواند آن را بفهمد و احساس کند.

 

 

روحانی یادآور شد: اینجا جمع شدیم تا بگوییم هاشمی رفسنجانی هست، زنده است، می ماند، مدارات هاشمی رفسنجانی، استقامت هاشمی رفسنجانی، فداکاری، تحمل وی می ماند و آنچه آرزوی هاشمی بود یعنی نظام سربلند اسلامی و ایران باشکوه و این هدف بلندی است و ملت ما آن را دنبال خواهد کرد و این هدف را ادامه می دهد، هاشمی رفسنجانی هست تا نظام اسلامی هست هاشمی رفسنجانی هست.

 

وی گفت: آخرین بار ملت ما در خیابان انقلاب هاشمی رفسنجانی را بدرقه کردند تا جاده و خیابان انقلاب هست هاشمی رفسنجانی هست، هاشمی رفسنجانی نمرده است و نمی میرد. وی جایگاه رفیع در میان مردم ایران دارد و بعد از آن صحنه ها و تهمت های ناروا و شلاق هایی که بر روح هاشمی رفسنجانی زدند آخرین رای بالا مردم و بدرقه باشکوه  ملت ایران به تمام معاندان اعلام کرد که با تهمت و دروغ نمی توان یک فرهیخته محبوب  ملت را از صحنه دور کرد.

 


رییس جمهوری اظهار کرد: هاشمی رفسنجانی همان شخصیت والا و بلندی است که امام خمینی آنچنان راجع به او می گفت که روزی که مورد حمله گروهک ضد انقلاب و اثابت گلوله قرار گرفت امام فرمودند هاشمی رفسنجانی زنده است و این برگرفته از همان جمله  تاریخی مدرس زنده است بود.

 


روحانی ادامه داد: هاشمی رفسنجانی با نهصت انقلاب پیوند خورده است و رهبر انقلاب فرمودند هیچ کس برای من هاشمی رفسنجانی نخواهد شد و این امر نشانگر جایگاه بلند هاشمی رفسنجانی پس از رحلت وی است.

 

وی گفت: آخرین بار ملت ما در خیابان انقلاب هاشمی رفسنجانی را بدرقه کردند تا جاده و خیابان انقلاب هست هاشمی رفسنجانی هست، هاشمی رفسنجانی نمرده است و نمی میرد ، وی جایگاه رفیع در میان مردم ایران دارد، و بعد از ان صحنه ها و تهمت های ناروا و شلاق هایی که بر روح هاشمی رفسنجانی زدند اخرین رای بالا مردم و بدرقه باشکوه  ملت ایران به تمام معاندان اعلام کرد که با تهمت و دروغ نمی توان یک فرهیخته محبوب  ملت را از صحنه دور کرد.

 

رییس جمهوری اظهار کرد هاشمی رفسنجانی همان شخصیت والا و بلندی است که آنچنان راجع به او می گفت که روزی که مورد حمله گروهک ضد انقلاب و اثابت گلوله قرار گرفت امام فرمودند هاشمی رفسنجانی زنده است و این برگرفته از همان جمله  تاریخی مدرس زنده است بود.

 

وی با بیان اینکه  هاشمی رفسنجانی با نهصت انقلاب پیوند خورده است و رهبر انقلاب فرمودند هیچ کس برای من هاشمی رفسنجانی نخواهد شد  افزود، این امر نشانگر جایگاه بلند هاشمی رفسنجانی پس از رحلت وی است.

 

این نشانگر جایگاه بلند هاشمی رفنسجانی نزد مقام معظم رهبری است که من بعد از رحلت او هر هفته به حضور معظم له می رسیدم و همواره با آه و فغان از مرحوم هاشمی یاد می کرد و می گفت من تمام ساعات به فکر هاشمی هستم.

 

روحانی گفت: هاشمی یک شخصیت بنام در استقرار انقلاب بود، دو نفر در ساختار انقلاب نقش اساسی داشتنند و از یاران بنام امام بودند که یکی شهید بهشتی و دیگری مرحوم هاشمی بود. شهید بهشتی مجلس خبرگان قانون اساسی را که ثمره آن منشور انقلاب و قانون اساسی بود را اداره کرد و مرحوم هاشمی با تشکیل دو مجلس شورای اسلامی روزهای بسیار سخت اداره مجلس را بر عهده گرفت.

 

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: بسیاری از بزرگانی که در این جلسه هستند یادشان است برای تغییر نمایندگان حزبی جمع شده بودیم و آن زمان نظر اکثریت قاطع بود که آقا، رهبر شوند و مقام معظم رهبری در آن جلسه صحبت کرد و گفت تنها کسی که می تواند در این شرایط رئیس مجلس باشد هاشمی است.

 

روحانی افزود: مرحوم هاشمی در آن دوران رئیس مجلس شد و به بهترین شکل مجلس اول، دوم و سال اول مجلس سوم را اداره کرد.

 

رئیس جمهوری گفت: قوانینی که در شکل گیری نظام و رای گیری برای وزرا اتفاق می افتاد در دوران هاشمی رفسنجانی شکل گرفت و من نکاتی که از هاشمی بزرگ می گویم کم است اگرچه صدها ساعت فرصت باشد خاطرات من از هاشمی تمام نمی شود.

 

وی ادامه داد: من برخی از نکات و خاطراتی که با هاشمی داشتم را یادداشت کردم و فکر می کنم در زمان دیگری باید منتشر شود چرا که ما فرصت بسیاری با هم داشتیم و در مسیر سفرها با ماشین و قطار از تهران به اهواز، شیراز، خوزستان و به سمت غرب بسیار سفر کرده ایم و در همه زمینه ها هم صحبت شده ایم.

 

رئیس جمهوری با اشاره به نقش مرحوم هاشمی در دوره دفاع مقدس گفت: هاشمی در دفاع مقدس و در استقرار صلح نقش کم نظیری داشت. درست است در جنگ فرمانده کل قوا امام راحل (ره) بود اما بعد از شهادت شهید بهشتی هر وقت در فرصتی خدمت امام شرفیاب می شدم و می خواستم حرفی بزنم ایشان می گفت اگر مطلبت را به آقای خامنه ای و آقای هاشمی گفته ای به من نگو، تقریبا کلام امام در همه موارد مشابه آقای خامنه ای و آقای هاشمی بود.

 

روحانی تاکید کرد: بار جنگ پس از شهید بهشتی بر عهده مرحوم آیت الله هاشمی بود که به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاعی حضور داشت و از سال ۶۲ نقش مهمی در اداره جنگ ایفا کرد. امام در آن زمان تمشیت ارتش را به هاشمی داد که در آن زمان آقا رئیس شورای دفاعی بود و هاشمی از سال ۶۲ تا پایان جنگ فرمانده جنگ بود.

 

رئیس جمهوری ادامه داد: اینکه هاشمی در جنگ چه نقشی را ایفا کرد و ما که سابقه کار نظامی به آن صورت نداشتیم، مرحوم هاشمی اینگونه بود که باهوش و فراستی که داشت وقتی نقشه جنگ پهن می شد و فرماندهان درباره جنگ می گفتند یکی از ویژگی های آقای هاشمی سوالات دقیقی بود که می پرسید.

 

وی خاطرنشان کرد: مرحوم هاشمی در تمام بازدیدهایی هم که داشت با سوالاتی که می پرسید به آنها روحیه می داد و همه می دانستند هر کجا که مرحوم هاشمی بیاید باید اطلاعات درست و دقیقی ارائه دهند. در زمان جنگ هم سوالاتی درباره طرح و نقشه جنگی می پرسید که کاملا حساب شده بود و به معنی کامل کلمه مدبر بود.

 

رییس دولت دوازدهم خاطر نشان کرد: در انتخابات سال ۹۶ حضور باشکوه مردم و نتیجه انتخابات نشان داد هیچ روز سختی نیست که در آن جای خالی هاشمی احساس نشود و دولت یک حامی بزرگ را از دست داد هاشمی اگر امروز بود به گونه ای دیگر بود.

 

وی گفت: بعد از انتخابات ۹۲ آقای هاشمی بسیار نگران بود که مذاکرات هسته ای چه می شود و مدام مسائل مذاکرات را دنبال می کرد و با من صحبت می کرد و همچنین مرحله به مرحله وزیر امور خارجه را می خواست.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه هاشمی راجع به تمام مسائل کشور  ریز به ریز وارد می شد. یاد اور شد، هاشمی رفسنجانی راجع به آب، برق، کشاورزی، زیرساخت، بندر دغدغه داشت و دغدغه او پیشرفت و سربلندی ایران عزیز بود و می خواست ایران سربلند و مدرن باشد شاید از امیرکبیر الهام گرفته بود همچنان که امام راحل از مدرس تاثیر گرفته بود.

 

وی افزود: شخصیت امیر کبیر و مدرس که دو انسان فوق العاده بودند و باعث شدند علم وارد کشور شود و ایران مستقل شود. از یادها فراموش نمی شوند.

 

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه مرحوم هاشمی تنها مسئولی بود که از ابتدای انقلاب تا پایان روزها و ساعات آخر عمر خود برای نظام و سربلندی کشور تلاش کرد گفت، مرحوم هاشمی وقتی برجام به ثمر رسید در اولین جلسه ای که خدمت ایشان رسیدم گفت فلانی دیگر خیال من راحت شد و دیگر با خیال راحت می میرم شما سایه یک جنگ را از روی ملت برداشتید و کار بزرگی برای ملت ایران انجام دادید که شش قطعنامه سازمان ملل را کان لم یکن کردید، قطعنامه هایی که تحریم تسلیحاتی و نظامی ایران را شامل می شد، معلق کردیم و تا دو سال دیگر به طور کامل برداشته می شود.

 

رئیس جمهوری اظهار کرد: هاشمی می فهمید معلق شدن قطعنامه های سازمان ملل یعنی چه، چرا که هاشمی بنیانگذار فناوری هسته ای بود و هر کس در این کشور از فناوری هسته ای سخنی بگوید جز هاشمی، نادرست گفته است. اولین سانتریفیوژ که وارد ایران شد با مذاکرات آقای هاشمی با مسئولین پاکستان بود.

 

روحانی همچنین بیان کرد: مرحوم هاشمی در صنعت دفاعی نیز افتخاراتی برای ما به ارمغان آورد که به آن فخر می فروشیم و آن تسلیحات موشکی است که هفته های آینده نیز با موشک های ساخت خود دو ماهواره را به فضا خواهیم فرستاد. کسی که در ایران موشک ساخته هاشمی بود./

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب با نامگذاری سال ۹۸ به عنوان «رونق تولید» تاکید کردند:

کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است

حضرت آیت الله خامنه ای با نامگذاری سال ۱۳۹۸ به عنوان سال «رونق تولید» تاکید کردند که کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است.

اخبار برگزیده شبستان