خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ - ۰۹:۳۲ شناسه خبر : ۷۵۵۴۶۸
کارشناس سیاست خارجی:
تحریم ایران از سوی اروپا یک طرح اسرائیلی است
بهشتی پور گفت: اجرای طرح تحریم ایران از سوی اروپا سناریوی موساد است.

 

«حسن بهشتی پور» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان با در پاسخ به این سوال که آیا تحریم جدید اروپا علیه ایران به بهانه اقدامات امنیتی و اطلاعاتی به منظور فرار از اجرای SPV است، گفت: به نظر من این تحریم ها ارتباطی با ساز و کار ویژه مالی و بانکی اروپا ندارد. این مساله یک طرح از سوی رژیم صهیونیستی است.

 

کارشناس سیاست خارجی با یادآوری اینکه رژیم صهیونیستی از ابتدای برجام به دنبال آن بود که آمریکا را برای خروج از برجام متقاعد کند و در این امر نیز موفق شد، افزود: حالا هم این رژیم جعلی می کوشد تا اروپایی ها را با چنین طرح هایی راضی کند تا از برجام خارج شوند.

 

بهشتی پور با تاکید براین نکته که اعمال تحریم های جدید اروپا علیه چند تبعه ایرانی به بهانه اقدامات اطلاعاتی و امنیتی یک طرح اسرائیلی است، خاطرنشان کرد: این یک سناریوی اسرائیلی است که با بهانه های مختلف مسائل مربوط به هلند، دانمارک و فرانسه میان ایران واروپا مشکلات جدیدی ایجاد کنند و به این مساله کمک کنند که اروپا برجام را کنار بگذارد.

 

وی با یادآوری این نکته که مسائلی که اروپایی ها راجع به گروه الاحوازیه در دانمارک مطرح می کنند یقین ما را نسبت به حضور موساد در پشت پرده تحریم ایران بیشتر می کند، تصریح کرد: از آنجایی که اروپا علت ماندن خود در برجام را مسائل امنیتی می داند اسرائیل نیز می کوشد بگوید ایران علیرغم حضور در برجام دست به اقدامات امنیتی در اروپا می زند. هدف اسرائیل از این اتهام بدبین کردن اروپا نسبت به ایران است.

 

کارشناس سیاست خارجی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براین که اگر این مساله بهانه ای برای اجرایی نشدن SPV نیست، پس چرا اروپا در اجرای این ساز و کار بانکی و مالی تعلل می کند؟ توضیح داد: اقدامات اروپا در چند ماه گذشته نشان داده که آن ها توان کافی برای مقابله با آمریکا در اجرای این طرح را ندارند.

 

وی تاکید کرد: تمام شواهد نشان می دهد که شرکت های بزرگ و متوسط فعال در اروپا نمی خواهند موقعیت خود را در همکاری با آمریکا به هم بزنند. همچنین مشوق های آلمان، ایتالیا و فرانسه نتوانسته انگیزه این شرکت ها برای ارتباط با ایران را افزایش دهد به همین دلیل شرکت ها با دولت های اروپا در اجرای ساز و کار ویژه بانکی و مالی برای ایران همراه نمی شوند.

 

بهشتی پور در پایان یادآور شد: اروپا می خو اهد ساز و کار بانکی و مالی را اجرایی کند و اراده سیاسی خود در این زمینه را نیز به خوبی نشان داده است. اما توان لازم را در برابر فشار آمریکا ندارد و به همین دلیل است که این طرح را  به عقب می اندازد. من فکر می کنم که SPV به جایی نخواهد رسید و اروپا توان اجرایی کردن آن را نخواهد داشت./

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت مطرح کرد:

ضرورت تدوین سند راهبردی ساماندهی اقتصادی در سال ۹۸

محمدی نوری گفت: صاحبان تجربه و ظرفیت های خوب اقتصادی به کمک دولت بیایند تا دولتمردان از مشاوره های اقتصادی برخوردار شوند و یک سند راهبردی ساماندهی اقتصادی در سال ۹۸ در زمینه اقتصاد تدوین شود تا سال جدید شاهد تحولات بهتر در این حوزه باشیم.

اخبار برگزیده شبستان