خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

السبت ٢٠ رمضان ١٤٤٠

Saturday, May 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۳:۱۱ شناسه خبر : ۷۵۵۳۱۷
گزیده مهمترین اخبار مجلس در ۱۹ دی
موافقت با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس/ماجرای دیوارکشی اطراف مجلس
بررسی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، موافقت با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس، ماجرای دیوارکشی اطراف مجلس، جلسه فراکسیون امید با اسماعیل بخشی و وزیر اطلاعات از جمله مهمترین اخبار امروز (چهارشنبه نوزدهم دی ماه) مجلس شورای اسلامی هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، بررسی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، موافقت با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس، ماجرای دیوارکشی اطراف مجلس، جلسه فراکسیون امید با اسماعیل بخشی و وزیر اطلاعات از جمله مهمترین اخبار امروز (چهارشنبه نوزدهم دی ماه) مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

جلسه علنی امروز  (چهارشنبه ۱۹ دی) مجلس شورای اسلامی به ریاست «علی لاریجانی» آغاز شد. «امیر حسین قاضی زاده هاشمی» دستور جلسه علنی امروز مجلس رابه شرح زیر قرائت کرد:

بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی.

بررسی طرح اصلاح تبصره یک و حذف تبصره های دو تا چهار بند "الف" و اصلاح بند "ب" ماده "۱۳" قانون خدمات جامعه ایثارگران.

 بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده "۱۰۴" قانون مالیات‌های مستقیم.

بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی در خصوص ردتقاضای تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایر ایران.

رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان در لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم.

 بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت کشاورزی در خصوص چگونگی اجرای قانون اصلاح قانون استخدام مهندسان ناظران تولیدات کشاورزی و واردات محصولات کشاورزی و دامی با استفاده از ارز دولتی و تنظیم بازار.

 رسیدگی به طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو.

 

«علی لاریجانی» در ابتدای جلسه علنی ضمن گرامیداشت قیام مردم قم در 19 دی سال 1356 گفت: پس از اهانت وقیحانه مسئولان رژیم ستمشاهی به ساحت مقدس امام (ره) مردم انقلابی قم به منازل مراجع عظام تقلید رفتند و با شعارهای انقلابی صحنه اجتماعی سیاسی قم را به میدان مبارزه با رژیم سفاک پهلوی بدل کردند و همین حضور آگاهانه مبدا انقلاب شکوهمند اسلامی شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این حرکت باعث آگاهی بخشی و بیداری در سایر استان ها شد و چهلم شهدای قم در تبریز و سایر شهرها جوشش جدید انقلابی را به وجود آورد.

وی ادامه داد: در کالبدشکافی این قیام و سایر سابقه تاریخی قیام های یکصد ساله اخیر در ایران می توان به این امر دست یافت که بتن فرهنگ ملت ایران، تفکر دینی و تعلق به میراث گرانقدر عصمت و طهارت است.

رییس خانه ملت تصریح کرد: هرگونه اصلاحات سیاسی اجتماعی اگر بر ستون های تفکر دینی استوار شود چه از نوع ایجابی و چه از نوع سلبی به دلیل باورهای عمومی اجتماعی موفق خواهد بود و در غیر این صورت نمی تواند در توده ها حرکت آفرین باشد.

 

«بهروز نعمتی» نیز در حاشیه جلسه علنی با اشاره به بحثی که مبنی بر هزینه های بالای دیوارکشی اطراف مجلس این روزها مطرح شده است، گفت: این موضوع اصلا صحت ندارد، اسناد آن موجود است و اگر کسی خواست می تواند این اسناد را مورد بررسی قرار دهد. مجلس قبلا دارای شرایط حفاظتی و حساس بود و هم اکنون این تبدیل به شرایط حیاتی شده است، دیوارکشی دست ما نیست بلکه نهادهای امنیتی و ستاد کل فرماندهی معظم کل قوا و دستگاه هایی که در این زمینه مجری هستند، شرایط را تعیین می کنند.

 

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از اتفاقی که برای مجلس افتاد شرایط عوض شد و این موضوع عادی شد. اگر دوستان خواستند نسبت به موضوعات مالی این موضوع را بررسی کنند اسناد آن وجود دارد و ما می توانیم آن را در اختیارشان قرار دهیم و در این موضوع مجلس کاره ای نیست و نقشی ندارد بلکه نهادهای امنیتی پیگیر هستند.

وی همچنین با اشاره به مصاحبه روز گذشته یکی از اعضای هیئت رییسه در مورد اینکه علی ضیا مجری برنامه فرمول یک به مجلس فرا خوانده شده است، گفت: اگر قرار باشد اخبار جلسه هیئت رییسه به بیرون بیاید حتما سخنگو این موضوع را اعلام می کند، جلسات ما با مسئولان همیشگی است و معاونان رییس جمهور و صدا و سیما نیز همواره در جلسات مطالب مختلفی مطرح می کنند.

بنابراین گزارش در ابتدای جلسه علنی امروز چهارشنبه 19 دی و پس از آنکه نمایندگان وارد بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شدند امیرحسین قاضی زاده، عضو هیئت رییسه مجلس گفت: تعدادی از نمایندگان طبق ماده 93 آیین نامه داخلی مجلس درخواست مسکوت ماندن این طرح را دادند.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی درخواست مسکوت ماندن به مدت سه ماه را مطرح کرد که نمایندگان با 68 رای موافق، 144 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 222 رای با آن مخالفت کردند.

پس از مخالفت نمایندگان با مسکوت ماندن، مجلس وارد بررسی کلیات این طرح شد. طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، در مورد برگزاری انتخابات مجلس به صورت استانی و شهرستانی است. در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با 155 رای موافق، 64 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 231 رای موافقت کردند.

 

 

همچنین نمایندگان در ادامه جزییات این طرح را برای بررسی دقیق تر به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع دادند. کلیات این طرح در رابطه با برگزاری انتخابات مجلس به صورت شهرستانی و استانی است و دارای 23 ماده است.

 

در ادامه جلسه علنی امروز نمایندگان مجلس طرح اصلاح ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را با 160 رای موافق، 5 رای مخالف و 4 رای ممتنع مصوب کردند.

طبق جزییات این طرح، بندهای الف و ب ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب 2/10/1391 با اصلاحات و الحاقات به شرح ذیل اصلاح می شود.

طبق اصلاح به عمل آمده در بند الف، بعد از عبارت هر ساله عبارت بر اساس تعداد سرانه و بعد از عبارت بودجه سنواتی عبارت به صورت صددرصد تخصیص یافته اضافه می شود.

همچنین طبق اصلاح به عمل آمده در بند ب، با اجرای حکم این ماده خدمات بهداشتی و بیمه درمانی مکمل آزادگان، جانبازان، ایثارگران شاغل و غیر شاغل، بازنشستگان، والدین، همسران و فرزندان شهدا و افراد تحت تکفل آنان بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

تعهدات دستگاه های اجرایی و بیمه های ذیربط در این خصوص از تاریخ 1/8/1397 تا زمان تصویب این قانون و تا پایان سال 97 به بنیاد شهید و امور ایثارگران منتقل می شود.

 

«فاطمه سعیدی» نیز در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به  جلسه امروز هیات رییسه فراکسیون امید گفت: فراکسیون امید در ادامه بررسی ادعاهای اسماعیل بخشی امروز جلسه ای را با وزیر اطلاعات و مسئولان اطلاعات استان خوزستان برگزار کرد که در این جلسه سه موضوع ارتباط با اروپا، مسائل اقتصادی و ادعاهای اسماعیل بخشی در مورد شکنجه از طرف وزارت اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

سخنگوی فراکسیون امید اظهار داشت: در این جلسه وزیر اطلاعات توضیحاتی در رابطه با ارتباط با اروپا و مسائل اقتصادی و همچنین ادعای آقای بخشی به نمایندگان ارائه کرد و در ادامه نیز رییس اطلاعات استان خوزستان مستنداتی را ارائه دادند.

 

وی با اشاره به جلسه روز گذشته هیات رئیسه این  فراکسیون  با اسماعیل  بخشی و وکیلش گفت:  پیگیری های ما در مورد ادعاهای آقای بخشی ادامه دارد که نتیجه بررسی هایمان را بعد از بررسی قوه قضاییه و کمیسیون امنیت اعلام خواهیم کرد.

 

«علی مطهری» زنگ پایان نشست علنی امروز (چهارشنبه، 19 دی) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 11 دقیقه به صدا درآورد.

 

 نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه بعدی مجلس (یکشنبه، 30 دی ماه) رأس ساعت 8 با دستور هفتگی قوه مقننه برگزار می شود./

 

 

 

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه موقت تهران:

بیت‌المال باید به همه برسد/ ممیزان دولتی درباره دریافت مالیات دقت و حساسیت زیاد داشته باشند

آیت الله موحدی کرمانی تهران با تاکید بر اینکه بیت‌المال باید به همه برسد نه به عده‌ای خاص گفت: دریافت مالیات حق دولت است اما هر چیزی حساب و کتاب دارد و نباید از افراد بدبخت مالیات بگیریم اما از ثروتمندان نه.

اخبار برگزیده شبستان