خبرگزاری شبستان

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸

السبت ١٦ رجب ١٤٤٠

Saturday, March 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۰۷:۴۰ شناسه خبر : ۷۵۵۲۱۴
به دنبال ثابت ماندن وام ازدواج در لایحه بودجه ۹۸
پارلمان به دنبال افزایش وام ازدواج/۲۵ میلیون تومان رقم پیشنهادی مجلس
عموم جامعه این انتظار را داشتند که با توجه به افزلیش قیمت ها و تورم موجود مبلغ وام ازدواج نیز افزایش پیدا کند اما در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۸ این مبلغ نسبت به سال ۹۷ ثابت ماند و حالا مجلس به دنبال این است تا آن را از ۱۵ به ۲۵ میلیون تومان افزایش دهد.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، دولت در راستای حمایت از جوانان و تسهیل امر ازدواج چند سالی است که کار پرداخت تسهیلاتی با عنوان «وام ازدواج» را در دستور کرا خود قرار داده است. وام ازدواجی که در تا سال 96 بدون تغییر بود اما در بودجه سال 1397 مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با افزایش 50 درصدی نسبت به سال 96 همراه شد و به میزان 15 میلیون تومان و با دوره بازپرداخت 5 ساله تعیین شد ولی کارمزد دریافتی بانک‌ها همچنان چهار درصد باقی ماند.

 

این افزایش در پرداخت وام ازدواج این انتظار را در عموم جامعه ایجاد کرده بود که با افزایش قیمت ها دولت در سال جدید و در لایحه بودجه 98 میزان وام ازدواج را افزایش دهد اما این اتفاق نیفتاد و دولت در لایحه بودجه 1398 کل کشور سقف وام قرض الحسنه ازدواج جوانان را برای هر فرد 15 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله تعیین کرده است که تغییری نسبت به امسال ندارد.

 

تبصره 16 ماده واحده لایحه بودجه 98 که سه شنبه چهارم دی ماه از سوی رییس جمهوری به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد به پرداخت تسهیلات ازدواج اختصاص دارد. در این تبصره پیشنهاد شده به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف است همه بانک ها و موسسه های اعتباری کشور را ملزم کند  به اندازه سهم خود از مجموع منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانک ها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

 

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال ٩٨ برابر 150 میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شده گزارش عملکرد این بند را هر 6 ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارایه کند. همچنین بانک مرکزی باید از طریق بانک های عمل، 20 هزار میلیارد ریال مانده سپرده های قرض الحسنه بانکی و رشد مبلغ یادشده را به تفکیک 14 هزار میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی(ره) و 6 هزار میلیارد ریال را به صورت تسهیلات قرض الحسنه به سازمان بهزیستی با معرفی دستگاه های ذیربط به مددجویان و کارفرمایان طرح های اشتغال مددجویی پرداخت کند. در صورتی که هر یک از دستگاه های یادشده نتوانند به هر میزان سهمیه تسهیلات خود را تا پایان آذرماه ٩٨ استفاده کنند، سهمیه آن به دستگاه دیگر تعلق می گیرد.

 

در خبرگزاری شبستان بیشتر بخوانید: وام ازدواج ثابت ماند

 

این ثبات باعث شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال افزایش این مبلغ برای حل مشکلات جوانان و تسهیل امر ازدواج باشند تا جایی که بنا به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تسهیلات ۵ میلیون تومانی برای ماه عسل زوج‌های جوان و ارتقای مبلغ وام ازدواج از ۱۵ به ۲۵ میلیون تومان برای هر زوج از مصوبات مهم برای ارائه به کمیسیون تلفیق است.

 

«احمد مازنی» در این زمینه به خانه ملت گفته است: «کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نشست 17 دی ماه خود مصوبات مهمی در جریان بررسی لایحه بودجه سال 98 در حوزه فرهنگ داشت و بر این اساس در کمیسیون مصوب شد که برای سفر ماه عسل زوج‌های جوان، مبلغ 5 میلیون تومان با مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از منابع قرض الحسنه بانک‌های عامل در نظر گرفته شود.»

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مبلغ برای زوج‌هایی است که برای نخستین بار ازدواج کرده‌ و برای گردشگری داخلی است، اضافه کرده است: «این پیشنهاد با هدف افزایش ترغیب ازدواج و رونق گردشگری اتخاذ شده است که در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس در قابل بودجه سال 98 تبدیل به قانون می شود.»

 

وی ادامه داده است: «در کمیسیون فرهنگی مصوب شد که تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج برای هریک از زوجین از 15 به 25 میلیون تومان ارتقا پیدا کند تا از این طریق وام ازدواج برای عروس و داماد 50 میلیون تومان شود. در همین زمینه و به موازات همین پیشنهاد، مصوبه دیگری نیز جهت ارائه به کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس به تصویب رسید که بر این اساس، پسرانی که تا قبل از 24 سالگی ازدواج کنند، مبلغ 30 میلیون تومان و برای افراد بالای 24 سال مبلغ  وام ازدواج 20 میلیون تومان باشد و برای دختر نیز در هر سنی باشد، مبلغ 20 میلیون تومان در نظر گرفته شود. بنابراین مبلغ سقف وام ازدواج برای هر دو پیشنهاد به شرط ازدواج زیر سن 24 سال برای پسر، همان مبلغ 50 میلیون تومان است.»

 

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شده است: «این پیشنهادات در کنار سایر مصوبات کمیسیون فرهنگی مجلس، جهت ارائه به کمیسیون تلفیق مجلس تدوین شده است که سه عضو کمیسیون فرهنگی در تلفیق، از این پیشنهادات دفاع می کنند.»

 

یادآور می شود: وام ازدواج تا سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ حدود سه میلیون تومان بود ولی در بودجه سال ۱۳۹۵ با پیشنهاد مجلس مبلغ وام ازدواج سه برابر افزایش یافت و به ۱۰ میلیون تومان رسید و دوره بازپرداخت آن از سه به چهار سال افزایش یافت. پراخت وام 10 میلیونی ازدواج به هر یک از زوجین در سال 96 نیز ادامه داشت.

 

در سال 96  طرحی تحت عنوان طرح ضربتی ماه ازدواج در شبکه بانکی اجرا شد تا هر زمانی که احساس شود صف وام طولانی شده برای کاهش تعدادمتقاضیان در صف و برگرداندن جریان به روال عادی استفاده شود که در حال حاضر وام ازدواج با کمترین زمان انتظار (بین یک هفته تا 10 روز) پرداخت می‌شود.

 

زوجین از طریق ثبت نام در سامانه اینترنتی قرض‌الحسنه ازدواج در صف بانک‌های عامل قرار گرفته و سایر مراحل اعطای تسهیلات را طی می‌کنند. افراد ابتدا باید از طریق http://ve.cbi.ir/TasKindSel.aspx  اقدام به ثبت نام  کنند سپس بعد از تکمیل کردن فرم مربوط یک کد رهگیری ده رقمی را دریافت می کنند. داوطلبان  باید در طی ۳ تا ۴ روز برای آگاهی از وضعیت ثبت نام خود و هم چنین مشخص شدن شعبه مربوط برای دریافت وام ازدواج به سایت مراجعه کرده و در صورت تعیین شدن شعبه عامل اعطای وام با دارا بودن مدارک لازم می توانند در بازه زمانی مشخص شده به شعبه رفته و وام خود را دریافت کنند./

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

خطیب نماز جمعه تهران :

امنیت اقتصادی نقش کلیدی در تحقق رونق تولید دارد/فرمایش رهبری در اول سال سند بالادستی است

آیت الله خاتمی با اشاره به اینکه برای رونق تولید باید به پنج نکته اساسی توجه کرد، گفت: در رونق اقتصادی امنیت اقتصادی نقش کلیدی دارد که مبارزه با فساد بخشی از این امنیت اقتصادی است. مبارزه با قاچاق بخش دیگر از این امنیت اقتصادی است.

اخبار برگزیده شبستان