خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

الخميس ١٩ شعبان ١٤٤٠

Thursday, April 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۱:۰۹ شناسه خبر : ۷۵۴۹۷۱
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی مجلس:
وزارت ارشاد راه اندازی دولت الکترونیک در نظام وقف را با جدیت دنبال می کند
صالحی با اشاره به راه اندازی دولت الکترونیک در نظام وقف گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئله پویایی و شفافیت در ارایه گزارشات و خدمات به مردم در حوزه وقف را با جدیت دنبال می کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «سیدعباس صالحی» در جلسه علنی امروز سه شنبه 18 دی مجلس و در پاسخ به سوال عده ای از نمایندگان در مورد عدم شفافیت در سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: وقف یک پایگاه تمدنی و اساسی برای حوزه خدمات فرهنگی، اجتماعی و دینی است و توجه به نظام وقف می تواند کمک کند که مسیری که در گذشته تاریخی داشتیم به خوبی در حال و آینده تداوم دهیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مسیرهایی که ما برای شفافیت در نظام وقف ایجاد کرده ایم در چند بخش است که مهمترین آن ایجاد دولت الکترونیک است به گونه ای که ما فضای کاغذ و مراجعات حضوری در نظام مراجعات وقف از بین ببریم و سامانه های گویا و فعال را در این زمینه فعال کنیم و در حال حاضر نیز به شکل قابل توجهی این سامانه ها در حال فعالیت هستند و در این زمینه قدم های جدی برداشتیم؛ مراجعات حضوری و کاغذی کم و به ندرت شده است.

 

وی اظهار داشت: بخش دوم شفافیت در چند حوزه طبقه بندی شده است و آن شامل شفافیت در نظام اسنادی اوقاف، سندهای مشخص بارگزاری شده، شفافیت در نظام قراردادهای وقف و همچنین شفافیت در نظام پرداخت های متناسب با درآمدها است ؛ البته در این زمینه گام های قابل توجه ای برداشته شده است.

 

وی تاکید کرد: شفافیت در نظام اجراییات واقفین موضوعی بود که مورد تاکید ما بود که بر اساس آن تک تک موقوفات بر اساس نیات واقفین طبقه بندی شده و پرداخت های آنها شفاف می شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: موضوع دیگری که مورد توجه ما بود بحث تراز های مالی بود که این ترازها بعد از طراحی و اجرا در معرض افکار عمومی قرار گیرند که بر اساس آن تراز مالی هر موقوفه مشخص می شود و خوشبختانه این مسیر تاکنون به خوبی دنبال شده است و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

 

وی با اشاره به حضور حجت الاسلام «سید مهدی خاموشی» در سازمان اوقاف گفت: آقای خاموشی به طور جدی این مسیر را دنبال می کنند و انشاءالله مسیری که در ادامه راه خواهیم داشت مسئله پویایی و شفافیت در ارایه گزارشات و خدمات به مردم را در پی داشته باشد.

 

صالحی در ادامه با بیان اینکه ما نیاز داریم حوزه اسنادی شفاف تری در نظام وقفی داشته باشیم، گفت: گام هایی در گذشته طی شده است که ما نمی خواهیم آنها را انکار کنیم چون هر وزیری که می آید کارهای قبلی را انکار می کند ولی ما تاکید داریم که گام هایی در گذشته برداشته شده است و گام های دیگری نیز برداشته خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه 16 هزار سند وقفی بازخوانی دقیق و بارگزاری شده است، گفت: در حوزه بازخوانی اسناد و قرائت مجدد سندها ما با سرعت و دقت کارها را پیش می بریم چرا که بحث دقت در بازخوانی اسناد موضوع مهمی است.

 

وی با بیان اینکه مجموعه اسناد موقوفی در سامانه بانک اسناد اوقاف قرار می گیرد، گفت: با وجود این بانک هم نظام وقفی و هم کاربران حوزه وقف می توانند با این اسناد آشنا شوند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بحث نیات واقفین به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفته است و ما باید این مسیر را از لحاظ دقت لازم تر دنبال کنیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نظام قراردادها در حوزه سازمان وقف گفت: در حال حاضر حدود 800 هزار قرارداد با مستاجرین در سامانه وجود دارد که ما این اتفاق را به صورت مستمر دنبال می کنیم که در واقع هم بحث میزان وصولی قراردادها مشخص است و هم به طور دقیق بحث اجاره و پذیره ها وجود دارد.

 

وی با اشاره به بحث بقاع متبرکه گفت: در حوزه هیئت امنای بقاع متبرکه ما دقت بیشتری را انجام دادیم که اعتماد محلی نسبت به هیئت امنای بقاع وجود داشته باشد چرا که سازمان اوقاف یک سازمان مستقل است و امورات آن مورد دقت و نظارت قرار گیرد لذا سعی کردیم سازمان مالی و قراردادهای مالی این بقاع را با دقت مورد بررسی قرار دهیم.

 

صالحی با بیان اینکه ما در بحث موقوفات و بقاع نظام حسابرسی پیوسته ای را ایجاد و با جدیت دنبال می کنیم، گفت: هم سازمان حسابرسی زیر نظر مقام معظم رهبری به طور پیوسته بحث حسابرسی را انجام می دهد و هم ما نظارت های قوه ای را در این زمینه داریم.

 

وی با اشاره به حضور حجت الاسلام خاموشی در سازمان اوقاف گفت: با مدیریت جدید آقای خاموشی ما تاکید بیشتری بر بحث شفافیت نظام مالی داریم چرا که معتقدیم نظام وقف بر اعتماد اجتماعی استوار است و اعتماد اجتماعی می تواند یک نظام شفاف پایه گذاری کند، هر مقدار با شفافیت بیشتری عمل کنیم می توانیم موفق تر باشیم.

 

وی با تاکید بر ارتباط بهتر و مناسب تر با مردم در بحث نظام وقف گفت: ما سخت گیری های بی مورد و نظام سلیقه ای را که باعث اخلال در حوزه نظام وقف با مردم می شد را سعی کردیم برطرف کنیم چرا که معتقدم مردم همانند آب و نظام های اجتماعی همانند مسیری هستند که این آب در آن روان است و اگر آب خشک شود این مسیر نیز کارآیی ندارد و ارتباط مردم در مسیر وقف باید به گونه ای قرار گیرد که حداکثر مدارا با آنها در نظام وقفی انجام شود./

 

 

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان