خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸

الاثنين ١٨ رجب ١٤٤٠

Monday, March 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲ - ۱۱:۲۳ شناسه خبر : ۷۴۹۱۰۸
شبستان گزارش می دهد؛
از افول تا طلوع دوباره پنبه قهوه ای در خوسف
پنبه مله خوسف که در سالیان دور در بین مردم از قداست خاصی برخوردار بود و از آن جانماز، سجاده، عبا، سفره نان و ... می بافتند به همت کشاورزان خوسف احیا و دوباره به چرخه صنایع دستی بازگشته است.

خبرگزاری شبستان- خوسف: پنبه مله خوسف که در رنگ خود بی نظیر و کمیاب است هم اکنون در مزارع شهرستان خوسف سر از دل زمین درآورده و حرفی برای گفتن دارد .رنگ مایل به سرخ پنبه مله سبب شده که در زبان محلی به آن «سرخچه» نیز اطلاق شودا.ین نوع پنیه دارای الیاف کوتاهی نسبت به پنبه های سفید است.

 

تاریخچه و قدمت پنبه مله خوسف را می توان همزمان با پنبه سفید دانست با این تفاوت که این گیاه مخصوص منطقه خوسف بوده و در جایی دیگر نمی توان نمونه آن را یافت.

 

 

مهر کشاورزان، پنبه خوش یمن را نجات داد

«محمود سلم آبادی» کشاورز پنبه کار خوسف در گفتگو با خبرنگار شبستان در خوسف اظهار کرد: سال گذشته برای نخستین بار بذر پنبه مله را از بین پنبه های سفید که تعدادشان شاید به 10 عدد می رسید پیدا کردم و در گلخانه کاشتم.

 

وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار و به صورت آزمایشی 2 هزار متر از ارضی را به کشت این محصول اختصاص داده ام.

 

این کشاورز با بیان اینکه کشت این محصول را در راستای حفظ این گیاه انجام داده است، افزود: این گیاه خاص منطقه شهرستان خوسف است و کمبود بذر دلیل کاشت اندک این محصول در خوسف است.

 

وی گفت: با کاشت بذر این محصول در گلخانه و کشت نشاء آن امید است که سال آینده کشت این محصول توسعه یابد.

 

سلم آبادی کاشت این مصول را به صرفه دانست و ادامه داد: قیمت و ارزش افزوده این پنبه نسبت به پنبه معمولی و سفید بیشتر است.

 

 

وی تصریح کرد: تعاونی صنایع دستی شهرستان خوسف از این محصول استقبال بی نظیری کرده است چرا که نخ این پنبه نیاز به رنگریزی دوباره ندارد.

 

این کشاورز عملکرد پنبه مله در جلگه ماژان را خوب دانست و افزود: کشاورزان منطقه خوسف از عملکرد پایین این محصول ناراضی اند ولی در روستای جلگه ماژان (چاه ابوذر)، این محصول عملکرد بالایی را داشته است.

 

سلم آبادی اضافه کرد: هر بوته پنبه مله در این روستا تعداد 20 گل پنبه دارد که با پنبه های سفید برابری می کند.

 

وی با بیان اینکه پنبه مله با بی مهری مواجه شده است، تصریح کرد: با پیدا کردن و کشت دوباره این گیاه از انقراض آن جلوگیری کردم و هم اکنون در هنرمندان در بخش صنایع دستی از آن استقبال می کنند.

 

این کشاورز یادآور شد: قدمت این پنبه به سالیان دراز بر می گردد، به طوری که در ابتدا در مجموعه چند هکتار پنبه سفید، تعداد اندکی پنبه قهوه ای مشاهده شده که به همت خود کشاورزان این بذر جداسازی و کشت شده است.

 

سلم آبادی ادامه داد: در ابتدا به دلیل عملکرد پایین از چرخه کشاورزی حذف شد ولی هم اکنون با پی بردن به کاربردی بودن این پنبه از آن استقبال می شود.

 

وی گفت: به دلیل بذر اندک این محصول، بذر را کشت نشاء کردم تا بتوانم کشت بیشتری از این محصول را برداشت کنم.

 

کشاورز دیگری که به کشت پنبه مله روی آورده بود «محمد بیلی» است، او نیز این گیاه را در شهرستان خوسف و به صورت آزمایشی در زمینی انجام داده است. این کشاورز که از عملکرد پایین این پنبه گله مند است، ادامه داد: درست است که قیمت این محصول بیشتر از پنبه سفید است ولی با وجود عملکرد پایین این محصول، مقرون به صرفه نیست.

 

بیلی افزود: به کاشت این محصول در سال آینده ادامه می دهم چرا که جهاد کشاورزی و صنایع دستی از این محصول استقبال می کنند.

 

 

پنبه مله بومی شهرستان خوسف است

«سید حسن رضوی» رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خوسف هم در گفتگو با خبرنگار شبستان با بیان اینکه پنبه مله، بومی شهرستان خوسف است، اظهار کرد: رنگ طبیعی قهوه ای مایل به کرمی این گیاه سبب شده که نخ آن مورد توجه صنایع دستی قرار بگیرد چراکه این نخ نیاز به رنگ کردن ندارد.

 

وی با اشاره به اینکه این نوع پنبه از قداست خاصی در بین مردم برخوردار است و از نخ آن محصولاتی مانند جانماز، سجاده، سفره نان و چادر نماز می بافتندافز،ود: عملکرد پایین پنبه مله در گذشته سبب روی آوردن کشاورزان به کشت پنبه سفید شده است.

 

رضوی گفت: کشت این پنبه در گذشته برای کشاورزان به مقرون به صرفه نبوده به همین دلیل از دور خارج شده است.

 

وی ادامه داد: اگر پنبه سفید یک تن در هکتار عملکرد داشته است، پنبه سفید سه تن در هکتار عملکرد داشته که این امر سبب شده تا به کشت این محصول کمتر شود.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خوسف یادآور شد: این پنبه در حال انقراض بود که با پیگیری های به عمل آمده بذر این پنبه پیدا و دوباره احیا شد.

 

رضوی با بیان اینکه کشت این پنبه سبب حفظ ذخایر ژنتیکی این محصول شده است، افزود: هم اکنون این نوع پنبه مورد توجه خاص صنایع دستی شهرستان قرار گرفته است.

 

وی اضافه کرد: ارزش قیمتی این پنبه در صنایع دستی جبران عملکرد پایین این محصول است چراکه هم اکنون قیمت پنبه مله از پنبه سفید فزونی یافته است.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خوسف اظهار کرد: دو سال پی در پی بذر پنبه مله جمع آوری و سال زراعی گذشته پنج هزار متر مربع از اراضی شهرستان خوسف به کشت این محصول اختصاص یافت.

 

رضوی خاطرنشان کرد: تعاونی های صنایع دستی شهرستان این پنبه را از کشاورزان خریده و در صنایع دستی از نخ آن استفاده می کنند.

 

وی گفت: هم اکنون پنبه دانه این محصول در تعاونی های صنایع دستی شهرستان خوسف جمع آوری می شود تا سال آینده شاهد کشت بیشتر این محصول باشیم.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خوسف با بیان اینکه پنبه مله خاص منطقه خوسف است، تصریح کرد: در شهرستان سربیشه نیز بقایای این محصول یافت شده است.

 

رضوی افزود: هم اکنون این پنبه در شهرستان خوسف، جلگه ماژان و قنات کرغند نیز کشت شده است.

 

وی یادآور شد: این پنبه قبلا در کاشان جمع آوری و تبدیل به عبا می شده و از آنجا به حاشیه خلیج فارس برای اعراب فرستاده می شده است.

 

گفتنی است، پنبه مله از میراث منطقه ای خوسف و هم اکنون به نام این شهرستان ثبت ملی شده است.

 

گزارش از سمیه محمدی

 

 

 

پایان پیام/575

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ترنم بهاری دل ها در جوار امامزاده سلطان کریم شاه (ع) سرایان

بعد از گذر از کوچه پس کوچه‌های روستا آستان امامزاده سلطان کریم شاه(ع) خودنمایی می‌کند؛ این زیارتگاه علاوه برجاذبه‌های تاریخی به علت قرار گرفتن دریک دره سرسبز و ییلاقی با آب وهوای مطبوع و آبشار زیبای سبزرود و کوه‌های مرتفع جذابیت های طبیعی خوبی دارد.

اخبار برگزیده شبستان