خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

الأحد ١٧ رجب ١٤٤٠

Sunday, March 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - اروپا و آمریکا زمان :   ۱۳۹۷/۹/۲۵ - ۱۱:۱۹ شناسه خبر : ۷۴۸۱۱۰
لندن در مخمصه گرفتار شده است
خروج از پیچ و خم های دالان «برگزیت» با همه پرسی دوم
برگزاری همه پرسی دو مرحله ای در بریتانیا می تواند خروج از بن بست برگزیت را برای مردم و سیاستمداران این کشور رقم بزند.

خبرگزاری شبستان،گروه بین الملل:توافق برگزیت در پارلمان بریتانیا به بن بست رسیده است و زمان تا موعد مقرر 29 مارس 2019 برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به سرعت در حال گذر است،به همین دلیل تمرکز بر روی برگزاری همه پرسی دوم درباره برگزیت افزایش پیدا کرده است.

تا کنون بیشتر توجه بر روی سیاست های این ایده متمرکز بود اما مسئله اینجاست که چالش های لجستیکی پیچیده ای هم در این زمینه وجود دارد.به هر حال اگر قرار باشد رفراندومی برگزار شود و رای گیری دیگری وجود داشته باشد ،تصمیم های جدیدی هم باید اتخاذ شود.

 

همه پرسی دوم چگونه برگزار می شود؟

برگزاری همه پرسی دوم به یک قانون جدید اولیه نیاز دارد،مانند قانون 2015 همه پرسی اتحادیه اروپا که کل این فرآیند را آغاز کرد. علاوه برچارچوب قانونی برای برگزاری همه پرسی دوم، نیاز به جزئیات بیشتری از جمله سوالاتی که باید در نظرسنجی مطرح شود ، تاریخ نظرسنجی و  اینکه چه کسانی حق رای دادن دارند،وجود دارد.همه این جزئیات باید از سوی پارلمان تعیین شود.

بر اساس این قانون که همه دستور العمل های لازم برای چنین رای گیری هایی ارائه می دهد، ،احزاب سیاسی،قانون 2000 همه پرسی ها و انتخابات ها و کمیته انتخاباتی همچنین باید «آزمون سوال» را برگزار کنند تا اطمینان حاصل شود که بهترین پرسش ها از رای دهنده ها پرسیده می شود.

 

این فرآیند چه اندازه به طول می انجامد؟

دقیق ترین ارزیابی مکانیسم برگزاری همه پرسی برگزیت که از سوی گروهی از دانشگاهیان در کالج لندن تهیه شده است نشان می دهد که کوتاه ترین فاصله زمانی ممکن میان تصمیم گیری برای این رای گیری و برگزاری آن 22 هفته طول می کشد.به این ترتیب نزدیک ترین زمان ممکن برای برگزاری دومین همه پرسی برگزیت،اواخر ماه می 2019 خواهد بود.

 

چه سوالاتی را می توان در برگه همه پرسی مطرح کرد؟

اینجاست که مسئله دوباره پیچیده می شود.چهار گزینه ممکن وجود دارد:خروج از اتحادیه اروپا بر اساس توافقی که صورت گرفته است؛خروج بدون توافق؛ انجام گفتگوهای جدید برای ترک اتحادیه اروپا یا ماندن در این اتحادیه.

برخی از نمایندگان پارلمان تاکید بر برگزاری همه پرسی چند گزینه ای دارند. به این ترتيب رأي دهندگان مي توانند براي مثال از میان گزینه های خروج از اتحادیه اروپا بر اساس توافق دولتی،خروج بدون توافق یا ماندن در اتحاديه اروپا یکی را انتخاب كنند. همچنین می توان دو رای گیری تک سوالی را انجام داد، مثلا در رای گیری اول پریده شود که آیا مردم این توافق را قبول یا رد می کنند و سپس اینکه خروج بدون توافق را ترجیح می دهند یا ماندن در اتحادیه اروپا را ؟

 

آیا همه پرسی جدید به بن بست برگزیت پایان می دهد؟

 در راهروهای پارلمان بریتانیا،ایده ای که چهار ماه قبل خنده دار به نظر می رسید حالا به طور جدی مورد بحث قرار گرفته است.اینکه آیا برگزاری یک همه پرسی دیگر راهی برای خروج از بن بست برگزیت است؟

رهبران احزاب اپوزیسیون از دولت «ترزا می» خواسته اند تا خود را برای انجام چنین کاری آماده کند.این در حالی است که خانم می همچنان با این ایده مخالف است و آن را موجب کاهش اعتماد در این فرآیند سیاسی می داند.

بحث برگزاری همه پرسی دوباره که از سوی یکی از وزرا مطرح شد بسیار ساده بود:اگر هیچ نتیجه ای در پارلمان به دست نیاید که به نظر می رسد همنی طور است،تصمیم گیری درباره برگزیت باید بار دیگر به رای دهندگان سپرده شود.

افرادی که کمپین برگزاری رفراندوم دوم را به راه انداخته اند آنهایی هستند که می خواهند نتیجه همه پرسی قبلی را تغیر داده و بریتانیا را در اتحادیه اروپا نگه دارند.

یکی از وزرای کابینه خانم می در هفته جاری گفت که او خواستار برگزاری همه پرسی دوم شده تا برای حامیان برگزیت در حزب محافظه کار روشن کند که جایگزین «توافق می» حذف کلی برگزیت است.

در گذشته،ایده برگزاری همه پرسی دوم یک فاجعه برای «می» محسوب می شد اما به گفته تحلیلگران این فرآیند می تواند او را از چاله ای که در آن افتاده است،خارج کند.

برگزاری یک رای گیری دو مرحله ای که در آن ابتدا از رای دهندگان پرسیده می شود که می خواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند یا در آن بمانند و سپس اینکه آیا خواستار برگزیت با توافق می هستند یا برگزیت بدون توافق،می تواند یک پیروزی کلی برای خروج از بن بست برگزیت محسوب شود.

پایان پیام/7

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ادامه اعتراض گسترده در الجزایر

ملت الجزایر عرصه را بر «بوتفلیقه» تنگ می کنند+ تصویر

مردم الجزایر اعتراض های خود را در پنجمین جمعه ضد «عبدالعزیز بوتفلیقه» را برگزار کردند.

اخبار برگزیده شبستان