خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

الخميس ١٨ رمضان ١٤٤٠

Thursday, May 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۱۱:۱۰ شناسه خبر : ۷۴۴۶۸۹
قاسمی در نشست خبری:
تکذیب تهاتر نفتی با کره جنوبی /گزینه نظامی آمریکا ادعای کودکانه است/حمایتی از طالبان نداریم
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به تهدید نظامی ایران از سوی هوک گفت: هوک هر از گاهی به دوران کودکی باز می گردد و حرکات کودکانه نشان می دهد و لازم نیست پاسخ او داده شود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، «بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز (دوشنبه ۱۲ آذرماه) راجع به SPV گفت: بحث ساز و کار مالی به روش گذشته دنبال می شود و هفته گذشته هم مقامات کشورمان در بروکسل پیگیری ها را انجام دادند.


سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: توقعات ایران برای طرف های نقابل کاملا روشن است و به دلایل خاصی هنوز در برخی موارد این ساز و کار تکمیل نشده و اصرار داریم طرفین با جدیت بیشتری در این مساله اقدام کنند و این تعهد آن هاست و باید انجام دهند.

 

وی در واکنش به دادگاهی در آمریکا برای اتهام به ایران در کشته شدن تعدادی آمریکایی در عراق تصریح کرد: جنگ روانی و شیوه های آمریکا علیه ایران کاملا روشن است و یک اتهام روانی است و همان ایران هراسی را دنبال می کند و هیچ اساسی ندارد این اتهام و بر همگان آشکار است که ایران نقش سازنده ای در منطقه دارد و این فرافکنی جدیدی برای عدم تحقق وظایف آمریکا پس از حمله به عراق بوده است.

 

قاسمی خبر یک رسانه مبنی بر اینکه به زودی تاریخ SPV مشخص می شود را رد کرد و افزود: هنوز تاریخ مشخصی برای این ساز و کار وجود ندارد و این مساله زمانبر است.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه این نشست راجع به روابط دیپلماتیک ایران با عربستان تاکید کرد: نگاه و سیاست ایران همواره سیاست پایدار در منطقه است اما متاسفانه ما رفتار مناسبی از سوی عربستان شاهد نبوده ایم و این کشور با برخی توهمات درگیر است که خودش برای خودش ایجاد کرده در حالیکه ما بدنبال منطقه ای با ثبات هستیم.

 

این دیپلمات عالیرتبه راجع به اظهارات وزیر خارجه راجع به پولشویی تصریح کرد: طریف در این باره به صورت روشن توضیح داد و فرد و نهاد خاصی را متهم نکرد و یک روزنامه خاص به اظهارات وزیر خارجه کلمه وسیع را اضافه کرد. برخی گروه های سیاسی سعی کردند از این موضوع بهره وری سیاسی کنند و یک موضوع مربوط به چهره اقتصادی ایران در جهان را به منازعات سیاسی تنزل دادند.

 

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به تهدید نظامی ایران از سوی هوک اظهار داشت: هوک هر از گاهی به دوران کودکی باز می گردد و حرکات کودکانه نشان می دهد و لازم نیست پاسخ او داده شود. سیاست موشکی ایران روشن است و بخشی از سیاست دفاعی کشور است و حالت بازدارنده دارد و دیگران نمی توانند ایران را از داشتن آن نهی کنند در حالی که ایالات متحده برای حمله به کشورهای جهان سلاح های مخرب صادر می کند و او در جایگاهی نیست برای دیگران پند و اندرز داشته باشد.

 

وی راجع به ادعای حمایت موشکی ایران به طالبان افغانستان از سوی برایان هوک تاکید کرد: این ادعا کاملا نادرست است و هر فردی با تشکیل گروهی و نشستی و گذاشتن ادوات در آن نشست بدون اسناد اطهاراتی داشته باشد.

 

قاسمی خاطرنشان کرد: بحث گزینه نطامی سال هاست از سوی آمریکا بیان شده و هوک ادعای کودکانه ای دارد که گزینه ای که بارها امتحان شده و جواب نداده را تکرار می کند و میز او گویی میز خاصی است که این گزینه ها روی ان است و به او توصیه می کنیم مطالعاتش را بیشتر کرده و از دیگران آموزش لازم را دریافت کند و بعد اینگونه اظهارات را بیان کند. ایران کشور قدرتمندی است که قدرت آن به آمریکا ثابت شده است.

 

وی در خصوص گفت و گوهای آستانه نیز تاکید کرد: روند این مذاکرات مشخص است و موفقیت های زیادی به دست اورده و این دوند ادامه می یابد و کسانی در ابتدا فکر می کنند این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید اما با تلاش ایران. ترکیه و روسیه به موفقیت هایی رسیده و من مخالفت ها با  این گفت و گوها را موصوع جدیدی نمی دانم و مخالفان علاقه مند نبوده اند که وضعیت سوریه به وضعیت امروز مبدل شود و آن ها علاقه مندند جنگ روانی علیه ایران راه اندازی کنند و به موفقیت های ایران خشنود نباشند و این مخالفت ها ریشه در تلاش آمریکا برای تصعیف ایران دارد و راه به جایی نخواهد برد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی راجع به اقدامات این وزارتخانه برای حل مشکلات اتباع ایرانی در گرجستان و صربستان گفت: سیاست جامع ما حمایت از اتباع ایرانی در سراسر جهان است و در مورد صربستان باید گفت این کشور لغو روادید خود برای اتباع ایرانی به دلایل داخلی خود و برای حصور در اتحادیه اروپا لغو کرد و مساله ای مختومه است و ایرانیان با ویزای معتبر می توانند سفر کنند و کشته شدن یک ایرانی در این کشور بر اثر سرما در حال بررسی است. درباره گرجستان در حال بررسی هستیم و دستور خاصی به سفارت ایران در این کشور داده شد و اتفاقاتی که در مرزهای زمینی و هوایی رخ داده که ۲۰۰ نفر دیپورت شده اند دلایل مختلفی دارد و برخی مدارک اولیه و لازم را نداشته اند و آژانس ها با گرفتن مبالغی از ان ها این اقدامات را انجام داده اند و من توصیه دارم که ایرانیان در مورد گرجستان با دقت لازم و مدارک کامل سفر کنند و فریب آژانس ها را نخورند.

 

وی ادامه داد: برخی از مشکلات نیز مربوط به دولت گرجستان است زیرا تعدادی از اتباع کسورمان دارای مدارک کامل هستند که از ورود ان ها ممانعت شده که در حال گفت و گو بت طرف گرجی هستیم و گزارشاتی داریم از افرادی که متهم به داشتن مواد مخدر هستند و این اتهامات نیز در حال بررسی است.

 

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی در ادامه نشست برای چندمین بار بر عدم تمایل ایران به حضور در مذاکرات مربوط به مسائل دفاعی کشورمان که مورد درخواست غربی هاست تاکید کرد.

 

وی در مورد تحریم بانک های ایرانی و عدم ارایه دلار به شهروندان عراقی که به ایران سفر می کنند از سوی دولت بغداد اعلام کرد: همسایگان ما و کشورهای چین و روسیه برای عدم ارتباط با ایران تحت فشار آمریکا هستند و بیشترین فشار به همسایگان ما وارد می شود و عراق نیز تحت این فشارهاست و این مسائل به دلیل همان موارد است و در حال مذاکره با عراق هستیم تا از راه های دیگر مانع کارشکنی و دخالت آمریکا در روابط ایران و عراق شویم.

 

قاسمی در خصوص مسایل مرتبط با میزبانی SPV یادآور شد: مسائل مختلفی در مورد این موضوع مطرح است و برخی کشورها امکان پذیرش آن را نداشته اند و فشار امریکا بر روی کشورهایی که بخواهند مقر این ساز و کار باشند جدی است اما اراده اروپا جدی است و در پی یافتن محل استقرار این ساز و کار هستند که توانمندی لازم را نیز داشته باشد زیرا ممکن است کشوری تمایل برای میزبانی داشته باشد اما توانمندی میزبانی را نداشته باشد.

 

وی تاکید کرد: ما به روند ادامه تلاش های اروپا خوشبین هستیم و مخالفان ارتباط ایران با ۴+۱ در حال القا نکات منفی و ایجاد شایعه در این باره مانند نفت در برابر غذا هستند.

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران به خشونت دولت فرانسه علیه معترضان خیابانی واکنش نشان داد و به دولت فرانسه توصیه کرد دست از خشونت علیه اعتراضات خیابانی بکشد زیرا این کشور نمی تواند خشونت را علیه مردم خود ادامه دهد و شنوایی خود در برابر اعتراض آن ها را کاهش دهد و امیدواریم که با تدبیر دولت آن کشور این مسائل پایان یابد.

 

قاسمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ایران در پاسخ به ادعای آمریکا اعلام نکرده که آیا آزمایش موشکی داشته یا نه؟ تصریح کرد: این سوال را باید از مقامات نظامی ما بپرسید.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خبر قرارداد نفت در برابر غذا با کره جنوبی را تکذیب کرد.

 

وی خبر اعلام سفیر جدید یمن به ایران را نادرست دانست و در مورد اعزام سفیر ایران به این کشور نیز تصریح کرد: این مساله به وضعیت یمن بستگی دارد و این کشور در حال سوختن در آتش و در محاصره است و امکان ورود و خروج افراد به این کشور وجود ندارد./

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر امور خارجه:

تسلیم تهدید نمی‌شویم/آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد

ظریف تحریم‌های آمریکا را تروریسم اقتصادی علیه مردم برشمرد و گفت: ما تسلیم تهدید نمی‌شویم. ایران هرگز تحت فشار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید ایرانی‌ها را تهدید کنید و سپس از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه درست برای این کار احترام است، نه تهدید.

اخبار برگزیده شبستان