خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠

Wednesday, April 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۹/۶ - ۲۳:۴۰ شناسه خبر : ۷۴۳۴۰۹
در نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی مجلس با سفرای کشورهای اسلامی مطرح شد؛
دلایل عدم اعتماد بین کشورهای اسلامی شناسایی شود
نشست مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با سفرای کشورهای اسلامی برگزار شد و در آن اعضا بر ضرورت رفع دلایل عدم اعتماد بین کشورهای اسلامی تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نشست مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با سفرای کشورهای اسلامی عصر امروز سه شنبه 6 آذر ماه برگزار شد. «حشمت الله فلاحت پیشه» در این نشست با بیان اینکه امروزه باید تلاش شود تا مشکلات دنیای اسلام کاهش یابد، گفت: انتظار داریم با رویکرد مجلس شورای اسلامی به سمت نهادینه کردن گفتمان وحدت حرکت کنیم. امروزه از هر 100 گلوله 99 گلوله بر سینه مسلمانان می نشیند از این رو می‌توان گفت عملکرد دنیای اسلام به محل بحران‌های مختلفی تبدیل شده که ناشی از برادرکشی است، در واقع دچار سیاست تفرقه‌ای شده‌ایم که ریشه در خارج از حوزه اسلام دارد.

وی با اشاره به تلاش مجلس شورای اسلامی برای احصاء زمینه های تفرقه از طریق ظرفیت‌های پارلمانی در جهت کم کردن تنش ها گفت: این نشست نمایندگان مجلس با سفرای کشورهای خارجی در این راستا محسوب می‌شود.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در قوه مقننه خط قرمزی برای تنش‌زدایی با کشورهای اسلامی نداریم و بر این اساس آمادگی کامل برای همکاری وجود دارد، تأکید کرد: برای مقابله با بحران‌هایی که قربانی آنها مسلمانان هستند؛ آمادگی همیشگی داریم و این امر بر اساس نص صریح قانون اساسی است.

 

در ادامه این نشست «ولی‌الله نانواکناری» با اشاره به اینکه امروز آمریکا و صهیونیست‌ها، یمن را تبدیل به مخروبه کرده‌اند، گفت: این اتفاق برای این رخداده است که برخی کشورهای اسلامی از پیام الهی درس عملی نگرفته‌اند.

نماینده مردم بابلسر و فریدون‌کنار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وحدت مولفه‌ای است که نگاه قبیله‌ای ندارد و باید بر اساس آن صف نفوذ ناپذیری تشکیل دهیم، گفت: باید سران کشورهای اسلامی پاسخ دهند چرا نسبت به فاجعه یمن سکوت کرده‌اند و این در حالی است که اسرائیل در همه توطئه‌های منطقه نقش بارزی دارد.

 

در ادامه این نشست «علی نجفی خوشرودی» این نشست را عاملی برای پیشبرد اهداف کشورهای اسلامی دانست و گفت: کشورهای اسلامی دارای ظرفیت‌های خوبی برای همکاری هستند اما در واقعیت این ظرفیت‌ها با یکدیگر منطبق نیست بنابراین باید بر اشتراکات تکیه کنیم و از اختلافات بپرهیزیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با بیان اینکه هم اکنون جهان دوران گذار را طی می‌کند، ادامه داد: این مهم در حالی است که کشورهای اسلامی می‌توانند در مختصات نظم نوین جهانی موثر باشند.

 

وی با اشاره به اینکه امروزه یکجانبه‌گرایی در سطح بین‌الملل تلاش می‌کند به کشورهای اسلامی آسیب بزند که خروج آمریکا از برجام نمونه‌ای از آن محسوب می‌شود، گفت: این مهم در حالی است که ایران با چنین مسائلی احساس رفتار نمی‌کند بلکه با تدبیر و عقلانیت و بر اساس تعامل سازنده نسبت به تعاملات بین‌المللی رفتار می‌کند.

 

بنابراین گزارش، «ابوالفضل حسن بیگی» به عنوان دیگر سخنران این نشست با اشاره به اینکه بزرگترین مخزن انرژی جهان 66 درصد مناطق ژئواستراتژیک، 4 تنگه استراتژیک در اختیار کشورهای اسلامی قرار دارد، گفت: انرژی که بزرگترین سلاح در شرایط کنونی محسوب می‌شود در اختیار مسلمانان است و می‌توان بر اساس منافع مسلمین از آن استفاده کرد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران 40 سال است که از سلطه آمریکا خارج شده و در ابعاد مختلف مانند دفاعی، پزشکی، اقتصادی، فرهنگی رشد یافته است که اینها برگرفته از عمل به قرآن کریم است.

 

وی با بیان اینکه امروزه به فرمان رهبر انقلاب همه توان ایران در خدمت مسلمین قرار دارد، گفت: اگر مسلمانان در کنار همدیگر قرار گیرند می‌توانند قدرت برتر جهان باشند. باید یادآور شد ایران همواره با تروریسم و گروه تروریستی طالبان مقابله کرده و هزینه‌های زیادی داده است از این رو انتظار می‌رود مسئولان پاکستانی هر چه سریعتر با بهره‌گیری از ظرفیت‌های منطقه‌ای، سربازان ایرانی را آزاد کنند.

 

در ادامه نشست مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با سفرای کشورهای اسلامی «صلاح زواوی» با اشاره به اینکه استعمارگران نقش پررنگی در تفرقه بین کشورهای مسلمان داشته‌اند، افزود: امروزه در شرایطی قرار داریم که جنگ بین مسلمانان رخ می‌دهد. امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی همه را امت واحد تلقی کرد و به عنوان یک دوست برای دنیای اسلام و فلسطین فعالیت‌ کرد.

سفیر فلسطین  ادامه داد: اگر 10 رئیس کشورهای موثر در جهان اسلام دور یک میز بنشینند می‌توان به وحدت دست یابیم زیرا رژیم صهیونیستی دشمن واحد دنیای اسلام است. این مهم در حالی است که اسرائیل رژیم باطل است و هر کسی این امر را عنوان نکند باید به ایمانش مشکوک بود.

 

زواوی خاطرنشان کرد: ما با ملت ایران عهد بسته‌ایم تا وجب به وجب خاک فلسطین را آزاد کنیم زیرا 10هزار شهید در فلسطین در این راه نثار شده‌اند.

 

«عدنان محمود» نیز به عنوان یکی از سخنرانان این نشست با اشاره به اینکه امروزه نیازمند اتخاذ یک موضع مشترک در مواجهه با چالش‌های دنیای اسلام هستیم، گفت: طرح تروریسم تکفیری و حامیانش در سوریه ساقط شده است. خوشبختانه با حمایت ایران و کشورهای همپیمان تروریست‌ها شکست خوردند و توانستیم سرزمین‌هایمان را باز پس بگیریم بنابراین به دنبال گفتمان سوری – سوری برای آرامش در عرصه سیاسی هستیم.

 

سفیر سوریه با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران ملت این کشور را هدف قرار داده و این امر خلاف میثاق سازمان ملل و تعهدات توافقنامه‌ هسته‌ای است، گفت: ترامپ درصدد غارت اموال ملت‌های منطقه است و می‌خواهد در کشورهای اسلامی هیمنه داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ایران تحت هدایت رهبر معظم انقلاب در راستای خیر و برکت امت قدم برمی‌دارد، خاطر نشان کرد: از جمهوری اسلامی ایران قدردانی می‌شود که در تمامی مراحل وحدت اسلامی را یک هدف اصلی قرار داده و تمامی اشکال تحریک کشورهای اسلامی را خنثی می‌کند./

 

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

کارشناس سیاست خارجی:

آمریکا در سیاست های نفتی علیه ایران تغییر ایجاد می کند

هانی زاده با اشاره به دلایل مختلف که مانع از به صفر رسیدن فروش نفت ایران می شود، گفت: آمریکا در آینده ای نزدیک در سیاست های نفتی خود علیه ایران تغییر ایجاد خواهد کرد.

اخبار برگزیده شبستان