خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٣ شوّال ١٤٤٠

Monday, June 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۹/۲ - ۱۱:۲۳ شناسه خبر : ۷۴۲۲۷۱

نقش مردم در روی کار آمدن دولت موعود/امتیازات انقلاب جهانی امام عصر(عج)
اگر در مردم احساس نیاز به امام شکل نگیرد، وقتی او بیاید، قدرش را نخواهند دانست و به راحتی او را تنها خواهند گذاشت؛ بلکه شاید علیه او شمشیر نیز بکشند، همان گونه که اغلب مردم با پیشوایان معصوم پیشین علیهم السلام چنین کردند.

خبرگزاری شبستان،گروه مهدویت و غدیر: هر جنبش و انقلابی، به یاران و همراهانی نیاز دارد، یارانی که ستون های انقلاب اند و سنگینی آن را بر دوش می کشند. سستی و استواری هر یک از این دو، با سستی و استواری دیگری ارتباطی تنگاتنگ دارد؛ یعنی، هر اندازه حجم بنای انقلاب کمتر باشد، پایه های آن از استحکام کمتری برخوردار خواهد بود و به هر میزان که آن بنا، بلندتر و گسترده تر باشد، به ستون های محکم تری نیاز خواهد داشت. ما با نگاه به حجم و گستردگی این بنا، می توانیم دریابیم بر چه ستون هایی افراشته شده است، همچنان که با تامل در اهداف و غایات آن نیز می توانیم، میزان و حجم ابزار و وسایل مورد نیاز و نیز پدیدآورندگان آن را گمانه زنیم .

 

در این نوشتار، به دنبال تبیین ویژگی های یاوران امام مهدی علیه السلام و همراهان او هستیم؛ کسانی که در حرکت جهانی او، به مثابه بازوان نیرومند آن حضرت(عج)، در خدمت او و اهداف او هستند .

 

فرا رسیدن روز سراسر مبارک ظهور، بسته به دو عامل اساسی است که منطقا، با فقدان هر کدام از آنها، قیام حضرت(عج)، بی نتیجه خواهد بود:

 

1-وجود زمینه مردمی؛ اگر در مردم، احساس نیاز به امام شکل نگیرد، وقتی او بیاید، قدرش را نخواهند دانست و به راحتی او را تنها خواهند گذاشت; بلکه شاید علیه او شمشیر نیز بکشند، همان گونه که اغلب مردم با پیشوایان معصوم پیشین علیهم السلام چنین کردند .

 

2- فراهم آمدن یاران، همراهان و هم رزمانی کارآمد و توان مند که با فقدان شان، کار حکومت، هدایت و رشد به سامان نخواهد رسید . دانستن ویژگی های یاران حضرت(عج) و تلاش در راه کسب آنها، در واقع تلاش برای زمینه سازی ظهور و فرا رسیدن آن روز مبارک است . در روایات، گرچه از این صفات، به عنوان ویژگی های یاران حضرت حجت(عج) یاد شده است اما بدون تردید یکی از پیام های این روایات، برشمردن شرایط آرمانی یک منتظر است. اهدافی که یک منتظر واقعی باید برای خود ترسیم کند و تمام توان خود را در راه رسیدن به آنها به کار بندد و اوج هایی که یک شیعه در تمام قرن ها و عصرها باید بدان ها چشم دوخته، خود را در مسیر دست یافتن بدان ها قرار دهد .

 

ویژگی های یاران امام زمان علیه السلام

 

برای فهم ویژگی های یاران امام مهدی علیه السلام، از دو مسیر می توان حرکت کرد: مسیر نخست، تامل در روایاتی است که آن خصوصیات را بیان می کند و مسیر دوم، تحلیل میزان عظمت و وسعت انقلاب و گستره حرکت حضرت بقیه الله الاعظم(عج) و نیز توجه و تامل در اهداف و آرمان های آن حرکت است.

 

در این گفتار، مسیر دوم را خواهیم پیمود؛ گر چه از روایات مربوط به این موضوع نیز بهره خواهیم برد.

 

ابعاد حرکت امام عصر (عج)

 

انقلاب امام مهدی علیه السلام، بزرگ ترین جنبش تاریخ بشریت است و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است; از جمله:

 

عمق، این حرکت، از عمیق ترین جنبش های بشریت است . منظور ما از «عمق» ، بلندای اهداف و عظمت آرمان ها است که در عمل نیز به وقوع خواهد پیوست . این جنبش، به شعارهای پرزرق و برق و اهداف کم مایه نمی پردازد، بلکه انسان ها را به سوی معنویت و رشد، هدایت می کند و تمام استعدادهای آنان را به سمت تعالی و شکوفایی جهت می دهد . امام باقر علیه السلام می فرماید: «اذا قام قائمنا وضع یده علی رؤوس العباد فجمع به عقولهم و اکمل به اخلاقهم; (1) چون قائم ما قیام کند، دستش را بر سر بندگان گذارد و عقول آنان را متمرکز ساخته و اخلاق شان را به کمال برساند».

 

و در جایی دیگر می فرماید: «تؤتون الحکمة فی زمانه; (2) در دولت مهدی علیه السلام به شما حکمت بیاموزند.»

 

گستردگی؛ این جنبش از نظر جغرافیایی و کمّی، گسترده ترین جنبش ها است . موج این حرکت، از بزرگ ترین قاره ها گرفته تا کوچک ترین روستاها و کپرها را در می نوردد و آنها را به تلاطم درمی آورد . امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ . . .» (3) فرمودند: «لم یجی ء تاویل هذه الآیة و لو قام قائمنا بعد سیری من یدرکه ما یکون من تاویل هذه الایة و لیبلغن دین محمد صلی الله علیه و آله ما بلغ اللیل . . . ; (4) تاویل این آیه، هنوز نیامده است هنگامی که قائم(عج) ما قیام کرد، کسی که او را ببیند، تاویل این آیه را خواهد دید که دین محمد صلی الله علیه و آله به هر جا که شب وارد شود، خواهد رسید.»

 

امداد الهی؛ امداد الهی، پشتوانه این حرکت است و اراده خداوند بر این تعلق گرفته که این حرکت به ثمر نشسته و حکومت صالحان سرانجام، سراسر گیتی را فرا گیرد: «وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ» ; (5) «ما خواستیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم» .

 

امیرالمومنین امام علی علیه السلام درتفسیر این آیه فرمودند: «هم آل محمد یبعث الله مهدیهم بعد جهدهم فیعزهم و یذل عدوهم (6)؛ آنان اهل بیت پیامبرند که خداوند، پس از سختی هایی که بر آنان می رسد، مهدی شان را بر می انگیزد و آنان را عزت بخشیده و دشمنان شان را خوار می گرداند.»

 

رهبری منحصر به فرد؛ رهبری ویژه این انقلاب، از دیگر ابعاد عظمت آن است . برای مرتبه بلند او، همین بس که امام صادق علیه السلام در وصف او فرمودند: «و لو ادرکته لخدمته ایام حیاتی؛(7) اگر او را درک می کردم، تمام عمر به خدمت او می پرداختم ».

 

اصالت؛ جنبش حضرت حجت(عج)، از نظر تاریخی، از ریشه دارترین حرکت ها است . اعتقاد به مصلح، درتمام ادیان و بسیاری از نحله ها و مکاتب بشری، وجود دارد; از آیین زرتشت گرفته تا یهودیت و مسیحیت و . . . . (8)

 ادامه دارد....

پی نوشت ها:

۱- منتخب الاثر، ص ۴۸

 

۲- بحارالانوار، ج 52، ص 352

 

۳- نور (24)، آیه 55.

 

۴- معجم احادیث الامام المهدی، ج 5، ص 284.

 

۵- قصص (28)، آیه 5.

 

۶- معجم احادیث الامام المهدی، ج 5، ص 321.

 

۷-همان، ج 3، ص 385.

 

۸- برای توضیح بیشتر ر. ک: خورشید مغرب، ص52.

 

* دانشنامه امام مهدی(عج)؛ پایگاه اطلاع رسانی حوزه

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک کارشناس مهدوی بیان کرد

تابستان؛ فصل دغدغه‌مند کردن نسل آینده درباره ظهور/راه ختم شدن تحصیل و تهذیب به ظهور

حجت‌الاسلام محمودی با بیان اینکه باید اولویت تبلیغات مهدوی را نوجوانان قرار دهیم، گفت: فراغت تابستان بهترین فرصت است تا نسل آینده را دغدغه‌مند ظهور کنیم آنگاه است که هدف تحصیل و تهذیب آنها کسب رضایت حضرت(عج) و زمینه‌سازی برای ظهور می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان