خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠

Monday, February 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گیلان - زمان :   ۱۳۹۷/۹/۱ - ۱۲:۰۰ شناسه خبر : ۷۴۲۱۲۴

حلقه های کتابخوانی در مسجد فاطمیه/ لذت مطالعه را در مسجد به کودکان بچشانیم
کانون فرهنگی و هنری فاطمیه رشت یکی از کانون های موفق استان است که در دل مسجدی کوچک جا خوش کرده و با فعالیت‌هایش توانسته بسیاری را جذب خود کند.

خبرگزاری شبستان، گیلان: آوازه‌اش را بسیار شنیده بودم، کودکان در این محله با مسجد پیوندی دیرینه دارند، چشم که می‌چرخانی، نوجوانان و جوانانی را در اطراف مسجد می‌بینی که در تکاپوی خاصی هستند و هر یک به نوعی تلاش می کنند تا ارتباط خود را با مسجد مستحکم‌تر کرده و در همه فعالیت‌های آن شرکت کنند.

 

کانون فرهنگی و هنری فاطمیه رشت یکی از کانون های موفق استان است که در دل مسجدی کوچک جا خوش کرده و با فعالیت‌هایش توانسته بسیاری را جذب خود کند تا به وظیفه تربیتی و پرورشی خود برای فرزندان این شهر بپردازد.

 

اما آنچه که مرا به این مسجد کشانده تا ساعاتی را در آن به تماشای نوجوانان پر جنب و خروشی بنشینم که الفبای همدلی و مشارکت را با هم بخش کرده‌اند، حلقه‌های کتابخوانی و نشست‌های کتابخوان کانون در گسترش فرهنگ مطالعه است.

 

نوجوانان و جوانانی که در گروه‌های چهار تا پنج نفره گوشه‌ایی را برگزیده و در حال بحث و گفتگو در مورد کتاب خود هستند.

چه زیبا و دلنشین است در جامعه‌ای که امروز همه از فقر مطالعه شکایت داشته و دنیای دیجیتال میان ما و کتاب فاصله انداخته همت افرادی را می‌بینی که دغدغه فرهنگی داشته و به دنبال تقویت پیوند با کتاب هستند.

 

به راستی که مسجد کارکردهای فراوانی دارد و در راس آن اندیشه و تفکر قرار گرفته است.

 

مهدی پاک شریفی، مسئول کانون فاطمیه که از فعالان فرهنگی شهر است با بیان اینکه کودکان و نوجوانان، جامعه مخاطب این کانون هستتند اظهار کرد: باید ارتباط بین کودکان و مسجد با استفاده از ابزار مختلف فرهنگی و هنری تقویت شود تا بتوانیم نسلی متعهد و متخصص را تحویل جامعه دهیم.

 

وی با بیان اینکه مسجد تنها جایگاه عبادت نبوده بلکه کارکردهای مختلفی دارد افزود: بهره‌گیری از ظرفیت نوجوانان و مشارکت دادن آنها در فعالیت‌ها موجب جذب آنان به این اماکن مقدس میشود.

 

از وی در مورد کتابخانه مسجد پرسیدیم، لبخندی زد و گفت: در این کانون هر فعالیتی دارای یک مسئول است و در امور کتابخانه باید با کتابدار مسجد که جوانی فعال و متخصص است، صحبت کنید.

 

به سراغ او که جواد یوسفی نام دارد رفتیم و از فعالیت‌های کتابخانه‌ایی مسجد پرسیدیم.

 

وی با بیان اینکه کتابخانه مسجد فاطمیه کتابخانه‌ایی با 13 هزار جلد کتاب بود اظهار کرد: با همکاری اعضای کتابخانه، کتاب‌های مسجد را ارزیابی و نیازسنجی کرده و بعد از پالایش، حدود چهار هزار جلد آن را به کتابخانه حر خشت مسجد که فاقد کتاب‌های لازم بود، اهدا کردیم.

یوسفی با تصریح اینکه حدود یکصد نفر از اعضای کانون از کتابخانه مسجد بهره می‌برند تصریح کرد: شرایطی مهیا شده که از فضای کتابخانه به عنوان قرائت‌خانه نیز استفاده می‌شود.

 

وی با اشاره به برگزاری حلقه‌های کتابخوانی در مسجد اذعان کرد: این حلقه‌ها به 2 صورت کسب مهارت و خوانش کتاب با حضور اعضای کتابخانه برگزار می‌شود.

 

کتابدار مسجد فاطمیه رشت ادامه داد: در حلقه‌های کسب مهارت کارگاه‌های مهارتی چون پرسش‌گری برای نوجوانان راهنمایی و دبیرستانی با توجه به کتب مشخص شده، برگزار می‌شود.

 

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های کتابخوان با محوریت شناخت مفهومی چون کتابخوانی عاشورا تصریح کرد: در قالب این دوره‌ها که به صورت پژوهش‌محور برگزار می‌شود افراد باید در قالب جلسه‌ایی از کتاب مورد خوانش خود دفاع کرده و به سوالات مطروحه پاسخ دهند.

 

یوسفی با بیان اینکه مسجد فاطمیه پذیرای نخستین نشست کتابخوان مساجد استان بود افزود: در قالب این نشست که با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد افراد به معرفی کتب مورد علاقه خود پرداختند.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به تشکیل حلقه‌های هم‌افزایی در کتابخانه مسجد فاطمیه تصریح کرد: در قالب این طرح افراد متخصص در رشته‌های مختلف اطلاعات تخصصی خود را به‌منظور مهارت گوش کردن افراد دیگر به مفاهیمی که با آن بی‌ارتباط بودند، را در اختیار اعضا قرار می‌دهند.

 

وی همچنین از برگزاری جلسات « بحث آزاد» در کانون خبر داد و اذعان داشت: در قالب این طرح نوجوانان و جوانان دغدغه‌های روز خود را بیان و کتب مربوط به آن را معرفی می‌کنند.

 

یوسفی با اشاره به مشکلات حوزه کتابخانه‌های مساجد اذعان کرد: متاسفانه فضای تعاملی بین کتابخانه‌های مساجد استان وجود نداشته و از حال یکدیگر بی‌خبر هستیم.

 

وی خواستار تعامل بیشتر کتابداران مسجد جهت رفع نیازها شد و گفت: متاسفانه در اهدای کتاب به کتابخانه‌ها نیازسنجی صورت نمی‌گیرد و ممکن است کتب اهدایی برای کانون با توجه به حوزه فعالیتش احتیاج نباشد.

 

حضور در کتابخانه مسجد فاطمیه بسیار دلنشین و جذاب بود و همین باعث شد تا در گفتگو با مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان که متولی کتابخانه‌های مساجد است پرداخته و از وضعیت کتابخانه‌ها جویا شویم.

حجت الاسلام رضوانی نژاد که به تازگی مسئولیت دبیرخانه کانون‌های مساجد استان را عهده‌دار شده است از فعالیت ۲۴۵ باب کتابخانه در مساجد سراسر استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۴۴ باب کتابخانه در مساجد روستایی و ۱۰۱ باب در مساجد مناطق شهری فعالیت می‌کنند.

 

وی با اشاره به فعالیت کتابخانه‌های مساجد به دو صورت باز(در صحن مسجد) و بسته(مخزن دار)، تصریح کرد: ۱۴۸ باب کتابخانه باز و در داخل مساجد فعالیت می‌کنند و ۹۷ باب هم دارای مخزن بوده و اتاقی مجزا دارند.

 

رضوانی نژاد با بیان اینکه ۲۴۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های مساجد استان موجود است خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۲ هزار نوجوان و جوان گیلانی در کتابخانه‌های مساجد استان عضو هستند.

 

آری، باید لذت مطالعه را در مساجد به کودکان بچشانیم. ترویج فرهنگ مطالعه علاوه براینکه نیازمند تلاش دستگاه‌های فرهنگی متولی است، بر همت تک تک افراد جامعه استوار است تا بتوان فرهنگ غنی خود را حفظ و به نسل‌های آینده انتقال داد.

 

گزارش از سمیه اکبرپور

 

 

 

 

پایان پیام/84

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

طعم شیرین کارآفرینی با سورتینگ میوه/ نیازمند حمایت مسئولان هستیم

سجاد جوان دهه هفتادی است که با راه‌اندازی سورتینگ میوه برای۴۰ نفر اشتغال ایجاد کرد اما با توجه به تورم موجود برای تداوم راهش نیازمند حمایت مسئولان است.

اخبار برگزیده شبستان