خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠

Monday, February 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۴۴ شناسه خبر : ۷۴۱۸۹۸

دولتی ها در حیاط / برکناری بازنشستگان ریاست جمهوری
اعضای هیات دولت امروز نیز به رسم هر هفته در حاشیه جلسه با رئیس جمهور به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، اعضای کابینه دوازدهم امروز چهارشنبه ۳۰ آبان به رسم هفته های گذشته با حضور در حیاط جلسه هیات دولت به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند که بخشی از اظهارات مهم آن ها به شرح زیر است:

 

وزیر نفت: بحثمان از احیای کارت سوخت، سهمیه بندی یا افزایش قیمت نیست

«بیژن نامدار زنگنه»  در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل مسعود کرباسیان را برای ریاست شرکت ملی نفت انتخاب شد، گفت: خیلی کار خوبی کردیم، او بهترین فردی بود که می توانستیم انتخاب کنیم.

 

وزیر نفت درباره آخرین جزئیات برای استفاده مجدد از کارت سوخت، اظهار کرد: شرکت پخش اطلاعیه داده که کسانی که کارت سوخت را گم کرده اند، تصمیم بر این شده که در زمانی که در آینده اعلام می‌شود همه  کارت، سوخت بگیرند؛ چرا که می خواهیم جلوی قاچاق سوخت را بگیریم و بحث‌مان اصلا افزایش قیمت یا سهمیه بندی نیست و از شنبه سوم آذر تا 24 همان ماه مشخصات را بگویند تا کارت برایشان صادر شود.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال افزایش قیمت‌ حامل های انرژی، گفت: این بحث باید در مجلس مطرح شود و در آنجا تصمیم گیری کنند. نمی گوییم ارائه کارت سوخت به تنهایی می تواند جلوی قاچاق سوخت را بگیرد، اما میزانش را کاهش می دهد و تحریم ها نیز هیچ تاثیری در تولید بنزین ندارد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور: برکناری بازنشستگان ریاست جمهوری

«محمود واعظی» با اعلام اینکه تا ساعت 24 امشب که قانون اجازه داده است برای بازنشستگان نهاد ریاست‌جمهوری یا سرپرست می‌گذاریم یا فرد جدیدی را منصوب می‌کنیم، گفت: ما برای هیچ کدام از بازنشستگان در ریاست‌جمهوری اجازه برای ادامه کار نگرفته‌ایم و من هم نه اعاده خدمت شده‌ام و نه بازنشسته هستم.

 

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: حاجی میرزایی بازنشسته نیست، اما تخته روانچی در اوایل دوران احمدی نژاد چون نمی‌خواست با آن دولت کار کند خیلی زود بازنشسته شد اما آقای ظریف وی را دوباره به کار گرفت و وی اعاده به کار شد. قانون در ارتباط با تخته روانچی مشکلی ندارد.

 

وی همچنین درباره انتصاب کرباسیان در شرکت ملی توسط وزیر نفت بیان کرد: شرکت نفت جای بسیار مهمی است و همواره نظر نظام این بوده است که فرد توانمند در این شرکت کار کند، زیرا در حال حاضر شرایط بسیار سخت و پیچیده بوده و باید نفت را صادر کنیم.  وزیر نفت برای استفاده از کرباسیان اذن گرفته است. کرباسیان در دوره وزارت اقتصاد و گمرک عملکرد بسیار خوبی داشته است و نظر رئیس‌جمهور و دولت و حتی من شنیده‌ام نظر دفتر رهبری این است که اگر کسی برای کشور زحمت بکشد و صادقانه کار کند باید حکومت و دولت قدردان وی باشد و زنگنه از رهبری برای این انتصاب اذن گرفته است.

 

واعظی در مورد هجمه های وارد شده به وزیر امور خارجه نیز توضیح داد:‌ نوار سخنان ظریف را شنیدم، این صحبت ها نقصی ندارد و موضع وی کاملا درست است. این موضع تنها مختص به وزیر امور خارجه نیست بلکه موضع دولت است.دولت به دنبال شفافیت و مبارزه با فساد است، آنچه که ظریف درباره مبارزه با فساد و پولشویی مطرح کرد مصادیقی دارد که به آن اشاره می کنم. همواره با ورود مواد مخدر به کشور مخالف هستیم، این مواد برای پول وارد کشور می شود، چرا ما با قاچاق و بسیاری از اقدامات غیرقانونی اقتصادی مخالف هستیم، به همین دلیل است. همه این موارد را وقتی کنار هم قرار می دهیم به پولشویی می رسیم. پولشویی همان قاچاق و ورود مشروبات الکی و مواد مخدر و... است، ما در دولت با این اعمال مخالف هستیم. وزیر امور خارجه هم به درستی اعلام کرده است که ما باید با این کار مخالفت کنیم.

 

وی ادامه داد: از رسانه ها می خواهم به سخنان وی گوش کنند، ظریف هیچ نهاد و بخشی را متهم نکرده است، وی با پولشویی در ایران مخالفت کرده است و اعتقاد دارد قانون مبارزه با پولشویی باید جای خودش را باز کند. متاسفم از اینکه با وجود موضع درست ظریف، عده ای با خصومت قبلی وی را مورد هجمه قرار می دهند.نباید با خدمتگزاران کشور این گونه رفتار کنیم، انتقاد سرجای خودش است، اما هر چیزی را به یک مسئول گفتن قابل قبول نیست.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه: سقف هزینه‌ای بودجه‌ای سال آینده را در کف قرار دادیم

«محمدباقر نوبخت» گفت:‌ تلاش ما آن است که با بسته‌های جبرانی به بخش زیادی از جامعه کمک کرده و وضعیت فعلی را جبران کنیم.

 

وی افزود: سقف هزینه‌ای بودجه‌ای سال آینده را در کف قرار دادیم و معتقدیم که باید منابع بودجه سال ۹۸ بسیار مطمئن باشد. با احتیاط درباره نفت، مالیات و برای استفاده از اوراق مشارکت و بازپرداخت آن، برای بودجه سال آینده رفتار خواهیم کرد، به همین دلیل است که چون بازپرداخت این اوراق معطوف به سال‌های گذشته است،‌ نسبت به استفاده از آن احتیاط خواهیم کرد. به خوب شدن وضع اقتصاد کشور امیدواریم اما باید در مجموع خود را برای شرایط سخت آماده کنیم، به همین دلیل است بودجه‌ای که به دولت ارائه شده است در تمامی موارد باید مطمئن باشد.

 

رئیس بانک مرکزی:‌ بدنبال راهی برای اتصال به پلتفرم سامانه نیما هستیم

«عبدالناصر همتی» گفت: گفت‌وگوهایی را در خصوص شکل‌گیری بازار متشکل اسکناس داشتیم چرا که بازار امروز اسکناس غیر متشکل است. دوستان روی این ایده کار می‌کنند تا ببینیم چگونه می‌توان این ایده را عملیاتی کرد.می‌خواهیم کسی که می‌خواهد ارز خود را بفروشد به صرافی‌ها مراجعه کند و این موضوع راهی برای اتصال به پلتفرم سامانه نیما باشد.

 

رئیس بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی شما از بازار ارز و سکه چیست، گفت: نمی‌توانم پیش‌بینی کنم و بستگی به بازار دارد اما همیشه تاکید کرده‌ام که ارز و سکه کالاهای مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. روی بازار کنترل داریم و فشارهای دشمن نتوانسته روی دولت و بانک مرکزی تاثیر داشته باشد.

 

وزیر اقتصاد و دارایی: درباره حذف یارانه اقشار پردرآمد تصمیم گیری نشده است

 

«فرهاد دژپسند» در پاسخ به تغییرات انجام شده در تیم اقتصادی دولت، گفت: طراحی سیاست های اقتصادی در دولت اصلا به فرد متکی نیست. این یک کار جمعی است که با ریاست رییس جمهوری موارد مطرح  و تصمیمات لازم اتخاذ می شود.

 

وی درباره  وضعیت  بازار جدید ارزی اظهار کرد: خوشبختانه در مصوبه‌ای که در شورای عالی اقتصادی تصویب شده تسهیلات قابل توجهی در نظر گرفته شده تا بخش خصوصی آزادتر در بازار ورود کند.

 

وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسشی درباره حواشی واگذاری کارخانه نیشکر هفت تپه و اعتراضات کارگران آن، نیز گفت: این واگذاری ها شرایطی دارد و این مشکلاتی که پیش آمده خیلی ربطی به واگذاری ها ندارد، مسائلی هست که در فرایند توسعه طرح‌هایی که واگذار شده است گاهی مشکلاتی به وجود می‌آورد که مشکلات تبعاتی را به همراه دارد.کارگران چون حقوق شان را نگرفته بودند، ناراحت بودند بنابراین با صبحت هایی که با خریدار و مجموعه مدیریتی فعلی شد قرار است که حقوق شان را پرداخت کنند و مشکلات کاهش پیدا کند.

 

وی درباره اینکه اگر اس پی وی به نتیجه نرسد، چه راهکاری برای دورزدن تحریم ها وجود دارد، گفت: چرا می گوییم به نتیجه نرسد؟ داریم تلاش می کنیم که ان‌شاءالله به نتیجه برسد. حتما راه‌های جایگزین طراحی شده و ما خود را متکی به یک راه حل نمی‌کنیم که اگر این راه حل بر فرض محال به نتیجه نرسد با مشکل روبه‌رو شویم.

 

وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسشی درباره حذف یارانه اقشار پردرآمدها، اظهار کرد: این بحث یارانه ان‌شاءالله در قالب بودجه و سیاست های سال آینده مورد بحث قرار می‌گیرد هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

 

دژپسند در پایان با اشاره به شکل گیری اتاق مدیریت ضدتحریم در وزارت اقتصاد، گفت: اتاق مدیریت ضدتحریم را مدتهاست شکل دادیم و در حال پایش اقدامات طرف خارجی و برخورد و مقابله با آن از سوی خودمان هستیم./

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی:

ملت ایران در ۲۲ بهمن کار بزرگی انجام دادند

هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم استان آذربایجان شرقی، صبح امروز (دوشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

اخبار برگزیده شبستان