خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸

السبت ٩ ربيع الثاني ١٤٤١

Saturday, December 7, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۳۶ شناسه خبر : ۷۴۱۸۸۵

ممنوعیت تبدیل شدن مدارس دولتی به هیئت امنایی و واکنش آموزش و پرورش
شورای عالی آموزش و پرورش نسبت به رای عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت تبدیل شدن مدارس دولتی به هیئت امنایی واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبر گزاری شبستان، طبق دستورالعمل اجرایی مدارس هیئت امنایی، مدارس دولتی و خیر سازی هستند که  در صورت  واجد شرایط بودن  به درخواست شورای مدرسه و تایید شورای آموزش و پرورش شهرستان ها یا منطقه به صورت هیات امنایی اداره می شوند.

 

منابع مالی مدارس هیات امنایی  از طریق سرانه، هدایا و کمک های مردم داوطلبانه خارج از  فصل ثبت نام مدارس، وجوه تشویقی از طریق شورای آموزش وپرورش شهرستان یا منطقه، دریافت وجوه از طریق ارایه خدمات آموزشی و  پرورشی و هدایا نقدی و غیرنقدی از خیرین  تامین می شود.

 

اما برخی از مدارس هیئت امنایی، بیشترین تامین منابع مالی خود را از طریق ثبت نام دریافت می کنند. به گفته ی خانواده ها این مدارس شهریه ای از 500 هزار تومان تا 4 میلیون تومان بابت ثبت نام دریافت می کنند.

 

در همین ارتباط، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت تبدیل شدن مدارس دولتی به هیئت امنایی رای اعلام شد.

 

که با واکنش شورای عالی آموزش و پرورش رو به رو شد و این شورا در خبری اعلام کرده است، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری براساس بند «ب» رای صادره اعلام می‌کند: آئین‌نامه توسعه مشارکت‌های مردمی به شیوه مدیریت هیئت امنایی در مدارس، مصوب جلسه 788 تاریخ اول اردیبهشت 88 شورای عالی آموزش و پرورش در حدی که با تغییر اداره مدارس دولتی به هیئت امنایی، شائبه غیر دولتی بودن مدارس را ایجاد می‌کند و منجر به این می‌شود که در عمل هیئت امنایی مدارس اولیای دانش‌آموزان را به پرداخت شهریه برای غیرخدمات آموزشی و پرورشی فوق‌برنامه ملزم کنند مغایر اصل 30 قانون اساسی است و مستند به بند یک ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آئین‌دادرسی دیوان عدالت اداری مصوبه سال 92 باطل می‌شود.

 

لازم به یادآوری است که هدف شورای عالی آموزش و پرورش از مصوبه مذکور فراهم آوردن زمینه مشارکت مردمی در ابعاد مختلف و مدیریت مدارس به شیوه هیئت‌امنایی است و به هیچ وجه تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی هدف نبوده و نیست و عملکرد هیئت‌امنا و مدیران مدارس نباید زمینه ایجاد شائبه غیردولتی شدن مدارس را فراهم آورد.

 

بنابراین در اجرای دادنامه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی تدابیری اتخاذ خواهند کرد تا هیئت‌امنا و مدیران مدارس نسبت به اجرای صحیح و دقیق آئین‌نامه مذکور تلاش کنند و الزام اولیای دانش‌آموزان به پرداخت وجه غیر خدمات آموزشی و پرورشی فوق ‌برنامه و بروز هر گونه شائبه غیردولتی شدن مدارس جلوگیری کنند.

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

لاین غرب به شرق زیر گذر گیشا در ساعت پیک ترافیک بر روی خودرو ها باز می شود

صبوری دیلمی گفت: برای کاهش بار ترافیک منطقه لاین غرب به شرق زیر گذر گیشا در ساعت پیک ترافیک بر روی خودرو ها در چند روز آینده باز می شود.

اخبار برگزیده شبستان