خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠

Monday, February 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۴:۱۸ شناسه خبر : ۷۴۱۸۵۸

نقش تاثیرگذار کانون های مساجد در کشف خلاقیت نوجوانان
یک کارشناس در حوزه دین گفت: کانون‌های مساجد فضای مناسبى هستند، تا بتواند در قالب گروهها و اجتماعات مختلف به انجام فعاليت پرداخته و زمینه ای برای کشف خلاقیت نوجوانان شوند.

«محمدعلی موظف رستمی» در گفت و گو با خبرنگار مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، در رابطه با تاثیر فضای مسجد و روح فعالیت های اجتماعی در این مکان بر نوجوانان گفت: با توجه به اینکه یکی از نقش‌ها و کارکردهای اصلی مساجد، از زمان شکل‌گیری آن تا به حال همواره کارکرد اجتماعی است و از سویی دیگر مخاطبان و اهالی مسجد نیز از اقشار و طبقات مختلف اجتماعی هستند. همچنین غالب فعالیت هایی که در این مکان مقدس انجام می‌گیرد، چه مناسکی و عبادی مثل اقامه نماز جماعت و قرائت دعا و فعالیت های تعاونی و خیرخواهانه  همگی جلوه و نمادی یک رفتار اجتماعی است،

 

 وی بیان کرد: حضور در مسجد مستلزم یکسری پيش نيازها و الزامات است. همچنان که ورود به هرمكانى دیگر كه جنبه عمومى دارند، يك سرى قوانين و مقرراتی وجود دارد كه رعايت آنها الزامي است. مسجد نيز به عنوان يك مكان مقدس، بيش از ساير اماكن و مراكز دينى، از قداست و پاكى خاصى برخوردار است. رعايت آداب و رفتار اجتماعی، خاص خویش را می‌طلبد. حضور نوجوانان در این مکان مقدس در زمانی که شخصيت و هويتشان در حال شكل گیری است، باعث نهادينه شدن اين گونه رفتارهای اجتماعی در وجودشان خواهد شد و این امر مى‏ تواند آينده آنان و جامعه را، از حيث حفظ هنجارها و ارزشها بيمه کرده و از بسيارى از انحرافات و كجرويها، جلوگيرى می کند.

 

 این کارشناس در حوزه مسجد با اشاره به نقش کانون های مساجد در اجتماعی تر شدن نوجوانان و تربیت آنها اظهار کرد: مساجد به عنوان يك نهاد دينى و اجتماعى بسيارى از امور و فعالیت های اجتماعى درآن شكل مى‏ گيرد. با توجه با اینکه یکی از اهداف مهم راه اندازی کانون های فرهنگی و هنری مساجد،فراهم  کردن زمینه رشد و شکوفایی نوجوانان و جوانان مسجدی از طریق ایجاد یک بستر تخصصی از فعالیت های متناسب با این قشر بوده است . وجود نوجوانان هم که سرشار از پتانسيل و انرژى هستند، می تواند این انرژی و پتانسیل را به فعلیّت در آورد.

 

وی خاطر نشان کرد: نوجوانان نیز می توانند با تأثیر پذیری از بروندادهای فرهنگی و هنری کانونها، گام‌ هایی اساسی را در رشد اجتماعی خویش بردارند. در اين مقطع سنى، علاقه به انجام كارهاى جمعى و امور اجتماعى از شدت بيشترى برخوردار است و کانون‌های مساجد فضای مناسبى را برای آنها فراهم مى‏ سازد، تا بتواند در قالب گروهها و اجتماعات مختلف به انجام فعاليت بپردازند.

 

 این کارشناس در حوزه مسجد با اشاره به تاثیر مساجد و کانون ها در بیرون آوردن نوجوانان از فضای مجازی و کشاندن آنها به فضای اجتماعی گفت: تكنولوژي رايانه،ورود به شاهراه‌هاي اطلاعاتي را در فضاي مجازي فراهم ساخته است. اين تكنولوژي هم‌چنين فضا و بازاري را براي سرگرمي طيف وسيعي از افراد، به ويژه نوجوانان كه به سرعت و به طور مداوم، رو به رشد است، فراهم كرده است. مركز ثقل اين تأثير، بر روي نسل در حال رشد، يعني نوجوانان متمرکز شده است. به عبارت ديگر، بخش قابل توجهي از زندگي نوجوانان امروز را ارتباط با اينترنت تشكيل مي دهد.

 

وی خاطر نشان کرد: کانونهای فرهنگی مساجد بهترین فرصتی است که می توانند فضاى حقیقی مناسب و بسيار خوبى را در اختيار آنان قرار دهد، تا نوجوانان به جای تمرکز در فضای غیر واقعی و مجازی در بستری که توسط این  کانونها فراهم شده است، ضمن معرفي خود، بتوانندكارها و آثارشان را درمعرض قضاوت ديگران قراردهند، از جمله شرکت  در نمايشگاه خط، نقاشى، گرافيك، صنايع دستى،در مناسبتهاى مختلف مذهبى،ملّى و نيز قرائت شعر،خاطره دكلمه، قصه در خلال برنامه‏ ها و مراسم گوناگون و شركت در گروه‏هاى سرود و نمایش.

 

این پژوهشگر در حوزه مسجد در پاسخ به این سوال که کانون های مساجد چگونه می توانند ذهن نوجوانان را خلاق و جهت پدید آوردن اختراعات فنی آماده کنند، گفت:یکی از نتایج و پیامد مثبت حضور نوجوانان در کانونهای مساجد ایجاد و تقویت روحیه خود باوری و عمل به شعار ما می توانیم است. تکرار حضور در فضای کانون های مسجد ضمن اینکه باعث یادآوری این شعار به میزان هر حضور وی خواهد شد، موجب نهادینه شدن آن در وجود و شخصیت وی نیز است.

 

وی با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد از سه حوزه اجتماعی متاثر خواهند بود، گفت: مسجد نهاد دینی و اجتماعی است که مهم ترین کارکرد آن هم است و روح اجتماعی و غالب برنامه های نیز توسط مساجد صورت می گیرد، همراستایی و تأتیر پذیری فعالیت های کانونهای مساجد از این سه حوزه اجتماعی موجب شده است تا آنها به عنوان بهترین ابزار برای اجتماعی سازی مخاطبان به ویژه نوجوانان مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

موظف رستمی تاکید کرد: محوراساسى در تربیت اجتماعی نوجوانان توسط کانونها، تشخيص درست نيازها و انگيزه‏ ها در ایجاد یک شخصیت اجتماعی متناسب با جامعه اسلامی است، به طور قطع و یقین می توان گفت که وقتی این روحیه اجتماعی نوجوان در کانونهای مساجد،مراحل اصلاح، جبران، تقویت و تکمیل آن صورت پذیرد. در آینده نوجوانی وارد عرصه جامعه خواهد شد که از نظر اجتماعی شخصیتی نسبتاً کامل و جامع خواهد داشت و فردی مفید به حال مردم خواهد بود.

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جماعت مسجد محمدیه:

کانون‌های مسجدی ظرفیت مهمی برای کشور هستند

آیت‌الله ارفع گفت: هر نهاد و مرکزی که بتواند قلوب مردم به ویژه نسل جوان را با انقلاب اسلامی پیوند دهد، نعمتی برای نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که مطمئنا کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و بسیج از مصادیق این موضوع هستند.

اخبار برگزیده شبستان