خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۲:۵۰ شناسه خبر : ۷۴۱۵۳۵
سردبیر «ینی شفق» به اخلیج انلاین:
رسوایی دو شاهزاده؛ تشتی که به زودی از بام می افتد
سردبیر «ینی شفق» به خلیج انلاین گفت: در ترور «جمال خاشقجی» نه تنها ولیعهد عربستان بلکه ولیعهد ابوظبی نیز دست داشته است و این جنایت به تغییرات ریشه ای در منطقه و موازنه قوی ختم خواهد شد.

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل: «ابراهیم قراگول» سردبیر روزنامه ترکیه ای «ینی شفق» در گفتگوی ویژه با «خلیج انلاین» درباره ترور«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول، گفت: بعید است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان امور مملکت را به عنوان جانشین پدرش«سلمان بن عبدالعزیز» برعهده بگیرد و این مسئله پس از جنایت جما خاشقجی به دست تیم ترور متعلق به وی پایان یافته و رویای پادشاهی اش برباد رفته است.

 

قراگول گفت: جنایت ترور خاشقجی داخل کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، به عنوان ننگی برای ولیعهد سعودی در طول زندگی خواهد بود و تاریخ این جنایت را که جهان از زشتی آن لرزید، خواهد نوشت و به همین دلیل محال است که پادشاه عربستان شود.

 

شواهد دال بر دخالت بن سلمان   

وی ادامه داد: ترکیه مدارک و شواهی مبنی بر دست داشتن محمد بن سلمان در اختیار دارد و همه شاخص های تحقیق مقامات ترکیه این مسئله را نشان می دهد و هرگز نمی تواند از مسئولیت جنایت ترور خاشقجی فرار کند.

سردبیر روزنامه ینی شفق گفت: ترکیه در این مسئله با آرامش عمل می کند و با اقتدار بالا آن را اداره می کند و به انتشار اطلاعات براساس تحولات این پرونده و پاسخگویی مقامات سعودی ارایه می شود تا قاتلان حقیقی شناسایی شوند.

اما پیش بینی می کند که نوارهای صوتی مخصوص لحظه قتل جمال خاشقجی در طول این هفته منتشر شود و این مسئله مناقشات بین المللی را درباره این جنایت وحشیانه به دنبال دارد و دلایل و شواهد جدیدی فاش می شود که گریزی از آن نیست.

اشتباه بزرگ

ابراهیم قراگول گفت: کسانی که دستور ترور خاشقجی داخل کنسولگری کشورش را دادند و جنایت شان را داخل خاک ترکیه اجرا کردند، اشتباه بزرگی مرتکب شدند؛ زیرا ترکیه هرگز نمی پذیرد که هویت فرد پشت پرده ماجرا و دستوردهنده این جنایت فاش نشود و باید مجازات شود و عادلانه محاکمه شود.

وی با اشاره به کنفرانس مطبوعاتی دادستان کل عربستان که برخی از شرکت کنندگان در این ترور بدون ذکر نام به طور صریح متهم کرد، گفت: وی تلاش مایوس کننده ای برای مخفی کردن کسی داشت که دستور قتل خاشقجی را با این روش صادر کرده است.

روایت های سعودی

قراگول در گفتگو با خلیج انلاین، به روایت های متعدد عربستان درباره این مسئله به مدت بیش از 40 روز اشاره کرد و گفت: این توجیه است که اطلاعات دروغین از سوی گروه ترور دریافت کردند.

وی گفت: علت آن به این مسئله برمی گردد که هر زمان عربستانی ها به اطلاعات جدید و محکمی که ترکیه درباره خاشقجی منتشر می کرد، دست می یافتند، مجبور می شد که روایت جدیدی را عنوان کند تا با ادله و اطلاعات منتشر شده آنکارا همسو باشد.

این روزنامه نگار ترکیه افزود: عربستان همه چیز را از ابتدا رد می کرد، اما به مرور زمان به این جنایت اعتراف کرد و آن را پذیرفت و خواهیم دید که به زودی به مطالب بیشتری اعتراف خواهد کرد؛ بنابراین هر زمان شواهد و ادله فاش شود، آنها به عقب گام برمی دارند و مجبور به قبول این اتهام خواهند شد.

قراگول گفت: در پایان نقاب از ارتباط ولیعهد عربستان با این جنایت برداشته خواهد شد و مشخص می شود که چه کسی دستورها را صادر کرده است و تنها مشوق نیست، بلکه دستوردهنده قتل است.

وی ادامه داد: همه برنامه ای را اجرا می کنند که پنهان کردن این جنایت و قربانی شدن تعدادی از افراد برای نجات ولیعهد را دنبال می کند، اما این اقدامات به علت شواهد و دلایل ترکیه فایده ای ندارد.

جنایت بین المللی

دبیرتحریریه روزنامه ینی شفق به خلیج انلاین فاش کرد که وزارت امور خارجه درحال آماده سازی پرونده خاشقجی برای ارایه به دادگاه جنایی بین المللی (لاهه) است و این مسئله به علت همکاری نکردن عربستان برای کشف عاملان واقعی این جنایت و تلاش برای پنهانکاری است.

وی گفت: ترکیه همچنین دلایل و شواهدی را برای پایان دادن به این مسئله با روش صحیح ارایه خواهد داد تا همه عاملان این جنایت مشخص شوند.

قراگول ادامه داد: تلاش هایی که دادستان کل عربستان انجام داد، از حقیقت پرده برنداشت، بلکه برای تبرئه ولیعهد و نجات وی بود و به همین دلیل مسئولان سعودی تلاش گسترده بین المللی را در این راستا انجام می دهند و عملیات پنهان کاری را با این روش در سطح قضایی انجام می دهند.

این روزنامه نگار ترکیه معتقد است که اگر قصد کشف حقایق بود، عربستان محاکمه این افراد در ترکیه یا هر دادگاه بین المللی را می پذیرفت و خوشبختانه این شواهد در اختیار ترکیه است نه عربستان؛ بنابراین ترکیه روشی بی نهایت هوشمندانه را به تدریج دنبال می کند.

موقعیت سخت برای پادشاه

قراگول افزود: اگر ریاض بر به تاخیر انداختن واقعیت و افشانشدن مسئول اصلی و اجرایی جنایت ترور خاشقجی داخل ترکیه اصرار کند؛ ملک سلمان را در موقعیت سختی قرار می دهد، زیرا وی کسی است که مجرم را پنهان می کند، به خصوص که همه شواهد و قراین از جمله نوارهای صوتی و تصویری و عکس ها منتشر شود؛ با وجود اینکه مسئولان سعودی از این نوارها اطلاع دارند.

وی تاکید کرد: تنها راه حل این مسئله می تواند مشاوره و مشارکت با ترکیه برای حل این مسئله بدون تعویق و پنهانکاری است.

سردبیر ینی شفق در این گفتگو گفت: درصورتی که عربستان در این شرایط ولیعهد را عزل نکند، ریاض با مشکلات بی نهایت سختی مواجه خواهد بود.

این روزنامه نگار ترکیه ای معتقد است که این جنایت و پیامدهای آنها به تغییرات ریشه ای در تاریخ سیاسی این منطقه و موزانه قوی به ویژه داخل عربستان تبدیل خواهد شد و ما شاهد عملیات تصفیه حساب های شدیدی در خلال این جنایت خواهیم بود و بدون شک این امر به تغییران خطرناکی منجر می شود.

نقش امارات

قراگول با اشاره به نقش «محمد بن زاید» ولیعهد امارات در مسئله خاشقجی، گفت: رسوایی های ولیعهد سعودی و ولیعهد امارات در منطقه خاورمیانه به تدریج از خلال این جنایت مشخص خواهد شد و فهرست عملیات های سری و شبکه های ارتکاب جنایت و حمایت مالی از تروریسم و اجرای عملیات در ترکیه و خارج را در برابرشان قرار داده خواهد شد.

این روزنامه فاش کرد که «محمد دحلان» مشاور فلسطینی ولیعهد ابوظبی در جنایت خاشقجی دست داشته است و ماموریت پنهان کردن شواهد جنایت را داشته است و تیم مرتبط با دحلان از لبنان به ترکیه یک روز پیش از ترور به ترکیه رسیده است.

قراگول افزود: محمد بن سلمان«بازوی» ولیعهد ابوظبی است و این دو نقش بدی را ضد ترکیه بازی می کنند و مسئله ترور خاشقجی ، بن زاید را نیز در برمی گیرد و تنها در بن سلمان متوقف نمی شود.

وی به خلیج انلاین گفت: ما به خوبی می دانیم که آنها برای شعله ور کردن فتیله جنگ منطقه ای به منظور اجرای سناریوهای کودتای جدید در ترکیه تلاش می کنند تا برنامه های آمریکایی- انگلیسی – صهیونیستی را در منطقه پیاده کنند.

پایان پیام/44

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

هشدار پوتین به ترامپ :

اگر موشکی در اروپا مستقر شود،واشنگتن را هدف قرار می دهیم

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که اگر واشنگتن اقدام به استقرار موشک ها در اروپا کند،مسکو هم آمریکا را هدف قرار خواهد داد.

اخبار برگزیده شبستان