خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گیلان - زمان :   ۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۰:۴۵ شناسه خبر : ۷۴۱۰۳۲

حال ناشران خوب نیست/صنعت نشر نیازمند حمایت هدفمند
چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی پذیرای علاقمندان و دوستداران کتاب است که بسیاری از ناشران به دلیل گرانی کاغذ و مشکلات این حوزه با رکود عرضه و تقاضا روبرو شدند.

خبرگزاری شبستان- رشت، چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان در حالی پذیرای علاقمندان و دوستداران کتاب است که بسیاری از ناشران به دلیل گرانی کاغذ و مشکلات این حوزه با رکود عرضه و تقاضا روبرو شده و گرانی کتاب متاثر از قیمت کاغذ بر مشکلات این حوزه افزوده است.

بیش از 400 ناشر کشوری و استانی در نمایشگاه کتاب گیلان کتب خود را عرضه و امیدوار به فروش آن در قالب نمایشگاه هستند و این درحالی است که بسیاری از ناشران حاضر بازدید مخاطبان را بسیار کمتر از سال‌های گذشته دانسته و معتقدند که فروش کتاب نیز کم شده است.

 

علی‌اصغر علیزاده در گفت و گو با شبستان با اشاره به مشکلات حوزه نشر خواستار حمایت جدی دولت از این حوزه شد و بیان کرد: اگر تصمیمی جدی اتخاذ نشود، حوزه نشر با مشکلاتی مواجه و دوره نشیب را طی خواهد کرد.

 

مدیرمسئول انتشارات گپ برپایی نمایشگاه کتاب را رویدادی مهم در حمایت از کتاب دانست و افزود: هزینه‌هایی که ناشران برای شرکت در نمایشگاه متحمل می‌شوند زیاد است و باید با حمایت دولت این هزینه‌ها کاهش یابد.

 

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب عاملی تاثیرگذر در توزیع کتاب است افزود: رویدادهایی مانند نمایشگاه کتاب استانی در وضعیت ناشران شهرستانی و ترویج مطالعه تاثیرگذار است.

 

علیزاده توزیع مناسب کتاب را یکی از تاثیرات برپایی نمایشگاه کتاب دانست و بیان کرد: سیستم توزیع کتاب در کشور دارای مشکلاتی است و برپایی نمایشگاه کتاب و حضور فعال ناشران تا حدی از این مشکلات می‌کاهد.

 

اکبر دهسرایی با اشاره به کمرنگ شدن حمایت‌ها از حوزه نشر تاکید کرد: گران شدن غیرمنطقی کاغذ، بسیاری از فعالان این حوزه را جهت ادامه کار دچار تردید کرده است.

 

مدیرمسئول انتشارات دهسرا که دو نسل است در این صنعت فعالیت می‌کنند با بیان اینکه مشکلات زندگی موجب شده تا دغدغه فرهنگ کم شود تصریح کرد: این روزها خریدهای حمایتی از سوی فرهنگ و ارشاد و اداره های دولتی هم بسیار اندک شده است.

 

وی با بیان اینکه حال ناشران خوش نیست گفت: فضای خوبی بر صنعت نشر استان حکم‌فرما نیست و نیازمند حمایت و نظارت جدی است.

 

گران شدن قیمت کاغذ در واقع نگرانی اکثریت ناشران حاضر در نمایشگاه است که خواستار حمایت جدی دولت از صنعت نشر بودند که روزهای افول خود را می‌گذراند. اگر حمایت‌های لازم از این حوزه نباشد، حلقه‌های ‌نشر بیش از بیش از هم خواهد گسیخت. صنعت نشر یک کار فرهنگی و اقتصادی است و ناشر انتظار بازگشت سرمایه‌اش را در این کار فرهنگی دارد. اگر سرمایه‌ اولیه برنگردد، حوزه نشر تعطیل شده و این چیز عجیبی نیست.

پایان پیام/84

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

بالغ بر ۱۳ هزار پروژه توسط سپاه در گیلان به بهره برداری رسید

سردار حزنی با بیان اینکه تمام دنیا با سپاه مخالف است، گفت: ۱۳ هزار و ۷۴۰ پروژه عمرانی و غیرعمرانی توسط سپاه در گیلان به بهره‌برداری رسید.

اخبار برگزیده شبستان