خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠

Monday, February 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۸:۲۹ شناسه خبر : ۷۳۹۴۳۲
آسیب شناس اجتماعی :
سکوت نهادهای فرهنگی به رفتارهای غیر متعارف در جامعه دامن می زند
ابهری با بیان اینکه سکوت نهادهای فرهنگی به رفتارهای غیر متعارف در جامعه دامن می زند گفت: جراحی های غیر متعارف حاصل بی فرهنگی و سطوح اجتماعی پایین برخی از افراد جامعه است.

«مجید ابهری» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان در خصوص افزایش عمل های غیرمتعارف در جامعه گفت: تغییرات روزافزون سبک زندگی تحت تاثیر شبکه های اجتماعی و ماهواره ای کار را به جایی رسانده است که رفتارهای بعضی از افراد بیشتر به دلقک بازی و عملیات خنده آور تبدیل شده است.

 

این آسیب شناس اجتماعی بیان کرد: تقلیدهای ناگوار و چشم بسته ،صرفا برای نشان دادن افراد به پیشرفت و امروزی بودن به جایی رسیده است که انسان امروز الگوی خود را چهره حیوانات و بعضی از اعضای بدن آنها قرار داده اند.


ابهری در ادامه افزود: جراحی های نامتعارف و تبدیل گوش خود به گوش الاغ،دماغ خوکی و چشم گربه ای، آدمیزاد را شبیه به حیوان می نماید در حالی که در دستگاه خلقت، بشر به عنوان اشرف مخلوقات، ممتاز از حیوانات و همه جانداران شده است.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه حرکات بعضی از الگوهای رفتاری و هنجارفرستان در جامعه و تبلیغات گسترده بعضی از پزشکان در امور جراحی دیگر ،جراحی بینی و زیبایی را به یک عمل پیش و پا افتاده تقلیل داده است. جراحی بینی برای علوم پزشکی امری طبیعی و مجاز است اما وقتی کار به جراحی پلاستیک و زیبایی رسیده و تبدیل اعضای بدن و شبیه نمودن آن به حیوان به یک الگوی رفتاری تبدیل شده، نشان می دهد که نهادهای فرهنگی و متولیان آن حرکت های چشمگیری نداشته و در مقابل این رفتارهای انسان ستیز کاری نکرده اند.

 

سکوت نهادهای فرهنگی به رفتارهای غیر متعارف در جامعه دامن می زند

این آسیب شناس اجتماعی ادامه داد: وقتی نوجوانان و جوانان این گونه رفتارها را در جامعه مشاهده کرده و سکوت نهادهای فرهنگی را ملاحظه می کنند این رفتارها را تعبیر به حرکات درست و منطقی کرده و به دنبال آنها می روند.

 

وی افزود: آرایش های غیرمتعارف، پوشش های نامناسب از سوی بعضی از هنجارشکنان و اشغال فضای مجازی مانند توییتر و یوتیوب توسط آنها و نشان دادن بعضی از رفتارهای نامناسب در این گونه فضاها باعث شده است که امروز شاهد گسترش این گونه اعمال جراحی باشیم.

 

وی گفت: متاسفانه تا به امروز رسانه ها به ویژه صدا و سیما و رسانه های مکتوب و نوشتاری در این زمینه اطلاع رسانی کمی داشته اند، بنابراین لازم است تا دیرتر از این نشده، حداقل از طریق حوزه های فرهنگی در این زمینه گام برداریم.

 

ابهری گفت: لازم به توضیح است حتی در کشورهای اروپایی و پیشرفته نیز این گونه حرکات از سوی عده ای از افراد ملاحظه می شود که اشخاص بدون فرهنگ و در سطوح پایین اجتماعی قرار دارند وگرنه نه یک استاد دانشگاه و نه یک نویسنده سرشناس، هیچ وقت از این گونه رفتارها در آن کشورها انجام نمی دهند و متاسفانه بعضی از فرزندان ما افراد سطوح پایین جوامع دیگر را الگوی خود قرار داده اند.

 

ابهری گفت: در رابطه با تحمیل بعضی از حوادث و آسیب های اجتماعی ناشی از این گونه رفتارها باید گفت:در صورت گسترش بیش از حد این گونه رفتارها ،سبک زندگی اسلامی و ایرانی ما کاملا از دست رفته و در مسیر انحرافی قرار می گیرد و زیبایی های خدادادی توسط بعضی از جراحان پولدوست و مادی گرا تبدیل به سبک زیبایی حیوانی شده و الگوی رفتاری برای دیگر جوانان و نوجوانان و به ویژه دختران می شود.

 

این آسیب شناس اجتماعی افزود: تحمیل هزینه مالی به سبد اقتصادی خانواده به ویژه برای کسانی که توانایی مالی مناسب ندارند در این زمینه می تواند موجب بروز ناهنجاری دیگر در کنار گسترش آسیب های رفتاری غیرانسانی در جامعه ما شود.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران :

امسال نمایشگاه بهاره در سه نقطه پایتخت برگزار شود/« نوسان عرضه گوشت» عامل افزایش قیمت

صادقی گفت: امسال نمایشگاه های بهاره با صلاحدید فرمانداران فقط در سه نقطه خاوران، بوستان ولایت و مصلی امام خمینی (ره)از ۱۰ تا ۲۰ اسفند برگزار می شود.

اخبار برگزیده شبستان