خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

الجمعة ١٨ صفر ١٤٤١

Friday, October 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - علوم انسانی زمان :   ۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۵:۴۳ شناسه خبر : ۷۳۹۲۲۷
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی تشریح کرد
تاثیر فعالیت های علمی تقریبی در تامین امنیت/«وحدت»؛ ماموریت محوله قرآن به نخبگان
حجت الاسلام مختاری تفکر تکفیر را مولود جهل و تعصبات غیرمنطقی دانست و گفت: وحدت ماموریتی است که قرآن به نخبگان محول کرده لذا فعالیت های علمی تقریبی نظیر عملکرد دانشگاه مذاهب اسلامی به تامین امنیت و پیشگیری از تفکر تکفیر کمک می کند.

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «محمدحسین مختاری»، در نشست خبری تشریح برنامه های علمی تقریبی این دانشگاه، اظهار کرد: ماموریت حساس و پیچیده دانشگاه مذاهب اسلامی بنابر مطالبه رهبر معظم انقلاب که خود از طلایه داران وحدت هستند، تربیت دانشجو و استاد و نهادینه کردن مسئله وحدت به شیوه علمی در جهان اسلام است.

 

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان اینکه عالمان و نخبگان نقش ویژه ای در پروسه وحدت دارند، تصریح کرد: این ماموریتی است که قرآن به نخبگان داده است. اقتدار جمهوری اسلامی وقتی عینیت می یابد که پیروان همه مذاهب از اسلام دفاع کنند. در سایه چنین وحدتی است که سلطه دشمنان اسلام برچیده و رفتار خصمانه استکبار جهانی خنثی می شود.

 

مختاری ادامه داد: خیرخواهی افراد نسبت به یکدیگر و انجام واجباتی همچون امر به معروف و نهی از منکر در سایه وحدت محقق می شود لذا در راستای دستور قرآن، دانشگاه مذاهب اسلامی وحدت را به شیوه علمی دنبال می کند.

 

وی کنفرانس وحدت را فرصت همدلی و نمایش اقتدار مسلمانان مقابل استکبار جهانی خواند و بیان کرد: امروز کار علمی به ویژه در میان نسل جوان اهمیت بسزایی دارد، چون انحرافاتی که دیده می شود ناشی از جهل و تعصبات نابخردانه است که در قالب گروهک های تروریستی بروز و ظهور یافته و اسلام رحمانی را خشن و بدون انعطاف و ساکن معرفی می کند؛ گروهک هایی که مولود و مزدور استکبار جهانی اند.

 

همکاران دانشگاه فعالیت خود را نوعی عبادت می دانند

 

مختاری با ابراز تاسف از اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی در جایگاه واقعی خود قرار ندارد، ابراز کرد: همکاران دانشگاه فعالیت خود را نوعی عبادت می دانند، چراکه بازده این دانشگاه به تامین امنیت و پیشگیری از تفکر تکفیر کمک می کند.

 

وی با اشاره به دستاوردهای دانشگاه مذاهب اسلامی در دور جدید فعالیت آن(از ابتدای سال 96 تا کنون)، ادامه داد: در آغاز این دور، بخش خواهران دانشگاه با 18 دانشجو در حال تعطیلی بود اما با کار جهادی و طی حدود 45 روز تعداد دانشجویان خواهر به 118 نفر افزایش یافت. همچنین، شعبه های دانشگاه در بندرعباس، سنندج و زاهدان هم که رو به تعطیلی داشت، مجدد فعال شد آنهم به صورت اختصاص 50 درصد سهمیه به دانشجویان شیعی و 50 درصد به دانشجویان اهل سنت.

 

تدریس همزمانِ فقه شافعی، فقه حنفی و فقه امامیه!

 

مختاری با اشاره به رشد و تعامل علمی دانشجویان شیعه و اهل سنت در دانشگاه مذاهب اسلامی، بیان کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی، تنها دانشگاهی است که در آن دانشجویان شیعی در کلاس استادی از اهل سنت و دانشجویان اهل سنت در درس استاد شیعه حاضر می شوند و همزمان فقه شافعی، فقه حنفی و فقه امامیه در آن تدریس می شود.

 

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی این دانشگاه را تجلی گاه شعائر تقریبی نظام و انقلاب دانست و تاکید کرد: در دور جدید فعالیت درصدد توسعه دانشگاه در دیگر استان ها هستیم چنان که همزمان با هفته وحدت پیش رو دانشگاه در استان گلستان و نیز استان های بوشهر و آذربایجان فعال می شود. علاوه بر این، دوره های ارشد و دکتری هم افزایش کمی و کیفی می یابد چنان که در شعبات بندرعباس و سنندج مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) راه اندازی شده است.

 

وی اعلام کرد: علاوه بر این، مجمع نمایندگانِ برخی استان ها نظیر گیلان از وزارت علوم درخواست کتبی کرده اند  تا دانشگاه مذاهب اسلامی در این شهرها نیز فعال شود تا دانشجویان اهل سنت بتوانند در شهر خود تحصیل کنند.

 

مختاری با اعلام برنامه های دانشگاه مذاهب اسلامی در بخش بین الملل، گفت: بنابر اساسنامه، بین 40 تا 50 درصد فعالیت این دانشگاه برون مرزی است؛ در ابتدای دور جدید فعالیت، تعداد دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه 40 نفر بود اما از سال 96 بین 100 تا 120 نفر از کشورهای مختلف از قاره های اروپا، آمریکا و آسیا در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری جذب دانشگاه شده اند.

 

تفاهم همکاری با 30 کشور جهان

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر قرار گرفتن دانشگاه مذاهب اسلامی در طراز دانشگاه های معتبر جهان اسلام تاکید دارند، تصریح کرد: در این راستا با بیش از 30 کشور جهان تفاهم همکاری در زمینه هایی همچون تبادل دانشجو و استاد، یادگیری زبان و ... منعقد کرده ایم که در حال اجرا هستند؛ برای مثال هیئت علمی 10 نفره از اندونزی به ایران امده و هیئتی متشکل از هشت استاد ایرانی نیز به اندونزی اعزام شده است.

 

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی اعلام کرد: عضویت در اتحادیه هایی همچون  اتحاديه ی بين‌المللي رؤساي دانشگاه‌ها (IAUP)، اتحادیه دانشگاه های ایران و عرب، اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام و ... برای تعامل و گسترش فرهنگ تقریبی نیز صوتر گرفته و همچنین دوره های کوتاه مدت تقریبی را در دانشگاه های کشورهای مختلف برگزار می کنیم، و کار را از قرقیزستان کلید زده ایم.

 

وی با تاکید بر لزوم توجه به ضرورت های عصر تکنولوژی و فناوری در انجام فعالیت های علمی تقریبی، ابراز کرد: در این راستا سایت انگلیسی و عربی دانشگاه با کارکردهایی همچون معرفی، جذب دانشجو و .. راه اندازی شده است.

 

مطالبه دولت عراق برای داشتن دانشگاهی هم طراز دانشگاه مذاهب اسلامی

 

مختاری از بازدید 70 هیئت خارجی از دانشگاه مذاهب اسلامی طی یک سال و نیم گذشته خبر داد و افزود: در سایه چنین تعاملاتی درخواست ها برای داشتن دانشگاه هایی شبیه به دانشگاه مذاهب اسلامی در کشورهای مختلف مطرح شده چنان که از مطالبات دولت عراق دانشگاهی اینچنینی است تا به ویژه پس از فروپاشی داعش به نسل جوان در انتخاب سره از ناسره کمک کند. سوریه نیز چنین نیازی را اعلام کرده است.

 

مختاری با ابراز امیدواری از مرجعیت یافتن دانشگاه مذاهب اسلامی در جهان اسلام در آینده نزدیک، تاکید کرد: برگزاری کرسی های های آزاداندیشی تقریبی، کسب اعتبار مدارک دانشگاه در برخی کشورها، ارتباط مستمر با کشورهایی همچون اندونزی از طریق برگزاری سمینارهای مشترک و تبادل دانشجو و استاد به این مرجعیت یافتن کمک شایانی می کند.

 

برگزاری همایش «دین و تقابل با خشونت» با همکاری روسیه

 

وی با اعلام همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی با دانشگاه های روسیه، بیان کرد: رییس دانشگاه رودن یا دوستی ملل (RUDN) روسیه پیشنهاد برگزاری همایش «دین و تقابل با خشونت» را یک دوره در ایران و یک دوره در روسیه داده که این فرصت تعامل علمی است؛ همچنین با ایالت غازان روسیه ارتباط گرفته ایم با دانشگاه فدرال روسیه هم در راستای تبادل دانشجویی و زبانی ارتباط داریم.

 

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به فعالیت جهادی معاونت های این دانشگاه، تصریح کرد:  ایجاد فضای مطالعاتیِ مطلوب دانشگاه، استقرار و راه اندازی سامانه آموزشی گلستان، راه اندازی مرکز زبان، تامین مکان شعبات دانشگاه در استان ها مثل واگذاری زمین برای ساخت مجتمع آموزشی بندرعباس به جای ملک استیجاریِ پیشین و ... با این روحیه و عملکرد جهادی محقق شده است.

 

تالیف 16 عنوان کتاب تقریبی

 

وی درباره دیگر دستاوردهای دانشگاه مذاهب اسلامی در دور جدید فعالیت اش(یک سال و نیم گذشته) اعلام کرد: قبل از سال 96 تعداد کل کتاب های منتشرشده دانشگاه 13- 14 عنوان بود اما با تلاش شبانه روزی در یک سال و نیم گذشته 16 عنوان تالیف تقریبی داشته ایم و هشت عنوان دیگر نیز در آستانه چاپ قرار دارد. علاوه بر این، از پایان نامه های علمی تقریبی نیز حمایت و زمینه نشر آنها فراهم می شود.

 

مختاری از برگزاری کرسی های نظریه پردازی و سمینارهای بین المللی با محور وحدت و تقریب مذاهب اسلامی خبر داد و گفت: قوام دانشگاه به استاد، قلم و نظریه پردازی است. لذا جذب هیئت علمی را هم در دستور کار قرار داده ایم تا هر سال 10 نفر به اعضای قبلی که 15 -16 نفر بودند، اضافه شود.

 

وی با اشاره به برگزاری آزمون طلاب در سال گذشته و سال جاری با حضور نزدیک به 700 نفر در سراسر کشور، تصریح کرد: این آزمون به منظور جذب حداکثری و وحدت برگزار شد چراکه این طلاب در آینده نزدیک به عنوان ائمه جمعه و جماعات، مدیر و مسئول و ... در اقصی نقاط کشور مشغول می شوند و جذب اینها مبارزه با افراطی گرایی و رفتارهای افراط گرایانه است.

 

افزایش تعداد دانشجویان خارجی به 500 تا 600 نفر

 

مختاری از برنامه دانشگاه مذاهب اسلامی برای افزایش تعداد دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه به 500 تا 600 نفر خبر داد و تاکید کرد: بدین منظور با وزارت علوم برای کسب مجوز آموزش در فضای مجازی و تقویت بنیه تقریبی در این فضا رایزنی کرده ایم.

 

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی اضافه کرد: تلاش داریم تا این دانشگاه را مانند الازهر جهانی کنیم هرچند الازهر کرسی شیعه شناسی و دانشجوی شیعه ندارد اما دانشگاه مذاهب اسلامی به منظور آزاداندیشی و تقریب مذاهب اسلامی، رشته و کرسی مربوط به مذاهب مختلف را راه اندازی کرده است. چراکه این دانشگاه محل تضارب آراء است.

 

وی با اعلام حمایت از تالیفات تقریب و زمینه سازی برای نمایش آثاری از این دست در انتشارات دانشگاه، خاطرنشان کرد: اگرچه اکثر صاحبنظران تقریبی بر تعامل در جهان اسلام تاکید دارند اما به دلیل افزایش مهاجرت مسلمانان به کشورهای اروپایی و آمریکایی فعالیت های تقریبی دانشگاه در این کشورها نیز دنبال می شود چنان که کنفرانسی با حضور مفتی روسیه و حضور فکری دانشگاه مذاهب، آذرماه در فرانسه برگزار می شود.

 

گسترش دامنه فعالیت ها به خارج از مرزهای جهان اسلام

 

مختاری در پایان یادآور شد: همچنین در پی سفر به آمریکای جنوبی کشورهای اکوآدور و ونزوئلا از شیوه دانشگاه استقبال کردند و زمینه های همکاری فراهم شده است همچنین درخواست های تعاملاتی از ایتالیا داریم.

 

گفتنی است، نشست خبری تشریح برنامه های علمی تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی عصر امروز (دوشنبه، 22 آبان) با حضور رییس و معاونان این دانشگاه و اصحاب رسانه های جمعی در سالن اجتماعات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت‌الله جاودان:

جریان الهی پیاده‌روی اربعین با معیار و مقیاس بشری قابل اندازه‌گیری نیست

آیت‌الله جاودان با بیان اینکه امروز پیاده‌روی اربعین متشکل اجتماعی است که پیروان ادیان مختلف در ‌آن حضور دارند، گفت: امروز در پیاده‌روی اربعین جریاناتی الهی رخ می‌دهد که با معیار و مقیاس بشری قابل مقایسه یا اندازه‌گیری نیست.

اخبار برگزیده شبستان