خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فارس - زمان :   ۱۳۹۷/۸/۱۶ - ۱۵:۳۹ شناسه خبر : ۷۳۸۳۳۱

مسئولیت بنر جنجالی ۱۳ آبان را هیچ نهاد و سازمانی بر عهده نمی گیرد
چند روز از اشتباه چاپی بنر فراخوان تجمع ۱۳ آبان می گذرد و سازمان و نهاد مربوطه ضمن سهوی خواندن اشتباه انگشت تقصیر را به سمت یکدیگر نشانه رفته اند.

خبرگزاری شبستان  - شیراز:

 

چند روزی است که بنرهای تبلیغاتی 13 آبان به دلیل اشتباه نوشتاری کلمه down (به معنا مرگ) به dawn (به معنای سپیده دم و طلوع) سبب شده تا در فضای مجازی جنجال ایجاد شود، اینبار هم انگشت های تقصیر به سمت شهرداری شیراز نشان رفته است و به دلیل نصب پوستر سربازان اسرائیلی به جای رزمندگان دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس توسط شهرداری شیراز، بسیاری از مردم در فضای مجازی این اشتباه را عمدی خوانده و نسبت به آن واکنش نشان دادند.

 

این بنر با آرم شهرداری و سازمان فرهنگی شهرداری منتشر شده است اما شهرداری طراحی این بنر را شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس اعلام کرد و فقط مسئولیت چاپ و انتشار آن را پذیرفت و اعلام کرد در طراحی آن هیچ دخل و تصرفی نداشته است.

 

ابراهیم گشتاسبی راد، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز ضمن جنجالی خواندن این موضوعات توسط دشمنان داخلی و خارجی نظام در مورد بنر فراخوان تجمع روز 13 آبان به خبرنگاران گفت: بنرهای تبلیغاتی توسط سازمان فرهنگی شهرداری با دقت بررسی و تایید می شود اما بنر فراخوان تجمع 13 آبان از طرف شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس دیر ارسال شد و چون معمولاً افراد کارگروه دخل و تصرفی در طراحی‌ های این نهاد ندارند، توسط پیمانکار در شهر نصب شد.

 

وی،‌ افرون آرم شهرداری و سازمان فرهنگی شهرداری به بنر را بدون اطلاع این سازمان خواند و افزود: حجم کار زیاد است و امکان اشتباه تایپی وجود دارد چرا باید یک اشتباه سهوی را این اندازه بزرگ جلوه داد، این اشتباه سهوی است اما بزرگ جلوه دادن آن به صورت عمدی و توسط بدخواهان نظام در حال انجام است.

 

دیگر بخش های شهرداری این اشتباه را توسط شورای هماهنگی سهوی خواندند و گفتند که شهرداری اگر اشتباهی مرتکب شده بود حتما از مردم عذرخواهی می کرد. شهرداری شیراز که در تجمع بزرگ استکبارستیزی 13 آبان فعالیت گسترده داشت و از تمام امکانات خود استفاده کرده از شورای هماهنگی تبلیغات خواست تا بیشتر از این به سکوتش ادامه ندهد.

 

پس از اظهارات متعدد شهرداری در مورد بنر فراخوان تجمع روز 13 آبان، بعد از چهار روز بالاخره شورای هماهنگی تبلیغات سکوت خود را شکست و بیانیه‌ای را در پاسخ به اظهارات شهرداری منتشر کرد.

 

این نهاد در بیانیه خود نه تنها حاضر به عذرخواهی نشد بلکه اظهارات شهرداری را نادرست خواند و اشکال را متوجه سازمانی کرد که آرم آن در پایین بنر قید شده بود و با لحنی تند افراد مصاحبه کننده در شهرداری را بدون صلاحیت خواند.

 

متن بیانیه منتشر شده توسط شورای هماهنگی تبلیغات به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله الحکیم  اِنّ اللهَ یُدافِعُ عَنِ الّذینَ آمَنُوا

با سلام و درود به روح ملکوتی و بزرگ معمار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و شهیدان این مکتب رهایی بخش و آرزوی امتداد عمر با برکت رهبری معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) تا ظهور دولت مهدوی، و ضمن سپاس از مردم شریف استان فارس به ویژه مردم انقلابی و پایدار شیراز سومین حرم اهل بیت (علیهم السلام) که در آفرینش حماسه ۱۳ آبان ۹۷ باعث شادی دوستان انقلاب و یاس دشمنان این نظام مقدس گردیدند، به اطلاع می‌رساند در بین صدها مورد تبلیغات محیطی اعم از پلاکارد، بنر، پوستر، تراکت و کارتن پلاست که صورت گرفته است، در چینش عبارت لاتین یکی از بنرها  به صورت غیر عمد اشتباهی توسط یکی از دستگاه‌های همکار صورت گرفت که در اولین فرصت اصلاح گردید.

 

از همه دوستان انقلاب استدعا دارد تا از گسترش بدبینی به فرزندان انقلاب و امام جلوگیری نموده و در شرایط فعلی که دشمن به دنبال ایجاد شکاف در خطوط مبارزه با استکبار است در انسجام بیشتر جبهه ی انقلاب، بذل مساعی مضاعف معمول گردد.

 

لازم به یادآوری است که یکی از خبرگزاری‌ها طی مصاحبه‌ای که با فردی به نام آقای صدری که فاقد هویت (حداقل برای این شورا)  می‌باشد و بدون در نظر گرفتن موارد ذیل مسئولیت این اشتباه غیرعمد را متوجه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نموده که این خود جای تأمل است: نادیده گرفتن لوگوی دستگاه مربوطه که به وضوح در زیر بنر دیده می‌شود.

 

عدم توجه به این موضوع که فرد مصاحبه شونده صراحتا اعلام نموده که طرح بنر از طرف شورای هماهنگی تبلیغات به آنها داده شده و با اعتمادی که داشته‌اند نسبت به چاپ و نصب آن اقدام کرده‌اند که این خود بیانگر این موضوع است که بنر فوق توسط شورای هماهنگی نه طراحی، نه چاپ و نه نصب گردیده است.

 

در مصاحبه دیگری، یکی از مسئولان دستگاه اقدام کننده مدعی شده‌اند که تاریخ وصول طرح بنر در یک مدت زمان نزدیک به برگزاری مراسم در اختیار ما قرار گرفته که فرصت بازبینی توسط کارگروه مربوطه نبوده، این در حالی است که طرح بنر از 9 آبان ماه یعنی چهار روز قبل از برگزاری مراسم در اختیار دستگاه مربوطه قرار گرفته که ایمیل آن هم موجود است.

 

در بخش دیگری از این مصاحبه آمده است که آرم شهرداری بدون اطلاع ما اضافه شده، این درحالی است که در ایمیل ارسالی هیچ آرمی از هیچ سازمان یا دستگاهی درج نشدیده است.

 

در مصاحبه‌ای که از آقای صدری صورت گرفته آمده است که: شهرداری شیراز سخاوتمندانه نسبت به تبلیغات پیرامونی در خصوص 13 آبان پرداخته که انگار هیچ وظیفه‌ای در خصوص انقلاب و میهن اسلامی نداشته و یا اینکه از اموال شخصی خود بذل و بخشش نموده است.

 

شهرداری شیراز به عنوان وظیفه و جهت اطلاع رسانی بهتر، نسبت به تغییر سایز طرح و بازطراحی آن برای نصب بر روی پل هوایی اقدام نموده است و قطعا کم توجهی به محتوا در چاپ و نصب موجب بروز این موضوع شده است.

 

اگر این نهاد تاکنون سکوت نموده و به موضوع دامن نزده است صرفاً به خاطر این بوده که به واسطه یک اشتباه کوچک زحمات دلسوزانه عزیزان در دیگر دستگاه‌ها نادیده گرفته نشده و موجب دلسردی خادمان به انقلاب نگردد.

 

در پایان تاکید می کند بر اساس تحقیقات به عمل آمده و قرائن قطعی موجود، در درج متن لاتین مورد اعتراض مؤمنین هیچ‌گونه تعمدی توسط هیچ نهاد یا دستگاهی صورت نگرفته است.»

 

جالب اینجاست تمام دستگاه ها و نهادها با وجود تأکید بر غیرعمدی بودن اشتباه ایجاد شده در بنر، هیچکدام مسئولیت اشتباه را به عهده نمی گیرند و توپ را به زمین یکدیگر پاس می دهد.

 

گزارش: فرخنده آشوری

 

 

پایان پیام/588

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد:

مردمی بودن کانون های مساجد سبب اجرای برنامه های فرهنگی در روستاها شده است

سهرابی ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد را قابل توجه دانست و افزود: مردمی بودن و گستردگی جغرافیایی در سطح استان منجر به اجرای برنامه های فرهنگی هنری در شهرها و روستاهای استان فارس شده است.

اخبار برگزیده شبستان