خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸

الاثنين ١٨ ربيع الثاني ١٤٤١

Monday, December 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان رضوی - زمان :   ۱۳۹۷/۸/۱۶ - ۱۰:۲۳ شناسه خبر : ۷۳۸۳۱۱

آمادگی برای پیشگیری از بحران ها مهمترین وظیفه پدافند غیرعامل است
مسئول ناحیه مقاومت سپاه تربت حیدریه گفت: آگاه سازی و ایجاد آمادگی های لازم برای مقابله و پیشگیری از آسیب های ناشی از تهدیدها و بحران ها از مهمترین وظایف پدافند غیرعامل است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از تربت حیدریه، محمود اشرف زاده عصر امروز(۱۵ آبان) در رزمایش بسیج دانش آموزی که به صورت نمادین در دبیرستان پسرانه علامه طباطبایی روستای سرهنگ بخش رخ برگزار شد، گفت: پدافند غیرعامل دفاع درمقابل حملات خصمانه دشمن بدون استفاده از سلاح است که دو تهدید برای نظام جمهوری اسلامی است تهدید نیمه سخت یعنی تهدیدی که سلاح و امکانات است و هم مباحث فرهنگی که کودتا و فتنه ها یک تهدید نیمه سخت است و پدافند غیر عامل در تهدیدات نیمه سخت بصیرت است و بهترین پدافند غیرعامل بصیرت افزایی است.

 

مسئول ناحیه مقاومت سپاه تربت حیدریه با بیان اینکه توصیه مقام معظم رهبری این است که در شرایطی که فضا غبار آلود است بصیرت را بالا ببرید و اولین توصیه رهبر انقلاب اسلامی دشمن شناسی را قوی کنیم وآمریکا به عنوان شیطان بزرگ فراموش نشود، گفت:در تهدید نرم دشمن به دنبال این است که اعتقادات نسل جوان را هدف بگیرد.

 

وی با اشاره به اینکه آگاه سازی و ایجاد آمادگی های لازم برای مقابله و پیشگیری از آسیب های ناشی از تهدیدها و بحران ها ا ز مهمترین وظایف پدافند غیرعامل است، اظهارداشت:دانش آموزان به عنوان آینده سازان این کشور نقش مهمی در ایجاد زمینه های فرهنگی برای آگاه سازی آحاد جامعه ایفا می کنند.

 

اشرف زاده گفت: کشور ما در طول تاریخ مورد طمع دشمنان بوده و آسیب های زیادی به کشور ما وارد شده است ولی مردم ما تا پای جان ایستادگی کردند و این ایستادگی و مقاومت سبب شد ملت ما وحدت و یکپارچگی کامل خود را بدست آورد.

 

مسئول ناحیه مقاومت سپاه تربت حیدریه افزود: پدافند غیرعامل فرصت بسیار مناسبی برای آشناسازی اقشار مختلف جامعه و به خصوص دانش آموزان با این مقوله و ایجاد مسئولیت اجتماعی در این حوزه است.

 

پدافند عامل یک دفاع غیر نظامی است

 

جعفر رضوانی هم در این مراسم مهمترین اهداف پدافند غیرعامل به حداقل رساندن آسیب‌ها به تاسیسات، تجهیزات و نیروی انسانی دانست و گفت:پدافند غیرعامل یعنی استفاده از هر پتانسیل غیرنظامی که در راستای ارتقاء امنیتی در تمامی عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی یک کشور است.

 

بخشدار رخ با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل یعنی دفاع در برابر تهدیدات که یک دفاع غیرنظامی است، عنوان کرد: پدافند غیرعامل امروزه با توجه به پیشرفت در همه زمینه‌ها امری مهمتر و حیاتی‌تر شده است.

 

وی با بیان اینکه تهدیدات آینده بسیار متفاوت‌تر از تهدیدات گذشته و حال است، بیان کرد: باید با آمادگی کامل در بعد نظامی و غیر نظامی و تقویت پدافند غیرعامل در سطح کلان و همچنین نهادهای دفاعی کشور از نیروی انسانی تا منابع و تاسیسات کشور را در مقابل خطرات تقویت کرد.

 

رضوانی با اشاره به اینکه با انجام مانورهای پدافند غیرعامل آمادگی‌های لازم در مواقع حوادث بدست می‌آید، تصریح کرد: در حقیقت مهمترین اهداف پدافند غیرعامل به حداقل رساندن آسیب‌ها در سه حوزه تاسیسات، تجهیزات و نیروی انسانی است.

 

بخشدار رخ با بیان اینکه ۸ آبان‌ماه به‌عنوان روز پدافند غیرعامل معرفی شده و از ۸ تا ۱۴ آبان‌ ماه نیز به عنوان هفته پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده است، افزود:پدافند غیرعامل مقوله‌ای فرا زمانی و فرا مکانی است که از قدمتی به اندازه تاریخ زندگی انسان برخوردار است، چنانچه انسان‌های اولیه برای در امان ماندن از خطرات و تهدیدات پیرامونی خود به مکان‌های امن طبیعی پناه می‌بردند.

 

رضوانی با بیان اینکه پدافند غیرعامل ماهیتی پیشگیرانه و بازدارنده دارد، افزود: منظور از پدافند غیرعامل، تمامی اقدامات غیر مسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدهای طبیعی و غیر طبیعی درونی و بیرونی است.

 

وی تأکید کرد: آموزش و پرورش به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نهادهای فرهنگی جامعه نقش اساسی در نهادینه کردن فرهنگ پدافند غیرعامل در سطح مردم و جامعه برعهده گوناگون فرهنگی در این زمینه با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در برنامه‌های گوناگون به‌عنوان یکی از اولویت‌های اساسی در این راستا بوده است.

 

بخشدار رخ گفت: با توجه به نقش ویژه فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، فرهنگ‌سازی موضوع پدافند غیرعامل از طریق این شبکه‌ها نیز به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم مدنظر قرار خواهد گرفت.

 

وی با بیان اینکه با رعایت اصول پدافند غیرعامل می‌توان آسیب‌ها و خطرهای گوناگون طبیعی و غیرطبیعی که آموزش و پرورش را تهدید می‌کند، به حداقل رساند، افزود: به عنوان مثال در مقوله فضاهای آموزشی اینکه درب کلاس‌ها به سمت بیرون باز شود و یا داخل، آیا پنجره کلاس‌ها حفاظ داشته باشد یا خیر، اینکه مدارس راه خروج اضطراری داشته باشند و پراکندگی مدارس به چه صورتی باشد و یا استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی، نوع وسایل گرمایشی و سرمایشی داخل کلاس‌ها نمونه‌هایی از ملاحظات اصول پدافند غیرعامل است.

 

پدافند غیرعامل نوعی آمادگی برای جنگ نرم است

 

محمود قهار در ادامه این مراسم با بیان اینکه اجرای این مانورها تلنگری است برای اینکه در همه زمینه‌ها بتوانیم مشکلات را مدیریت کنیم، اظهارداشت:پدافند غیرعامل یک نوع پیشگیری است و این مانورها سبب می شود جامعه در برابر اتفاقات ناخواسته از قبیل زلزله، سیل، آتش سوزی و یا حوادثی مانند جنگ و حملات سایبری آماده و پیش بینی های لازم را انجام دهد.

 

رئیس آموزش و پرورش یخش رخ با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل نوعی آمادگی برای جنگ نرم نیز تعبیر می‌شود، تصریح کرد: انجام مستمر مانورهای پدافند غیرعامل سبب کاهش تلفات نیروی انسانی در موقع حوادث می‌شود.

 

وی با بیان اینکه همه باید با روش‌های پدافند غیرعامل آشنایی داشته باشند، خاطر نشان کرد: با انجام این مانورها در مدارس، دانش‌آموزان را برای برخورد با حوادث غیر مترقبه آماده می‌کنیم.

 

قهار افزود:مهمترین اهداف پدافند غیرعامل به حداقل رساندن آسیب‌ها است و پدافند غیر عامل یکی از ضروریاتی است که همگی دانش آموزان لازم است در مدرسه آموزش ببینند تا در برابر حوادث مترقبه آماده باشند.

 

وی بیان داشت:رزمایش پدافند غیر عامل از موثرترین و بهترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات دشمن است و فرهنگ سازی و آموزش عمومی در به کار گیری اصول و ضوابط این امر می تواند باعث کاهش آسیب پذیری در این زمینه شود.

پایان پیام/483

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی:

مسئولان باید یاری‌ گر تولیدکنندگان در مسیر رونق کارآفرینی باشند

روشنک با بیان اینکه کلیه خدمات در کشور گران شده و این شرایط برای مردم سخت است، گفت: مسئولان در مسیر رونق کارآفرینی که خروجی آن منجر به تحقق رونق تولید مدنظر مقام معظم رهبری خواهد شد یاری‌گر تولیدکنندگان و کارآفرینان باشند.

اخبار برگزیده شبستان